
Rezultati raziskave alkoholizma med osnovnošolci so zaskrbljujoči, saj je delež otrok, ki se opijajo, zelo velik, je ob današnji predstavitvi raziskave dejala varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Zaskrbljujoče je, da večina otrok alkohol dobi od staršev, opozarja. Alkohol je sicer že poskusilo 89,3 odstotka osnovnošolcev.
"Upam, da bosta raziskava in izdana publikacija pripomogli k temu, da se bodo odgovorni zavedali problematike, ki nas čaka v prihodnjih letih. Mladina, ki že v osnovni šoli uživa alkohol, bo namreč postala srednješolska mladina in nadaljevala s škodljivim uživanjem alkohola," je ob predstavitvi raziskave Odraščanje: Z ali brez alkohola?, katere pobudnik je društvo Žarek upanja, opozorila varuhinja.
Po njenih ocenah starši niso dovolj seznanjeni s potencialno nevarnostjo, ki jo prinaša zgodnje uživanje alkohola, zato bi morala država s preventivnimi ukrepi največ narediti prav v tej smeri.
Čim mlajši začne otrok uživati alkohol, večja je po besedah Čebašek Travnikove nevarnost, da bo postal od njega odvisen. "Če starši za to ne vedo in otrokom brez tehtnega premisleka alkoholno pijačo dovoljujejo oz. celo nudijo, delajo škodo sebi in celotni generaciji," je dejala.
Obenem je opozorila še na "mokro kulturo", ki je v politiki alkohola definirana s tem, da je alkohol lahko dostopen in je toleranca do posledic njegovega uživanja zelo visoka. "Slovenija izpolnjuje vse kriterije, da je mokra družba," ocenjuje varuhinja. Povedala je tudi, da v Sloveniji ni nobenega programa za zdravljenje mladoletnih odvisnikov od alkohola, čeprav bi ga potrebovali.
Predsednik društva Žarek upanja Mijo Levačič je pojasnil, da je tudi sam zdravljen alkoholik, za raziskavo pa se je odločil, ker opaža, da otroci v osnovni šoli vse preveč pijejo, vse slabše pa je tudi njihovo obnašanje na ulicah. "Bojim se, da otroci izgubljajo vrednote, tudi spoštovanje," pravi in obenem pojasnjuje, da se otroci opijajo tudi z rum-kokosovimi kroglicami. Nekateri namreč povedo, da "je ena vrečka premalo". Navedel je primer, ko je 13-letno dekle ob 9. uri imela v krvi 0,72 promila alkohola.
Vodja sektorja za krepitev zdravja in zdrav življenjski slog na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič je opozorila, da je alkohol pri nas še vedno sprejet kot navadna dobrina. Ministrstvo namerava še letos sprejeti akcijski načrt za reševanje problema alkoholizma med mladimi. Vseh rešitev pa ni mogoče iskati znotraj države, pravi sekretarka, ki kot velik problem, ki vpliva na alkoholizem med mladimi, navaja oglaševanje.
Zaradi alkoholizma med mladimi so zaskrbljeni tudi na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Sekretarka direktorata za socialne zadeve na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Ferlan Istinič je izpostavila, da bodo v prihodnjih letih več poudarka dali na preventivnih programih, ministrstvo namreč na tem področju podpira tudi programe nevladnih organizacij. Preventivnih programov na področju alkoholizma je po njenih ocenah malo, zato bo treba njihovo mrežo v prihodnje razširiti.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.