Slovenija

'Gre za zgleden primer slovenske sposobnosti za inovacije'

Santa Rosa/Ljubljana, 04. 10. 2011 11.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Potem ko je Pipistrel vnovič zmagal na Nasinem tekmovanju za energetsko najbolj učinkovito letalo, je direktor podjetja Boscarol dejal, da je to velika promocija za njegovo ekipo in Slovenijo.

Ekipa ajdovske letalske družbe Pipistrel je že tretjič zmagala na tekmovanju Nase za energetsko najbolj učinkovito letalo. Na ponedeljkovi razglasitvi zmagovalca v ZDA so Pipistrelu podelili ček za 1,35 milijona dolarjev, ob tej priložnosti pa je solastnik in direktor podjetja Ivo Boscarol spregovoril o prihodnjem razvoju.

Kakšni so prvi vtisi po prejemu nagrade?

Srečen sem, da smo dokazali, da je letenje z električno energijo lahko enakovredno letenju na fosilna goriva. Upam, da bomo lahko na tem področju v prihodnjih letih tudi na račun te zmage nekaj naredili tudi za ohranjanje naše atmosfere. Del naše nagrade smo namenili v nagradni sklad, da bi v prihodnjih letih razvili tudi električno nadzvočno letalo. Sicer pa lahko rečem, da je to za mojo ekipo in za Slovenijo izredno velika promocija, še posebej zato, ker sta obe zmagovalni letali plod slovenskega znanja, tako da so to praktično dvojne slovenske stopničke. Prepričan sem, da bo verjetno še veliko vode preteklo, preden bo nastal še kakšen drugi slovenski izdelek, ki ga bodo občudovali v razvojnem oddelku Nase in nam zanj vsi čestitali.

Ste se na tekmovanje dolgo pripravljali?

Letošnje poletje je bilo v našem podjetju še bolj intenzivno kot prejšnja leta, saj se je dogajalo veliko stvari, intenzivno pa smo se pripravljali na novo tekmovanje Nase. Ob tem je v teh poletnih mesecih povsod po svetu vladalo neko zatišje prodaje osnovnih modelov letal. Naši kupci postajajo previdni, saj začenjajo čutiti ta drugi val krize. Vendar smo bili zaradi tega še toliko bolj aktivni na drugih področjih.

Katerih?

Če začnem pri tem, kar se je najbolj intenzivno dogajalo – bili smo na letalskem sejmu v ZDA, kjer je bilo kar 15.000 letal. Tam smo predstavili to svoje štirisedežno električno letalo, ki je poželo izjemno veliko zanimanje. Ob koncu sejma smo po anketah obiskovalcev zasedli deveto mesto. Vendar je to naše letalo namenjeno izključno tekmovanju na Nasinem izzivu za energetsko najbolj učinkovito letalo. Pogoj za prijavo na to tekmovanje je bil, da z ekvivalentom ene galone goriva, lahko so to tudi drugi energenti, prevoziš sto milj pri hitrosti sto milj na uro. To pa je zlasti na področju električnih letal zelo velik izziv. Električna letala so bila doslej predvsem enosedežna, vendar več kot dvosedežnih doslej nismo poznali.

Ivo Boscarol
Ivo Boscarol FOTO: Dare Čekeliš

Ali ste že izdelali dvosedežno električno letalo?

Da, leta 2007 smo v Pipistrelu predstavili prvo dvosedežno letalo. Vendar smo se ob letošnjem tekmovanju zavedali, da ima naša konkurenca zelo velike finančne možnosti, zato smo morali poiskati lastne rezerve in pogledati, kaj lahko naredimo. Zato smo se odločili, da se tega tekmovanja udeležimo s štirisedežnim električnim letalom. To letalo je dejansko kot prvo štirisedežno električno letalo preletelo več kot sto kilometrov, računamo pa, da bo letalo lahko preletelo skoraj 500 kilometrov s hitrostjo skoraj 200 kilometrov na uro. Takega letala doslej še ni bilo in v tem trenutku je tudi bolj učinkovito kot avtomobil. Takega avtomobila doslej še niso naredili in dejansko v tem trenutku letalstvo prehiteva avtomobilsko industrijo.

Ali razmišljate o tem, da bi vstopili v avtomobilsko industrijo s svojimi rešitvami za letala?

Ne, avtomobilska industrija mi ne pomeni izziva, narediti avtomobil je zelo enostavno. Naši cilji so višji, zato bomo raje šli še v kaj drugega. In če prav realno pogledam, v Sloveniji nimamo kakšnih velikih možnosti za kakšno masovno avtomobilsko industrijo. Lahko delamo le komponente za avtomobile, da bi nekdo začel delati velikoserijski, končni izdelek, pa nimamo v Sloveniji pogojev. Kot država imamo namreč predrago delovno silo in bi zato morali seliti proizvodnjo drugam. Poleg tega so dandanes vlaganja v avtomobilsko industrijo tako velika, da si jih celotna slovenska industrija ne more privoščiti, kaj šele en majhen Pipistrel.

