Na veliko soboto, ko kristjani častijo Jezusa v božjem grobu, so duhovniki blagoslavljali velikonočni ogenj in vodo, s katerima verniki blagoslovijo svoje domove, na velikonočnem ognju pa gospodinje pripravljajo praznične dobrote. Potekal je tudi blagoslov velikonočnih jedil, ki imajo posebno simboliko. Velika sobota je sicer dan celodnevnega čaščenja Jezusa v božjem grobu, kamor je bil prenesen na veliki petek, so v sporočilu za javnost zapisali na Slovenski škofovski konferenci (SŠK).
Velikonočno praznovanje verniki začnejo z obredi velikonočne vigilije (bdenja), ki je uvod v skrivnost Kristusovega vstajenja. Pri tem imata poseben pomen hvalnica velikonočni sveči, ki predstavlja vstalega Kristusa, in obnovitev krstnih obljub.
Pri maši se bere več svetopisemskih besedil, ki predstavljajo odrešenjsko zgodovino. Škofje in duhovniki odraslim katehumenom podeljujejo zakramente uvajanja v krščanstvo, ki so krst, obhajilo in birma.
Blagoslov ognja in vode ima poseben pomen. Kot so zapisali na SŠK, "ogenj ogreva, žge, prečiščuje, zato je že od nekdaj veljal za posebej dragocenega". V Svetem pismu nastopa na več mestih, na primer v vlogi prečiščevanja ali božje navzočnosti. Simbolika vode pa odkriva njen pomen v vsakdanjem življenju, saj je v različnih kulturah znamenje notranjega očiščevanja.
Na veliko soboto ima poseben pomen tudi blagoslov velikonočnih jedi. Namen blagoslova je, da "se zavemo darov, ki smo jih prejeli od Boga", posebno simboliko pa nosijo tudi jedi.
Kruh je znamenje božje dobrote in človekovega dela, so pojasnili na škofovski konferenci. Meso (šunka) je podoba Jezusa Kristusa, ki je "pravo velikonočno jagnje". Spominja nas tudi na velikonočno jagnje, ki so ga Izraelci uživali v spomin na rešitev iz egiptovske sužnosti.
Pet rdečih pirhov simbolizira pet Jezusovih ran oziroma kaplje krvi, so pa tudi podoba groba in simbol vstajenja. Korenine hrena so, kot so pojasnili na SŠK, spomin na tri žeblje, s katerimi je bilo Jezusovo telo pribito na križ.
Tudi evangeličani na veliko soboto zakurijo velikonočni ogenj, ki prinaša svetlobo in napoveduje veselje. Kot je pojasnil evangeličanski škof Geza Erniša, prav tako pripravijo velikonočne jedi, kot so pirhi, šunka in hren za nedeljski velikonočni zajtrk, vendar jih ne blagoslavljajo.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.