Vlada Boruta Pahorja, ki so ji poslanci v torek izrekli nezaupnico, bo do imenovanja nove vlade opravljala le tekoče posle. Tako se večjih projektov ali reform ne bo lotevala, prav tako ne bo pripravila proračuna za leto 2013. Odprto pa je še vprašanje, ali bo pripravila spremembe proračuna za prihodnje leto.
Kot je pojasnila generalna sekretarka vlade, ki opravlja tekoče posle, Helena Kamnar, se bo vlada do izvolitve nove še sestajala na sejah, pri čemer bo kakšna redna manj in kakšna dopisna več. Tekočih zadev je namreč še toliko, da bo vlada seje vsekakor imela.
Glede posameznih projektov, ki jih bodo še sprejemali, se bodo še dogovorili, med njimi pa ne bo večjih projektov ali reform. Te namreč po besedah Kamnarjeve ne morejo soditi med tekoče posle. Enako velja za proračun za leto 2013, medtem ko za spremembe proračuna za prihodnje leto Kamnarjeva "po ekonomski logiki" ocenjuje, da bi jih vlada lahko pripravila. Glede tega vprašanja bodo sicer počakali na mnenje pravnikov, pravi Kamnarjeva, sicer pa spremembe proračuna niso nujno potrebne in se lahko pripravijo tudi pozneje.
Ministrski kandidati ostali pred vrati
Ker ob glasovanju o zaupnici ni bila potrjena lista petih kandidatov za ministre, bodo tekoče posle na teh ministrstvih opravljali začasni ministri, ki so vodili ta ministrstva doslej in bi se jim začasno opravljanje funkcij izteklo po treh mesecih.
Pahor bo tako še naprej opravljal tekoče posle na ministrstvu za javno upravo, Aleš Zalar na ministrstvu za notranje zadeve, Mitja Gaspari na ministrstvu za gospodarstvo, Boštjan Žekš na ministrstvu za kulturo, Igor Lukšič pa na visokošolskem ministrstvu. Lukšiču bi se sicer začasno ministrovanje izteklo ta petek, Pahorju, Gaspariju in Žekšu 11. oktobra, Zalarju pa 2. decembra.
Tako bodo začasni ministri, ki bi to funkcijo opravljali le tri mesece, ta ministrstva verjetno vodili do imenovanja nove vlade. Zalar je ob tem na družabnem omrežju Twitter zapisal: "Paradoks nezaupnice je v tem, da je meni prinesla dve funkciji v vladi. Verjetno do volitev." Za številne je bilo Zalarjevo vodenje notranjega ministrstva sporno, saj je hkrati tudi pravosodni minister, a je Zalar pojasnjeval, da bo dvojno funkcijo opravljal le 14 dni. Zaradi neizglasovane zaupnice pa ostaja v obeh vlogah še naprej.
Opravljanje tekočih poslov za vlado, ki ni dobila zaupnice v državnem zboru in je predčasno končala mandat, pomeni, da lahko opravlja le tisto, kar je potrebno za normalno funkcioniranje države. Tako po besedah pravnika Mira Cerarja v ta okvir ne sodi sprejemanje odločitev, ki bistveno spreminjajo obstoječe stanje, razen v dveh primerih: "če gre pri tem za to, da se do konca izpeljejo že prej začeti postopki ali da neki bistven poseg v obstoječe stanje terja nujna, izredna potreba države", na primer varstvo človekovih pravic. Če bi vlada zdaj predlagala kakšne zakone ali recimo proračunske spremembe, pa bi poleg vlade presojo o tem, ali gre za tekoče posle, opravil tudi DZ, je še dodal pravni strokovnjak.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.