Splošna poplavna ogroženost se je zaradi velike količine podrtih dreves ob žledolomu v območjih vodotokov močno povečala. Posledice na vodotokih se interventno odpravljajo, prioritetne lokacije sanacij pa so bile določene glede na kratkoročno predvideno poplavno ogroženost in možnost dostopa do ogroženih območij vodotokov.
Agencija RS za okolje (Arso) je preko svojih koncesionarjev že začela s čiščenjem vodotokov na območjih, kjer so za konec tedna napovedane padavine. Predstavniki Arsa so si danes ogledali dela na vodotoku Gradaščica. Generalni direktor Joško Knez je ocenil, da je v takem stanju približno tri četrtine vseh vodotokov in da bo potrebnih več let čiščenja in sanacije. Dejal je, da je na delu vseh 50 koncesionarjev, ki odpravljajo posledice.
Meteorolog Brane Gregorčič je dejal, da je pred nami sicer toplo vreme in da žleda ne bo več, a da se nam v prihodnjih dneh obetajo tri vremenske motnje. Padalo bo v noči na soboto, noči na sredo ter iz ponedeljka na torek, pravi. Več o vremenu ...
Sicer te padavine ne bodo obilne, a lahko po besedah hidrologa Janeza Polajnarja zaradi t. i. plavja nastanejo težave. Kot je povedal je možno razlivanje na kraških poljih in na brežinah reke Pivke, mnogo bolj pa se boji prelivanj ob zagozdah. "Kjer se bo poplavje zagozdilo ob mostove, lahko pride do razlitij na neobičajnih mestih," je dejal.
Na vprašanje glede obsega morebitnih nevšečnosti je odgovoril, da poplave ne bodo takšne kot so bile leta 2012 in 2010. Zaradi polomljenih dreves pa bi nas lahko v prihodnje ogrožale predvsem poplave, kakršnim so bili priča v Železnikih. "Gre za plavje, ki ga doslej nismo imeli v tolikšnem obsegu. Neke vzporednice lahko potegnemo s hudourniškimi poplavami v Železnikih, ki je bil prizadet prav zaradi plavja. Količina padavin bo sicer ob tem prvem deževju veliko manjša, a je količina plavja toliko večja," je dejal. Kot je zaključil, bo sanacija in premeščanje plavja trajalo več let, za zdaj pa največjo nevarnost predstavljajo zagozde.
Kako so pripravljeni na območju Pivke?
Luka Špilar s civilne zaščite Ilirska Bistrica je za 24ur.com pojasnil, da so s protipoplavnimi vrečami že postavili obrambne nasipe, ki vaščane v vasi Bač pri Pivki varujejo pred vodo. Trenutno se je podtalnica že spustila pod nasipe, vreče pa bodo pustili tam, saj se za prihodnje dni napovedujejo nove padavine, ki bi lahko po mnenju hidrologov povzročile novo dviganje podtalnice. Dobili so še 2000 novih protipoplavnih vreč, ki jih bodo po potrebi tudi uporabili.
Na območju vasi Knežak, kjer se stekajo vse vode iz vasi Koritnica in Bač, so na več mestih postavili tudi merilne late, ki jim omogočajo spremljanje višine vode.
Trenutno je v vasi Bač ogroženih šest domov, katerih domove še vedno občasno zalije podtalnica. Vodo v kleti nadzirajo občani sami in po potrebi prižgejo potopne črpalke za izčrpavanje vode. Trenutno tudi ni dežurnih gasilskih enot, ker za to ni potrebe, opravljajo le občasne obhode.
Pripravljeni tudi na območju Ljubljane
Na območju Ljubljane se civilna zaščita aktivno pripravlja na morebitne poplave, ki jih hidrologi napovedujejo za torek. Takrat naj bi bregove na Ljubljanskem Barju na območju vsakoletnih poplav prestopila Ljubljanica. Robert Kus z oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo na ljubljanski občini, je za 24ur.com pojasnil, da so že v sredo in četrtek pregledali kritična območja in določili 16 mest, ki jih bodo očistili do torka. Čiščenje bo seveda potekalo tudi v soboto in nedeljo.
Kus je pojasnil, da čistijo Mali graben in že omenjeno strugo mestne Gradaščice. Zagotovili bodo takšno pretočnost, kot je bila pred ledeno ujmo, kar pomeni, da bodo iz strug potegnili drevje, ki je padlo v vodo in se tako pripravili na morebitne hujše poplave, vendar pa teh po za zdaj znanih napovedih ne bo. "Mislim, da razloga za preplah ni," je povedal in dodal, da bo dejansko stanje znano v prihodnjih dneh.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.