Po Štrukljevem mnenju poskuša vlada z zmedo glede prihodnjih pogajanj prevaliti krivdo na sindikate, ki bodo stavkali, zato ker hoče prikriti, da danes ni pripravljena na pogajanja. Gre za "lep primer" sprenevedanja, kako poskušaš prevaliti krivdo na drugega, ko nečesa nimaš, pravi Štrukelj.
Kot stavkovni odbor se ne morejo pogajati, ne da bi vedeli, kaj je vlada zapisala v zakonu glede plač in drugih stroškov, posegov v socialne pravice, regresa in tako dalje. Tako za zastoj odgovornost nosi vlada, meni Štrukelj. "Čim prej naj se vlada opredeli do stavkovnih zahtev, mi čakamo," je bil jasen Štrukelj. Poudaril je, da so sindikati v javnem sektorju pripravljeni na kompromis tudi pri plačah in ne zavračajo kategorično vladnih predlogov.
V koordinacijo je vključenih 23 sindikatov, ki so vladi napovedali stavko, in eden, ki se stavki pridružuje, a je ni napovedal.
Pogajanja predvidoma v sredo
Minister za delo Andrej Vizjak, ki vodi pogajalsko skupino vlade glede stavkovnih zahtev v okviru napovedane stavke v javnem sektorju, predvideva, da se bosta pogajalski strani sestali v sredo, če stavka bo. Pričakuje, da bo vabilo na pogajanja prišlo s sindikalne strani, so sporočili z ministrstva. Vizjak je še dejal, da bo vlada v najkrajšem času oblikovala stališča do stavkovnih zahtev.
Po njegovih besedah pa naj to ne bi vplivalo na pogajanja med vladno in sindikalno pogajalsko skupino, ki že potekajo. Vladna stran je reprezentativnim sindikatom javnega sektorja ponudila možnost, da nadaljujejo minulo sredo prekinjena pogajanja, vendar odločitve sindikatov še ni, je dejala vodja vladne pogajalske skupine Lidija Apohal Vučkovič. Ta skupina po njenih besedah tudi nima pooblastila vlade za pogajanja o stavkovnih zahtevah, se pa lahko še naprej pogaja o plačah.
V vladnem Uradu za komuniciranje so naknadno pojasnili, da je vlada, po preoblikovanju sindikatov v stavkovni odbor ter posredovanju stavkovnih zahtev, ki bistveno presegajo okvir ukrepov, o katerih se je pogajala strokovna pogajalska skupina, imenovala pogajalsko skupino pod vodstvom ministra Vizjaka. Ta bo skladno z zakonom o stavki čez vikend pripravila predlog za reševanje spora, ki ga mora predhodno potrditi še vlada. Nato ga bo v najkrajšem možnem času posredovala sindikalnemu stavkovnemu odboru. Da v vmesnem času ne bi izgubljali dragocenega časa za pogajanja, je vladna strokovna pogajalska skupina danes predlagala nadaljevanje pogajanj o plačah in drugih prejemkih v javnem sektorju, vendar o nadaljevanju pogajanj ni bilo potrebnega soglasja.
Vlada stavke ne bo plačala
Ker se bo stavka zgodila še pred dejanskim sprejetjem varčevalnih ukrepov v državnem zboru, je vlada že zatrdila, da za stavko ni formalnih razlogov, zato je država ne bo plačala. Sindikati pa napovedujejo, da bo o tem odločalo sodišče.
Priprave na stavko in proteste potekajo
Priprave na stavko potekajo tudi v posameznih sindikatih oziroma dejavnostih. Kot so sporočili iz Sindikata policistov Slovenije, so se ta teden sestali predstavniki stavkovnih odborov Sindikata policistov Slovenije in Policijskega sindikata Slovenije.
Za dosego skupnih stavkovnih ciljev so se dogovorili, da bodo usklajeno in enotno nastopali kot policijski stavkovni odbor. V ponedeljek pa se bo policijski stavkovni odbor na pobudo vodstva policije sestal z vodstvom policije in MNZ.
Generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič pa je danes dejal, da napovedane stavke zaposlenih v zaporih, ki naj bi potekala skupaj s stavko preostalih zaposlenih v javnem sektorju, ne podpira. Opozarja pa, da bi vsako poslabšanje položaja zaposlenih v zaporih, posebej če bi se njihovo število zmanjšalo, lahko prispevalo k poslabšanju varnosti v zaporih.
Sindikati ob stavki pripravljajo tudi protestne shode, za katere so že dobili soglasja. V Ljubljani bo protest, ki so ga poimenovali "pet pred dvanajsto", pred vlado na Gregorčičevi ulici. Protesti bodo tudi v Mariboru, Celju, Kopru, Velenju, Ptuju, Murski Soboti in na Ravnah na Koroškem. Načrtujejo pa jih še v Kranju, Novi Gorici in Novem mestu. Protestni shodi bodo trajali približno eno uro in kot je dejali Štrukelj, pozivajo vse udeležence, da bodo potekali in se končali na miren način.
Koalicija neomajna glede varčevalnih ukrepov
Če Slovenija ne bo sprejela ostrih varčevalnih ukrepov, lahko izgubi suverenost in samostojnost pri fiskalni politiki, so na današnji skupni novinarski konferenci v DZ enotno poudarile koalicijske poslanske skupine. Zagotovile so, da ukrepi ne bodo prizadeli državljanov z najnižjimi prihodki, predloge ukrepov pa da bodo še usklajevali.
Finančni dolg Slovenije po besedah Romane Tomc (SDS) zahteva takojšnje ukrepanje, pri čemer pa dodatno zadolževanje Slovenije ni mogoče, saj "tega manevrskega prostora nimamo več".
Po besedah vodje poslanske skupine Liste Virant Riharda Branislja pretirano zadolževanje države jemlje tisto, kar je najdragocenejše: suverenost in samostojnost.
Vodja poslanske skupine DeSUS Ivan Hršak je poudaril, da moramo vsi prispevati k temu, da prihodnje leto ne bomo dobili "prisilnega upravitelja iz Bruslja".
SLS se pri sprejemanju ukrepov zdi zelo pomembno, da ukrepi ne bodo usodno prizadeli socialno najšibkejših, je dejal vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. Prepričan je, da se bo kljub vsemu ohranila socialna država.
Tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je poudaril, da varčevalni ukrepi ne bodo prizadeli najšibkejših. Prepričan je, da gre pri ukrepih za pravično razdelitev bremen.
V SDS ob vprašanju glede pravic na področju družinske politike poudarjajo, da se kljub ukrepom še vedno zelo zavzemajo za družini prijazno politiko, ob čemer zagotavljajo, da so ukrepi interventni in bodo trajali le določen čas.
KOMENTARJI (931)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.