Svoj pogled na varčevalne ukrepe vlade je podal tudi predsednik SD Borut Pahor. Nekdanji premier ocenjuje, da smo v prelomnem trenutku. Po njegovem mnenju je potrebno vsaj minimalno soglasje za konsolidacijo javnih financ in obvladovanje dolga pod tremi odstotki do leta 2013.
Pahor se sprašuje, ali je res potrebno linearno znižanje plač za vse. V SD bodo ukrepe podprli le v primeru, da vlada in sindikati najdejo skupen jezik. Pahor pa se boji, da bi lahko prišlo do referenduma, če bo vlada 'povozila' socialne partnerje. Na referendumu pa bo, tako meni Pahor, paket ukrepov padel.
Sicer Pahor zagotavlja, da SD ne bo zaostrovala političnega ozračja in bo glasovala za fiskalno pravilo. S podporo SD bi imel tako posebni zakon, ki bo podrobneje opredelil izvedbo fiskalnega pravila, dvotretjinsko večino v državnem zboru. Pahor tudi meni, da je najbolj nujno podaljšanje interventnega zakona do konca leta, ključna pa je tudi izpeljava reform, predvsem pokojninske.
Kaj predlaga SD?
V SD so ob tem predstavili svoj možen scenarij javnofinančne konsolidacije. Za leto 2012 predlagajo in podpirajo ukrepe, kot so odpoved spremembam dohodnine, podaljšanje interventnega zakona do konca leta, optimizacija procesov in večja produktivnost v javnem sektorju ter trajne ukrepe v smislu prihrankov ali povečanja davkov. Pri slednjem gre predvsem za uvedbo dodatnega dohodninskega razreda, ki bi se obdavčil 50-odstotno za prihodke večje od 60 tisoč evrov ter za povečanje višje stopnje DDV na 22 odstotkov, kar bi bilo po njihovi besedah smiselno le ob predpostavki, da bo do konca leta 2012 sprejeta pokojninska reforma.
Za leto 2013 sta med glavnimi cilji znižanje strukturnega primanjkljaja na 1,50 odstotka BDP ter dejanski primanjkljaj 2,9 odstotka BDP. Tukaj bi poleg ostalih ukrepov iz leta 2012 dodali še prenos sredstev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezni sistem zavarovanja, povečanje črpanja evropskih sredstev za 30 odstotkov, uvedba davka na nepremičnine in finančne transakcije ter povečanje prihodkov z naslova preprečevanja sive ekonomije.
V PS vlado pozivajo, naj še enkrat preveri smiselnost varčevalnih ukrepov
V poslanski skupini Pozitivne Slovenije pa menijo, da izhodišča za pripravo rebalansa proračuna za leto 2012 oziroma varčevalni ukrepi, ki predvidevajo varčevanje v javnem sektorju, "bistveno vplivajo na kakovost življenja posameznikov in znižujejo dosežene standarde družinskega varstva".
Od vlade zato pričakujejo, da bo še enkrat preverila smiselnost in upravičenost predstavljenih varčevalnih ukrepov, predvsem pa, da bo sveženj potrebnih varčevalnih ukrepov uskladila z vsemi socialnimi partnerji.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.