V Ljubljano prihaja nova storitev, ki jo lahko primerjamo z že uveljavljenim sistemom izposoje koles Bicikelj, le da so tokrat v glavni vlogi avtomobili. Deljenje avtomobilov oziroma car sharing je v svetu že uveljavljena praksa, a slovenska storitev bo vseeno nekoliko izstopala, saj bodo v sistem vključeni le električni avtomobili.
Rešuje nas odvisnosti od fosilnih goriv, zmanjšuje se onesnaževanje
''Sam koncept deljenja vozil s klasičnimi vozili je precej enostaven, vsem poznan s polnjenjem rezervoarja. Z električnimi je bolj kompleksen zaradi polnilnic in drugih posebnosti električnih avtomobilov. A v smislu družbe in razvoja prinaša ogromne koristi. Rešuje nas odvisnosti od fosilnih goriv, zmanjšuje onesnaževanje, kot tretje pa je tudi bolj racionalno. Strošek goriva se lahko zmanjša tudi za 90 odstotkov,'' je poudaril Matej Čer iz podjetja Avantcar, ki storitev tudi uvaja.
Storitev, ki bo uvodoma zaživela v Ljubljani, bo namenjena vsem, ki potrebujejo prevoz, tako meščanom, ki živijo v centru, podjetjem, kot tudi tistim, ki se dnevno vozijo v mesto v službo. ''Načeloma se storitev uporablja do 24 ur, za daljše obdobje je na voljo klasičen najem vozil, torej nekako za od 15 minut do 24 ur,'' je za 24ur.com razložil Čer in dodal, da pa bo lahko avtomobil čez noč parkiran tudi pri vas doma. ''Posameznik lahko prevzame avtomobil popoldne, ko konča službo, se odpelje domov in potem zjutraj nazaj proti mestu.''
Za kakšne avtomobile gre?
Kot že omenjeno, bodo v storitev vključeni le električni avtomobili, ki s svojo preprosto uporabo predstavljajo novo definicijo užitka v vožnji. ''Na začetku bo flota sestavljena iz avtomobilov mestnega segmenta električnih vozil - BMW i3, električni smart in renault zoe. Imeli bomo 50 vozil, ki jih bodo postopoma vključili do jeseni. Gre za pilotni projekt, da se skupaj z meščani naučimo uporabljati novo mobilnost in da najdemo optimalen koncept. Cilji pa so bistveno večji, upam, da bomo lahko hitro dvignili številko,'' je pojasnil Čer in dodal, da ima sicer podjetje za klasičen najem vozil na voljo 150 raznovrstnih električnih vozil.
Brez pametnega telefona ne bo šlo
Uporaba vozila bo potekala prek aplikacije na pametnem telefonu, ki so jo razvili v sodelovanju s podjetjem Comtrade.
Pred začetkom uporabe bo potrebna registracija prek pametnega telefona in ustrezna potrditev z dokazili (vozniški izpit, osebna izkaznica) na eni izmed Avantcarovih lokacij. Od tu pa bo vse potekalo prek aplikacije. ''Prek nje lahko preverimo, kateri avtomobil je na voljo, kako polna je baterija, lahko si izračunamo, koliko nas bo vožnja stala. Lahko se odločimo za najem kot podjetje, lahko pa kot fizična oseba. Plačilo poteka prek kreditne kartice. Na aplikaciji rezerviram vozilo, ki me zdaj čaka 15 minut. Označim še, kako je vozilo čisto in če je kje morebiti avtomobil poškodovan. S pomočjo aplikacije avtomobil tudi odklenemo,'' je o postopku povedal Čer in dodal, da je v avtomobilu tudi klasičen ključ, ki ga uporabljate med najemom.
Kje bodo prevzemne točke?
''V prihodnosti bodo te točke povsod. A do tja je še nekaj korakov. Prvi pilotni korak bomo začeli z '10 plus' lokacijami, ki bodo predstavljene na začetku julija. Te lokacije bodo povezovale najbolj obiskane točke v mestu in logistične točke, ki bodo pokrivale potrebo po mobilnosti - denimo središče Ljubljane, na Trdinovi, na Dunajski, BTC,'' je naštel Čer.
''Posebnost pri deljenju električnih vozil je, da je treba zagotoviti novo infrastrukturo za polnjene. V začetni fazi, dokler pokritost še ni taka, kot bi želeli, smo se odločili, da na prevzemno-oddajnih točkah zagotovimo tudi polnilnice.''