Torej raje le kolesa?

Izdelava posebnega kolesa je bil neki tak stranski izziv za naše razvojnike. Pred dvema letoma je prišel do nas Damjan Zabovnik, izumitelj kolesa, na katerem se leži, saj je želel optimizirati obliko. Takrat smo se dogovorili za sodelovanje in fantje iz našega razvojnega inštituta so naredili novo, bolj aerodinamično obliko. Z novim kolesom je nato že lani poskušal doseči nov svetovni hitrostni rekord, vendar je odnehal zaradi vremena, letos pa mu je to končno uspelo. Z našo pomočjo je tako sedaj najhitrejše kolo na svetu prav tako iz Slovenije.

Ali pomagajo taki uspehi tudi pri prodaji letal?

Vsaka pozitivna novica ali reklama krepi vrednost blagovne znamke, naj bo to strokovno, tehnično ali vrednostno. Dodana vrednost pri oblikovanju kolesa pa je bila tudi v tem, da so si naši razvojniki lahko ob izdelavi malce "oddahnili" in naredili neko stvar tudi malo za lastno veselje in si tako nekoliko oddahnili od letalstva. Prepričan sem, da to kolo ni bilo zadnje, ki so ga naredili, med drugim so nedavno tekli pogovori za izdelavo boba, ki so žal nekoliko zastali. Zagotovo bomo šli še na druga področja in prav s kolesom smo dokazali, da smo lahko tudi tam uspešni.

Pomaga to tudi pri uspešnih večjih poslih, kot je na primer prodaja letal indijski vojski?

Tudi. Vendar tam odloča vsak evro nižja cena za posamezno letalo, kar bomo glede na znano konkurenco zelo težko dosegli. Čisto drugače bo, če bo odločala kvaliteta, tam smo zagotovo med najboljšimi ponudniki. Na žalost moram reči, da postajamo vsak dan manj konkurenčni. Med drugim zato, ker mora imeti vsako tako letalo, ki ga izvozimo, dokument, da ni vpisano v naš register, dobimo pa ga pri slovenski ali lokalni agenciji za letalski promet. Ta dokument je doslej stal nekaj evrov, odkar je ustanovljena agencija za letalski promet, je cena dovoljenja 230 evrov. Pri dvesto letalih je to 50.000 evrov. Vsaka taka stvar tako neodvisno od nas zmanjšuje naše možnosti na tujih razpisih.

Torej ostajate pri prevoznih sredstvih?

Pravzaprav povsod tam, kjer je prisotna aerodinamika. Pa tudi na področju energetike si želimo več delati.

Pipistrelov Taurus G4
Pipistrelov Taurus G4 FOTO: Denis Oštir

Čestital tudi državni vrh

Boscarolu in njegovi ekipi je sicer ob uspehu čestital tudi predsednik vlade Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle. V svoji čestitki je Pahor zapisal, da je Boscarol s svojo ekipo "ponovno dokazal, da je s svojim delom in tehnologijo vodilni v svetu". Pahor je ob tej priložnosti Boscarolu in celotni ekipi zaželel veliko novih idej, pravih izzivov in vrhunskih dosežkov tudi v prihodnje.

Pisno čestitko je Boscarolu poslal predsednik Državnega zbora Ljubo Germič. "Z drznostjo, inovativnostjo in zakladnico znanja podirate meje mogočega in iščete vedno nove, izboljšane rešitve na področju energetsko varčnega letalstva. Menim, da ste s svojim delom in uspehi najboljša promocija Slovenije v svetu," je v čestitki zapisal Germič. Ob tem je tudi Germič Boscarolu in vsem njegovim sodelavcem zaželel še veliko odličnih idej in dosežkov.

Boscarolu sta po telefonu čestitala tudi predsednik države Danilo Türk in minister za promet Patrick Vlačič. Türk je ekipo tudi povabil na obisk, so potrdili v uradu predsednika, in v pogovoru z Boscarolom poudaril, da gre za zgleden primer slovenske sposobnosti za inovacije v najbolj zahtevnih tehnologijah in "upam, vir navdiha za mnoge".

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (107)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

