Premier Borut Pahor, ki je v kratkem napovedal sestanek s prvakom Zaresa Gregorjem Golobičem in ministrom za gospodarstvo Matejem Lahovnikom, potem ko je slednji izstopil iz omenjene stranke, danes o usodi ministra ni želel govoriti. Z Lahovnikom sta sicer skupaj obiskala Telekom Slovenije, vendar pa dogajanja v koaliciji nista komentirala. Pahor je povedal, da bo na vprašanja o tem odgovarjal po jutrišnji seji vlade. Delo vlade po njegovih zagotovilih poteka nemoteno naprej in še vedno upa, da bodo pred počitnicami rešili najpomebnejše probleme glede strukturnih reform v zdravstvu in pokojninskega sistema.
Objavili pismo
Urad Vlade RS za komuniciranje pa je medtem, kot so zapisali, zaradi izjemnega interesa in zanimanja javnosti ter tudi zaradi nekaterih zahtev po dostopu do informacij javnega značaja, objavil pismo, ki ga je Lahovnik poslal Pahorju.
Minister v njem v skladu z dosedanjimi domnevami piše o Ultri, katere "pomemben lastnik je član vlade“, pri čemer misli na Golobiča. Sporno se mu zdi, da takšna družba, torej v lasti člana vlade, "sodeluje na javnih razpisih ministrstev in nenazadnje tudi družb v večinski posredni ali neposredni lasti države“. Po mnenju Lahovnika "posamezen funckionar ni v konfliktu interesov le, če se družba, ki je v njegovi več kot petodstotni lasti, prijavlja na razpise njegovega ministrstva, pač pa menim, da gre za konflikt interesov tudi v primerih, če se prijavlja na razpise drugih ministrstev in njihovih organov v sestavi“. Konflikt interesov pa se po njegovem mnenju pojavlja tudi v primerih, ko takšna družba "posluje s podjetji v večinski državni lasti, saj je treba upoštevati, da vlada daje neposredna navodila pooblaščencu države za zastopanje države na skupščinah delničarjev in tako lahko odločilno vpliva na proces korporacijskega upravljanja teh družb“.
Kot še piše Lahovnik, zatiskanje oči pred tem in podobnimi problemi ni sprejemljivo. "Težko je namreč verjeti, da omenjeno podjetje ali z njim povezana podjetja ne poskušajo izkoristiti položaja svojega pomembnega lastnika v vladi RS. Zato te prosim, da nastalo situacijo vzameš na znanje, kakor tudi mojo zaskrbljenost nad možnostjo konflikta interesov, ki bi v tem primeru lahko nastajal, ter ustrezno ukrepaš,“ Lahovnik še nagovarja Pahorja in ga prosi, naj ga čim prej obvesti o svojih ukrepih, saj si sicer težko predstavlja svoje delo v vladi.
Golobič vrača žogico
Da Lahovnikovo pismo najbolj obremenjuje prav njega samega, pa meni Golobič. Na vprašanje novinarke 24UR, ali so ga udarili tam, kjer ga najbolj boli, je odgovoril: "Mene to ne boli, to je bolečina, ki si jo je zadal sam, to pismo obremenjuje njega," pravi. "V kolikor pa je kakšni gospodarski družbi konkretno v kakšnem primeru rekel: Ne smete poslovati s kakšno gospodarsko družbo, pa je kršil zakone, za katere je kot minister prisegel, da jih bo spoštoval, in ravnal v nasprotju s prisego – v tem smislu je pismo problematično zanj, ne zame," še dodaja.
Iz pisma je po Golobičevem mnenju razvidno, da Lahovnik "na nek način dvomi v postopke, ki jih izvaja on, in organi, ki jim načeluje". To se mu zdi nenavadno. Ob tem opozarja, da Lahovnik v pismu niti z besedo ne nakazuje, da bi Golobič na kogar koli poskušal vplivati. "Tudi v enem primeru ni prišlo do tega, da bi podjetje pridobilo kakšna sredstva," opozarja Golobič.
"Če kdo meni, da kaj ni prav, naj ukrepa," pravi Golobič in dodaja, da bi bil za takšno pismo bolj pravi naslov protikorupcijska komisija. Zato ga veseli, da se je ta danes sama odločila, da bo primer proučila in preverila zakonitost. Postopek bo po njegovih besedah pokazal, "da je to, kar govorim, res".
