Policisti so na posebni tiskovni konferenci opozorili, da je uporaba pirotehničnih sredstev, zlasti petard, izjemno moteča, ne samo za ljudi, ampak tudi za živali. “Pri uporabi pirotehničnih sredstev se moramo zavedati zakonskih določb, predvsem pa odgovornosti in tragičnih posledic, ki lahko nastanejo zaradi nezakonite, nepravilne ali malomarne uporabe pirotehničnih izdelkov. Upoštevati pa bi morali tudi dobro počutje in zdravje tako hišnih kot prostoživečih živali, kadar so odvisne od našega ravnanja in oskrbe,” so zapisali.
Glavni koordinator za področje dela službenih psov in policijske konjenice na Generalni policijski upravi Adil Huselja je zato pozval vse lastnike in skrbnike živali, naj v tem prazničnem času, ko se uporaba pirotehnike, predvsem ognjemetov, v primerjavi z drugimi obdobji leta bistveno poveča, poskrbijo za svoje hišne ljubljenčke. “Obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi je prepovedano. Globa znaša od 400 do 800 evrov,” je poudaril.
Lastniki in skrbniki tistih živali, ki jih je strah svetlobnih in zvočnih učinkov, naj izberejo čas in kraj sprehoda oz. sproščanja psa. Enako velja za čas, ko živali ostanejo same v stanovanju ali na dvorišču, svetuje Huselja. Ob vsaki daljši odsotnosti pa je treba zagotoviti kvalitetno oskrbo psa. To je nujno tako zaradi psa samega kot tudi zaradi sosedov, ki jih lahko prestrašeni ali poškodovani pes z lajanjem precej moti. Zaradi učinkov pirotehničnih izdelkov je treba zagotoviti tudi fizično varstvo psov, kar pomeni, da morajo biti zaprti v pesjaku ali objektu. Tako bodo lastniki preprečili tudi morebitne pobege psov, ki lahko zaradi strahu postanejo celo napadalni. “Pse imejte obvezno na povodcu, na sprehodu pa se izogibajte mestom, kjer je pričakovati večjo uporabo pirotehničnih sredstev.”
Pes potrebuje dodatno nego
Marko Medvešek, vodja Oddelka za šolanje službenih psov, ki deluje v okviru Policijske akademije, je povedal, da pes sliši približno 15-krat bolje kot človek, njegovo uho pa je sposobno zaznati tudi zvoke, ki so za človeka neslišni. "Spričo tega si lahko predstavljamo, kakšen učinek ima pok petarde na občutljiva pasja ušesa, če je moteč in glasen že za naša, človeška," je dejal.
Opomnil je, da je režim "malo zunaj, malo notri" za psa izredno slab, saj se ne more tako hitro prilagajati temperaturnim spremembah, zato se lahko prehladi in tudi huje zboli. Medtem pa so "zunanji" psi zaradi svoje dobro razvite podlanke s pomočjo izoliranega zavetja (pasje ute) kos vsakršnim vremenskim razmeram. Prehrana psov pozimi mora biti energetsko bogatejša, obroki naj bodo predvsem topli, tudi vodo jim je treba menjati večkrat na dan. Po vsakem sprehodu po soljenih cestah naj skrbniki psu izperejo šape z mlačno vodo, pred sprehodom pa naj mu jih namažejo z zaščitnimi mazili.
45 odstotkov manj telesnih poškodb
Po Huseljevih besedah se je problematika glede uporabe pirotehničnih sredstev v zadnjem obdobju precej zmanjšala, kar je posledica lanskoletne spremembe Zakona o eksplozivnih in pirotehničnih izdelkih, po katerem so povsem prepovedani nakup, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok. Poleg tega pa je zmanjšanje problematike – za več kot 42 odstotkov je upadlo število ukrepov v primerjavi z letom prej, za 45 odstotkov pa je upadlo skupno število telesnih poškodb –, rezultat dobro zastavljenih preventivnih dejavnosti, ki jih policija, Ministrstvo za šolstvo in šport ter Inštitut za varovanje zdravja skupaj izvajajo že nekaj let.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.