Zaradi suše je v Vipavski dolini najbolj prizadeta koruza, ki je trenutno v fazi cvetenja, zaradi visokih temperatur pa bodo imeli izpad dohodka predvsem pridelovalci zelenjave. Če v naslednjih dneh ne bo dežja, bodo prizadeti tudi sadovnjaki in vinogradi na bolj izpostavljenih legah.
Skoraj polovico manjše so količine krme po prvem odkosu na travnikih, je povedala svetovalka specialistka za poljedelstvo na Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica Anka Poženel. Manj krme za živino bo tudi zaradi nižje koruze, ker zaradi suše ne bo zrasla do normalne višine.
Poženelova je povedala, da so polja, na katerih pridelujejo zelenjavo, namakana. "Vendar bodo pridelovalci prizadeti zaradi manjšega pridelka, zaradi visokih temperatur v zadnjih dneh pa bodo na plodovih ožigi in jih bodo zato težje prodali," je še dejala Poženelova.
Če temperature v ozračju presežejo 33 stopinj Celzija, se zaustavi rast zelenjave, rastline ostanejo prizadete v rasti ter predvsem številu in kakovosti plodov.
Breskovi in hruškovi sadovnjaki v spodnjem delu Vipavske doline so večinoma namakani. Poženelova je povedala še, da so sušo že občutili sadovnjaki na izpostavljenih in višjih legah, kjer nimajo možnosti namakanja, posledično pa bodo plodovi manjši.
Škode zaenkrat še niso ocenjevali, saj so ob koncu tedna napovedane padavine. "Če bo resnično deževalo, si bodo nekatere poljščine še lahko opomogle, v nasprotnem primeru pa že lahko trdim, da koruze skorajda ne bo," je še dejala.
Najmanj škode zaradi suše so doslej utrpeli vinogradi. Vendar pa vodja oddelka za varstvo rastlin pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica Gabrijel Seljak opozarja, da morajo vinogradniki pazljivo redčiti liste na vinskih trtah, da ne bi prišlo do ožiga grozdja, ki v teh dneh pospešeno zori.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.