Pasji boji so v večini držav po svetu prepovedani, a so kljub temu prisotni marsikje, domnevno tudi pri nas. O njih se je precej govorilo že leta 2011, ko je preiskava umora v Tepah pri Litiji pokazala, da je imel umorjeni na svojem posestvu borbeni prostor. Leto dni pozneje so v reki Muri v Gornji Radgoni našli dva psa, pokončana s strelom v glavo, in ranami, ki jih živali utrpijo v nelegalnih bojih. Istega leta je veterinarska inšpekcija lastniku iz Izole odvzela štiri mlajše pitbule in šarplaninca, ker je obstajal sum, da jih je dresiral za pasje boje.
Vse od tedaj govorice o dejavnosti, z organizacijo katere naj bi se ukvarjali ljudje, ki se hkrati pečajo tudi s preprodajo droge, prostitucijo in drugim kriminalom, niso potihnile. Še več, v zadnjem mesecu so postale vse glasnejše. Na Facebooku se je oblikovala skupina Ustavimo pasje borbe, v katero je včlanjenih že skoraj 8.000 ljudi. Vsakodnevno objavljajo nove posnetke, fotografije, pričevanja in imena ljudi, ki naj bi bili v to vpleteni.
Pasji boji naj bi se odvijali na različnih lokacijah po Sloveniji, a daleč od oči javnosti. Ponavadi potekajo globoko v gozdovih, pa tudi v raznih kleteh, garažah, podstrešjih in celo v stanovanjih. "Izbrskali smo par lokacij, kjer naj bi se dogajale borbe – ena je za Savo, kjer je bila policija že večkrat obveščena o sledovih krvi, nekje pred razcepom Črni Kal naj bi bil ring za pasje borbe, v Apačah, v romskem naselju v Prekmurju, v neki hiši na Ptuju se ponoči sliši cviljenje psov in navijanje ljudi, naokoli se vozijo dragi avtomobili s tujimi registrskimi oznakami, v Kranju pa naj bi se s tem ukvarjal moški, ki vozi vpadljiv črn džip z belimi nalepkami pitbullov," nam je pojasnila sogovornica, ki si v okviru omenjene skupine na Facebooku prizadeva za ustavitev pasjih bojev. Lokacije naj bi ostajale dobro skrite, ker naj bi zaprt krog udeležencev zanje izvedel šele dve uri pred borbo.
Policija: Nimamo nobenih dokazov, da se to res dogaja
Govoric je veliko, konkretnih dokazov pa ni, pravi policija. Še posebej mariborska ima v zadnjem času veliko dela, saj se tamkajšnja prebivalka na družbenih omrežjih ponosno predstavlja kot pasjeborka, eden od njenih psov pa naj bi bil neporažen v vseh borbah doslej, s čimer naj bi ji prinašal velike vsote denarja – tudi po 30.000 evrov na borbo.
"Po naših informacijah naj bi imela ta ženska v lastništvu tri pse. Eden je nekakšna mutantska nesreča, ker so očitno vse živo križali med seboj in je zelo napadalen. Za drugega smo pravkar izvedeli, da je umrl v veterinarski ambulanti zaradi – kot je pisalo v poročilu – avtoimunske bolezni, v bistvu pa so ga pa tja pripeljali na pol razklanega. Tretjega, ki je največji prinašalec denarja, pa so očitno skrili. Sosedje so povedali, da so psi vedno oblečeni, saj naj bi na ta način skrivala njihove rane," pojasnjuje naša sogovornica.
Gospa ima na ruskem strežniku naloženih več deset videoposnetkov pasjih bojev, a njihova avtentičnost je vprašljiva, opozarjajo policisti. "Policijska uprava Maribor vodi preiskavo navedb iz medijev, s ciljem odkritja morebitnih prirejanj pasjih borb na območju PU Maribor ali tudi drugih oblik mučenja živali v zvezi s tem. Iz dosedanjih prijav, niti iz objav na socialnih omrežjih, nismo zbrali dovolj dokazov, da se tovrstne pasje borbe prirejajo, kakor tudi ne, da v njih sodeluje t.i. pasjeborka iz Maribora", so zapisali.
Pripravlja se protest
Policija teh zadev ne jemlje resno in je kljub vsem posredovanim posnetkom in fotografijam neodzivna, pravijo ljubitelji živali. A policisti te očitke zavračajo. "Že ob prvi prijavi smo pričeli s preverjanjem suma, da se taka dejanja dejansko dogajajo. V začetku avgusta smo skupaj s pristojnim inšpektorjem Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Območni urad Maribor, opravili ogled psičke, last t.i. pasjeborke iz Maribora, ki bi naj bila vzrejena za pasje borbe. Psička nima nobenih telesnih poškodb, njeno vedenje pa ob opazovanju ni z ničemer pokazalo na to, da bi lahko bila udeležena v pasjih borbah ali da je tako vzgojena. Dosedanje ugotovitve policistov niso v ničemer potrdile suma, da se t.i. pasjeborka iz Maribora ukvarja ali da bi sodelovala v organizaciji pasjih borb. Prav tako ugotovitve kažejo na to, da se pasje borbe trenutno ne organizirajo na območju PU Maribor," so še dodali. Hkrati pozivajo ljudi, da jim konkretne dokaze, v kolikor jih imajo, tudi posredujejo.