majorb
09. 10. 2011 01.29
SLOVENIJA NE SME IMETI NIĆ TU ZRAVEN. ZA TO JE ZASLUŽEN PREDVSEM SAM.
extradeluxe
06. 10. 2011 20.37
zanima me iz firbca kaj lahko nas 99% povprečnih slovencev dela s to inovacijo? Kje jo bomo implementirali in kakšna bo njena uporabna vrednost?
extradeluxe
06. 10. 2011 20.35
To je promocija za Boscarola,SIGURNO NE za Slovenijo.VSAKI dan dela mz Italijo,Nemcijo ,Francijo in ostalimi zahodnimi drzavami;NIKJER se tega natecaja ni nikoli niti omenilo! P.s. Letalska industrija je drugo; potniska letala,helikopterji,vojaska letala,itd,it. To o temu Slovenci lahko SAMO SANJAMO!
bingo 1
05. 10. 2011 13.00
Ko se pogleda v pridnost in pametnost delavcev v lepi deželi katerima samo treba dati ta prave smernice gospodarstva od vodilni v državi ker je ta prava slika najboljšega letala na svetu in z pameti pridnih ljudi kateri so zaslužili pohvalo in ta pravo denarno nagrado----bingo x Ljubljana----
komarec
05. 10. 2011 12.32
Ta letala so igrače, ki so namenjena za igračkanje bogatašev.
komarec
05. 10. 2011 12.30
Raje nja pove koliko plače imajo delavci v njegovi fabriki, ki izdeluje svetovno znana letala? Pa še nekaj, naj mu dajo še nagrado za idejo da bi praznike ukinu.
nikiz123
05. 10. 2011 11.21
Čestitke, bravo, samo tako naprej, res novica, ki ti polepša dan, da bi le bilo več takih in da bi tako sposobni ljudje, ki jih ni malo, ne odhajali iz Slo v tujino, kjer so bolj cenjeni..
Tonček Balonček
04. 10. 2011 22.35
vurderinger, sledim apč tujim agencijskim novicam, recimo Reutersu, AOL-u, UPI, AFP. Nikjer nič o tem "aircraftu". Poskusi še ti!
utopljenec
04. 10. 2011 22.16
Na tujih straneh pa ne duha ne sluha o kakšni Sloveniji :) Pipistrel USA
Ambrož Demšar
04. 10. 2011 22.10
waco, 100% si v državnih jaslih
tali?ni tom
04. 10. 2011 21.22
pa še zatežen možakar je ki bi rad mel sužnje ! vsaj po izjavah in komentarjih po raznih kvazi tv odajah kjer je gostoval kakor "strokovnjak"!
tali?ni tom
04. 10. 2011 21.20
pa kaj se bo zdej boskarol razletu od ponosa?? in kaj ma slovenija od tega ?? nč po moje !! zame je denimo dost bol pomembna krka , revoz,fructal,žito,mlionotestz,kmetje,turizem,izna... v zdravstvu,čim manj policxajev na cest , razen ko jih vržejo iz službe in tako naprej ! kdo od nas ki dobimo minimalno plačo se zanima za neki pipstrel in njegov avion !
VURDERINGER
04. 10. 2011 20.02
Tonček Balonček 04.10.2011, 16:33 -12 ....Uradno ej zmagaal ameriška ekipa, s tujo posadko, vse tolčenje po prsih o promociji slovenskega znanja je lahko učinkovito le lokalno, v Vipapavskii dolini in tam naokoli, ne pa v Svetu, .... TI SI PA RES EN VSEVEDNIK ! LE KJE ŽIVIŠ, DA TE NE UKRADEJO !!
Zrkizz
04. 10. 2011 19.42
Kaj tukaj se ne sme zapisati kaj pravijo tuje medijske hise ? Da vsi hvalijo ameriski proizvod narejen v US ? Ali zakaj admin to tako pridno brise ? Naj si kdo prebere cnnov clanek na to temo.
dot.dot
04. 10. 2011 19.32
Če bi vi vedeli kako naša ljuba država zavira takšne in drugačne projekte/podjetnike bi se zjokali... Vsekakor pa čestitke vsem ki so sodelovali pri tem projektu !!
przelmuding
04. 10. 2011 19.25
čestitke za Boscarol, za nagrado pa mu bodo v Sloveniji nabili davek.
conkord
04. 10. 2011 19.23
BOSKAROLU in vsem njegovim zaposlenim moje čestitke morda je en redkih pri katerem je znanje več kot zaželjeno ...slišal pa sem , da zna ceniti in nagraditi svoje delavce .. če je tako, vsaka mu čast ,le več takih Boskarolov pa ne bomo v gospodarskih težavah
evasle
04. 10. 2011 19.05
Boscarol je svojo firmo ustavril sam in jo zgledno razvija. Vse, kar je ustvaril, je njegovo. Delavce dobro plačuje. Kar se mene tiče, je podjetnik kot se šika. Večina slovenskih menedžerjev pa je dobila v upravo državne že dalj časa obstoječe tovarne in so jih večino zafurali. Lepo je slišati dobre novice o Slovencih, so pa na žalost redke. Čestitke Pipistrelu!
cebranko
04. 10. 2011 18.57
Pahor je lahko čestital Boscarolu,ki je nekaj naredil, kdo bo pa njemu za kakšne uspehe in še vsim ostalim priliznikom ,ki si sedaj na drug račun pobirajo hvalo
num7
04. 10. 2011 18.49
za nekater ki ne vest!!! to ni ne italijanska in ne ameriška ekipa!!!! vse je narejeno v ajdovščini!od ideje pa do izdelave.je pa res da nasa zahteva da morajo biti američani zdraven. ŠE ENKRAT OD KOLES DO REPA VSE JE NAREJENO V AJDOVŠČINI! NIČ NI AMERIŠKEGA!!!! go pipistrel