Omenjeni avtomobili imajo doseg od 100 do 200 kilometrov. Po izkušnjah iz tujine uporabniki dnevno opravijo do 100 kilometrov, kar po besedah Čera pomeni, da je dovolj, da je avtomobil napolnjen enkrat na dan. ''Je pa v Sloveniji infrastruktura že v tej fazi dovolj dobra, da lahko tak projekt podpre, prav tako pa bo vsak dan infrastruktura tudi eksponentno rasla. Že zdaj smo v vrhu Evrope glede na gostoto,'' je dejal. Tudi lokacije električnih polnilnic po vsej Evropi je seveda mogoče najti na posebni aplikaciji ChargeJuice, pri čemer je nekatere slovenske že mogoče aktivirati prek aplikacije.
Kaj pa cena?
Dejstvo je, da nas jekleni konjiček stane kar precej denarja. Bi se nam tako bolj izplačalo uporabljati car sharing? ''Obračunani bodo tako narejeni kilometri kot tudi minutaža uporabe. Razpon cene bo od 20 do 30 centov na kilometer, od pet do 10 centov pa bo treba odšteti za minuto. Če vzamemo cenejši avtomobil, denimo smart, kjer bo cena za minuto pet centov in ga uporabljate 60 minut, torej za trajanje plačate tri evre, če v tem času naredite pet kilometrov, pri čemer je kilometer 20 centov, dodate še en evro. Torej za eno uro uporabe, v kateri ste prevozili pet kilometrov, plačate 4 evre.''
''Če živite v centru mesta in enkrat na dan rabite avto za eno uro za pet kilometrov, na primer do Bežigrada ali BTC in nazaj, bi to pomenilo štiri evre dnevno, krat 20 dni, je to 80 evrov na mesec. Mislim, da vas že parkirnina v mestu stane več. Če pa govorimo o povprečni ceni stroška avta na mesec v Sloveniji, ki je 400 do 500 evrov na mesec, torej na leto 5000 evrov,'' je poudaril.
Seveda se lahko z avtomobilom zapeljete tudi zunaj mesta in ga imate čez noč parkiranega na domačem dvorišču ali garaži. ''S tem želimo pokazati, da lahko optimiziramo potrebo po mobilnosti. Ko sem na delovnem mestu, avtomobila ne potrebujem. Če ga popoldne lahko vzamem in zjutraj vrnem, ga imam v prostem času tako še vedno ves čas na razpolago. Optimizira se strošek in osmisli se posest nad vozilom.'' Nočna tarifa bo ustrezno prilagojena, da bo model za uporabnika še vedno privlačen, je dodal.
Slovenija lahko majhnost spremeni v veliko prednost
Deljenje avtomobilov, kot je povedal Čer, pomeni tudi slovo od iskanja parkirnega mesta, zmanjša se tudi gneča v centru mesta. ''Car sharing lahko nadomesti od pet do 20 lastniških vozil,'' je poudaril Čer. ''Gostota avtomobilov se bo zmanjšala - to je glavni cilj. Gledati moraš dolgoročne učinke, če boš delal dobro, te bo okolje nagradilo, ker boš prispeval k dvigu kvalitete življenja. Veseli bi bili, če bi konkretno za Ljubljano do konca leta 2017 doprinesli, da bi zmanjšali število vozil za od 5000 do 10.000. Da bi to dosegli, bi morali v naši floti priti do 300 oziroma 500 vozil. Upoštevajoč še preostale načine mobilnosti, denimo Uber, je potreba po lastništvu avtomobila vse manjša. Hkrati s temi storitvami raste javni prevoz, uporaba koles. Nove kombinacije mobilnosti so bistveno bolj prijazne okolju in zdravju, zmanjšuje se gneča, ni več iskanja parkirišč,'' je razložil in opomnil, da trend v svetu ni gradnja parkirišč in širjenje cest, ampak projekti, kako se bodo parkirišča zamenjala, in vlaganje sredstev v čiste vire energije. Pri projektu bo dodana vrednost tudi izobraževanje o električnih vozilih.
Slovenija pri uporabi električnih vozil lahko svojo majhnost spremeni v veliko prednost. ''To je edinstvena priložnost. Svet se preoblači v novo infrastrukturo, ki bo osnova za novo gospodarsko rast - gradnja polnilnic, sončne elektrarne, razvoj osnovnih modelov logistike na teh platformah. Ker smo majhni, se lahko veliko hitreje preoblečemo kot pa London ali Nemčija. Če bomo to storili med prvimi, bodo to hodili gledat k nam.Ob tem razvita mikroznanja pa bi lahko globalizirali in pomagali ostalim, da se prilagodijo,'' je poudaril Čer.
''To je hkrati grožnja, ker smo kot dobavitelji še precej odvisni od stare avtomobilske industrije, po drugi strani pa enkratna priložnost, da se v tej novi revoluciji hitro pridružimo tistim, ki vodijo igro.''
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.