Neodzivnost se očita Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), katere inšpektorica, ki opravlja vse preglede, po besedah naše sogovornice prav nikoli ne odkrije nobenih nepravilnosti, kar se tiče pasjih borb. Zato zdaj pripravljajo velik protest, na katerem bodo zahtevali odstop direktorice Vide Čadonič Špelič.
Iz UVHVVR so skopo sporočili, da "organizacijo pasjih borb praviloma organizirajo mednarodne kriminalne združbe, zato glavnino preiskovalnih dejanj v zvezi s tem izvaja policija, ki je za to pristojna in usposobljena. Uprava pri tem policiji nudi strokovno pomoč". "Glede na to pojasnilo je poziv k odstopu brezpredmeten," so še dodali. Podrobnejša pojasnila v zvezi s pasjimi boji od UVHVVR pričakujemo v kratkem.
Kinolog: To so nevarni ljudje, morilci
Da se pasje borbe v Sloveniji res dogajajo, pa opozarja tudi priznani slovenski kinolog Janez Žekš, ki je zato, ker na to javno opozarja, deležen celo groženj. "Pri nas so skupine, ki se s tem ukvarjajo, enako je na Hrvaškem, Madžarskem, Češkem, Slovaškem, Poljskem, v Italiji … Mi na to že dolgo opozarjamo, tudi na konkretni primer v Mariboru, in če to vemo navadni smrtniki, kako da policija o tem ne ve nič?" se sprašuje.
Ker lokacije pasjih borb tudi njemu niso znane, predvsem pa gre tu za hitro rotacijo, ko organizatorji v nekaj minutah za seboj zabrišejo vse sledi, Žekš meni, da bi bilo treba osumljence spremljati in jim tako priti na sled. "To je stvar, ki bi jo morali raziskati pristojni organi in če bi bila volja, bi se to lahko naredilo," zatrjuje.
A tu se vrtijo ogromni zneski denarja, govori se tudi o vpletenosti pomembnih ljudi. "Verjemite, ne bo dolgo trajalo, ko bo to prišlo na dan, ko bodo ljudje ogroženi, ampak takrat bo že prepozno. Kajti to so organizirane združbe, to je kriminal. Tisti, ki so sposobni sodelovati v pasjih borbah in poražene pse tudi ubiti, so morilci, ki bodo v določeni situaciji kaj takega naredili tudi ljudem. To so nevarni ljudje," še opozarja Žekš.
Kruta realnost in pravila pasjih borb
Večina uporabljenih psov za dvoboje je pasme pitbull, pa tudi rotweiller, doberman, kanarska doga in akita. Psi, ki so skoteni ali kupljeni za namen pasjih bojev, so mučeni celo življenje. Uhlje in rep jim odrežejo oz. skrajšajo, da imajo prednost v boju. Večino časa preživijo na verigi ali v kletki, v stiku z zunanjim svetom so le, ko jih trenirajo za boje.
Za povečanje želje po napadu pse pred bojem slabo hranijo, ne dajo jim vode, da pri napadu drugega psa ne bi prehitro izkrvaveli, dajejo jim sredstva za spodbujanje agresivnosti – stimulante, kot so amfetamin, kofein in celo kokain, analgetike ter anabolike. Nabrusijo jim zobe, da je njihov ugriz močnejši, za učvrstitev čeljustnega prijema jih pustijo viseti tudi po eno uro v zraku z vabo v gobcu, s težkimi verigami in utežmi jim utrjujejo vrat ter cel zgornji del telesa. Urijo jih tudi s tekom na tekačih, tekom za avtomobilom ali na posebnem prirejenem kolesu, kjer v krogu preganjajo živo vabo (mačko, manjšega psa ali zajca).
Boji trajajo tudi po več ur. Ko pes prvič zmaga, dobi naziv prvak (champion), po štirih zmagah postane veliki prvak (grand champion). Psom razklepajo gobce, jih vlažijo z gobo in jih tik ob njih glasno spodbujajo, dokler eden ne podleže. Poražence, če ne poginejo v boju, nehumano pokončajo.
Kako to poteka v Sloveniji, torej ni povsem jasno. V svetu pa velja, da na dobro organizirane pasje borbe lahko pridejo le povabljenci, vstopnina se giblje okoli 40 evrov. Zneski v stavah pa se gibljejo v višini tudi več deset tisoč evrov. Dobičkonosen posel torej, a kaj, ko morajo pri tem trpeti povsem nedolžne živali.
KOMENTARJI (391)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.