Pokop posmrtnih ostankov se praviloma opravi na pokopališču, vendar so izjeme. Žare s pepelom ne smete hraniti doma, lahko pa pepel raztrosite na določenem kraju zunaj pokopališča.
Odločbo o raztrosu pepela pokojnika izda pristojna upravna enota na podlagi vloge svojcev, ki praviloma sledijo volji pokojnika. Potrebno je soglasje lastnika zemljišča, kjer bo raztrošen pepel. Če gre za pokop trupla, mora upravna enota pridobiti še soglasje za zadeve zdravstvenega varstva pristojnega organa občine, kjer se opravi pogreb.
Raztros je možen na primernem in dostojnem mestu, čeprav zakon ne določa posebnih omejitev. Lahko se odobri na zasebnih površinah, kjer se priporoča travnata površina, na javnih mestih pa samo, kjer ni možnosti, da bi pepel pokojnika prišel v stik z ljudmi. Običajno se svojci odločajo za naravno okolje, gozdove, polja, reke in potoke, način raztrosa pa je neposreden, iz letala, balona ali čolna.
Stroški so malo nižji
Pogrebna svečanost je podobna kot na pokopališču. Stroški so malo nižji, ker ni žarne školjke, praviloma ni vencev, ni urejanja in najema groba, in praviloma ni nagrobnika, čeprav ga svojci lahko postavijo ob soglasju lastnika zemljišča. Povprečno stane raztros okoli 800 evrov, stroški pa so lahko tudi višji v primeru raztrosa iz letala, balona ali čolna.
V Kopru je možen samo raztros pepela v morju in jih je približno 30 na leto. Na novomeškem pokopališču v Srebrničah je ob gozdni jasi, kjer se raztrosi pepel, možen tudi zapis imena na skupno obeležje. Poseben prostor za raztros pepela je na ljubljanskih Žalah in svojci se ne odločajo za druge možnosti. Od 1. novembra lani je dovoljen raztros pepela tudi na posebnem prostoru z vrbo žalujko na pokopališču Podkraj pri Velenju. Novogoriška komunala večinoma raztrosov izvaja na pokopališču v Stari Gori, pri kranjskem pokopališču je urejeno polje za raztros.
Na voljo so tudi posebni prostori znotraj pokopališč
Raztros pepela kot oblika pokopa pokojnika je na Dolenjskem vse bolj množična. Novomeška komunala je v zadnjih nekaj letih izvedla več kot 100 raztrosov pepela, večino na posebej določenem mestu znotraj pokopališča. Raztrosi zunaj pokopališča so bili pri njih le v nekaj primerih.
V Celju so od leta 2009 do maja letos prejeli šest dovoljenj za raztros pepela zunaj pokopališča. Dvakrat so pepel raztresli v morje, enkrat v gorah in trikrat na zasebnem zemljišču. Lani je bila v Velenju samo ena prošnja za raztros pepela, letos niso prejeli še nobene.
V Novi Gorici letos ni še nihče zaprosil za raztros zunaj pokopališča, do zdaj so izvedli 15 raztrosov. V Kranju v zadnjih letih opravijo 30 raztrosov letno, kar predstavlja približno 10 odstotkov vseh pogrebov.
Vse več je žarnih pogrebov
Pogrebne navade Slovencev se spreminjajo, odstotek žarnih pogrebov se povečuje. V Sloveniji je zrasel nad 60 odstotkov, v Ljubljani je že 90 odstotkov, med njimi je osem odstotkov pogrebov z raztrosom pepela. Žarni pogreb je tudi cenejši od klasičnega.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.