Opozicijo zanima, kaj sledi
SLS pričakuje Pahorjev odziv na pismo. Če se ne bo javno opredelil in tudi ukrepal v zvezi z domnevnimi konflikti interesov ministrov in podjetij v njihovi neposredni ali posredni oziroma "prijateljski" lasti pri poslovanju z državo, bodo to razumeli kot znak, da premier takšna sporna dejanja tiho in aktivno dopušča in podpira. Če gre pri tej problematiki dejansko za domnevni konflikt interesov enega izmed ministrov, SLS Pahorja tudi poziva, da javnosti nemudoma pojasni, kako bo kot predsednik vlade preprečil nadaljevanje poskusov zlorab položajev v vladi. Dodajajo, da če član ministrskega zbora pisno opozori predsednika vlade, da je eden izmed ministrov v konfliktu interesov pri opravljanju svoje funkcije, SLS od odgovornega predsednika vlade pričakuje, da bo naredil vse, da se tako stanje popravi.
Po mnenju predsednika SNS Zmaga Jelinčiča pa je logično, da je Lahovnik naredil, kar je naredil. "Dejstvo je, da se nekatere družbe in politiki v Sloveniji obnašajo tako, kot da bi bila država njihova osebna in zasebna last." Kaj bo Pahor naredil s pismom in kako bo reagiral, "ali bo odslovil Lahovnika kot ministra ali se bodo začele razprtije v koaliciji", Jelinčič prepušča Pahorju in ostalim koalicijskim članom. Po njegovem mnenju pa bo do prepirov le prišlo, je pa poudaril, da ga celotna zadeva ne zanima kaj dosti. Iz SDS pa so sporočili, da so glede prijavljanja Ultre na javne razpise že večkrat opozorili. Vodja njihove poslanske skupine Jože Tanko je v zvezi s tem tudi postavil poslanska vprašanja. Med drugim ga je zanimalo, s katerimi državnimi institucijami je Ultra poslovala v obdobju pred vlado Janeza Janše, ali so bili izpeljani javni razpisi, kdaj so bile pogodbe podpisane in ali so bile katere od njih prekinjene.
Kos vzel Golobiča pod drobnogled
Zadevo je pod drobnogled že vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije, ki je sporočila, da je na podlagi Zakona o integriteti in preprečevanja korupcije v primeru ministra Golobiča in družbe Ultra d.o.o. na lastno pobudo začela presojati morebitne kršitve omejitev poslovanja in obstoj morebitnega nasprotja interesov. "Kot smo bili seznanjeni iz sredstev javnega obveščanja, naj bi družba Ultra d.o.o. sodelovala na javnih razpisih in poslovala z državo, o čemer je Lahovnik tudi obvestil Pahorja. Ker naj bi imel Golobič 10-odstotni lastniški delež v nizozemski družbi Ultra SUM B.V., ki je 70-odstotna lastnica družbe Ultra d.o.o., bi lahko prišlo do kršitve omenjenih členov zakona," so zapisali.
V postopku bodo ocenili ravnanje vseh vpletenih pravnih in fizičnih oseb, tudi ministrov, vključno s predsednikom vlade, ki bi kot predstojnik moral presojati obstoj morebitnega nasprotja interesov. Po zaključku zadeve bodo javnost obvestili o svojih ugotovitvah, so še dodali.
Predsednik komisije Drago Kos je pojasnil, da bodo najprej preverili, ali je bil od časa veljavnosti novega predpisa – torej od 5. junija letos – sklenjen kakršen koli posel, ki bi bil lahko v nasprotju s tem predpisom. "To bi pomenilo ničnost takšne pogodbe," je poudaril. Do 5. junija je namreč veljal stari zakon, kjer je bila meja lastništva funkcionarjev v podjetjih, ki ne smejo poslovati z državo, 20 odstotkov in je šlo samo za neposredni delež. V času veljavnosti novega zakona pa je meja 5-odstotna, pri čemer pa se upošteva tako neposredni kot posredni delež.
Potem bodo preverili, ali je v katerem koli odnosu šlo za konflikt interesov. Na načelni ravni pa se bodo opredelili tudi do vprašanja, ali podjetja v lasti ali upravljanju ministrov "ne smejo poslovati le z ministrstvi, v katerih so ti ministri ministri", ali ne smejo poslovati s celotno vlado.
Po Kosovih besedah bo komisija ocenila ravnanje Golobiča, Lahovnika in Pahorja – Golobiča kot solastnika Ultre oz. povezanih podjetij, Lahovnika kot tistega, ki je ugotovil konflikt interesov in o tem obvestil svojega predstojnika, in Pahorja, ki bi moral oceniti, ali gre v danem primeru za konflikt interesov ali ne.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.