Razdeljenih je bilo 90 glasovnic, oddanih 90, neveljavne ni bilo nobene glasovnice, za je glasovalo 51 poslank in poslancev, proti jih je bilo 39, je rezultate razglasil predsednik DZ Gregor Virant. Tako je novi mandatar postal Janez Janša, ki je pred poslanci tudi že prisegel: ''Prisegam, da bom spoštoval ustavni red, da bom ravnal po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi deloval za blaginjo Slovenije.''
Janša je imel napovedanih 52 glasov za, zato se nekateri že sprašujejo: ''Kdo je novi Pucko?'' Po hodnikih DZ se govori, da se je pač nekdo zmotil in glasoval proti. Glasovanje je bilo tajno.
Janša se je zahvalil za izkazano zaupanje in poudaril, da bodo besede o ponujenem sodelovanju oni držali. "Naša roka je ponujena. Upam, da bo sprejeta," je dejal Janša. Obenem se je zahvalil koalicijskim partnerjem, da so privolili v sodelovanje v kriznih časih. Dejal je, da je bilo to pogumno in tudi edino racionalno dejanje.
''Za nami je prvi korak oblikovanja vlade, čaka nas še drugi. Začeli ga bomo takoj, tako da bomo vlado dobili okoli 10. februarja,'' je novinarjem dejal novoizvoljeni mandatar Janša. ''Upam, da ne bo kakšnih nepotrebnih zapletov, ker lahko ta čas podaljša, tega časa pa ni,'' je dejal. Poudaril je, da ga veseli, da so se poenotili o oceni stanja. Najbolj nujni koraki po njegovem so: stabilizacija javnih financ, sprejetje vseh ukrepov, ki bodo omogočili spodbujanje gospodarske rasti in na tej podlagi tudi vnovična rast zaposlovanja. Janša je poudaril, da bodo vsi ukrepi izvedeni po načelu pravičnosti in bodo bremena enakomerno porazdeljena.
Janša namerava to doseči z rebalansom proračuna in uvedbo zlatega pravila, o katerem so se že dogovorili. Kot je znano, Janša napoveduje okoli 800 milijonov evrov proračunskih prihrankov. Po nekaterih informacijah naj bi to dosegli s tem, da bi se vsi proračunski porabniki odrekli sedmim odstotkom sredstev.
''Glasovanje je zmaga razuma, to je bil racionalen korak. Po zapletih po volitvah je bila to edina racionalna, pametna rešitev, ki smo jo podpisali v okviru koalicijske pogodbe in to smo naredili ob zavedanju vseh, kakšno delo nas čaka,'' je pojasnil Janša.
V SD niso podprli Janše za mandatarja, ker stranka SDS v preteklem mandatu ni delovala v dobrobit države, ampak stranke, je povedal vodja poslanske skupine Janko Veber. V SD ne vidijo možnosti za sodelovanje, drugače tudi vidijo nadaljnji razvoj Slovenije, je pojasnil Veber. Proti je glasoval tudi Borut Pahor, ki je glasovnico po besedah Vebra pokazal Majdi Potrata.
Kaj je Janša povedal med sejo?
Po izteku časa za razpravo poslank in poslancev se je znova oglasil Janša. ''Če odluščimo vse raznorazne politične ocene, je zaznati veliko mero strinjanja o poti, ki jo moramo v prihodnjih letih ubrati,'' je poudaril.
Sama pogodba, cilji in ukrepi niso problem, je dejal Janša in dodal, da ''prej ko jih bomo naredili, prej bomo zavarovali blaginjo Slovencem in preprečili, da bo kdo drug določal minimalno plačo, število zaposlenih v javnem sektorju in najvišjo pokojnino.''
Bili so izpadi sovražnega govora, zdaj pa je tega vse več, je poudaril Janša, ki se je navezal na izjavo pisateljice Svetlane Makarovič. ''V Sloveniji ni treba nikogar sovražiti, mislimo različno o mnogih stvareh, ampak sovražiti ni treba nikogar – sovraštvo rodi sovraštvo in ta vodi v konflikt. Zato apeliram na to, da vsi delamo za to, da ne bomo povzročali razdorov,'' je dejal.
''Veseli me, da je danes prišlo do relativno velikega soglasja o tem, kje smo. Nikoli se ne bomo razumeli o tem, kdo je bolj odgovoren za to, bolj pomembno je, da se strinjamo o tem, kakšno je stanje. Zdaj nastaja čas, ko bomo iskali soglasje za tiste ključne korake, ki jih je potrebno narediti in kjer lahko uspemo samo, če bomo vsi skupaj sodelovali,'' je poslancem še dejal Janša.
Na začetku izredne seje pa je Janša poslancem dejal, da so časi resni in da zdaj ni trenutek za navdušujoče govore. V predstavitvi svojega programa poslancem je Janša poudaril, da bo treba za reševanja stanja v državi sprejeti tri ključne ukrepe. To so stabilizacija javnih financ, vnovični zagon gospodarske rasti in ustvarjanje delovnih mest. Pri tem pa lahko uspejo le, če bodo sodelovali, je dejal.
Med prvimi kratkoročnimi ukrepi nove vlade je Janša napovedal varčevanje za stabilizacijo javnih financ in dvig ugleda države ter ustvarjanje boljšega okolja za podjetništvo. "To je najboljši signal, ki bo šel v svet," je dejal, ob tem pa napovedal, da bo šlo pri varčevanju za t. i. mehko varčevanje.
Glede javnega sektorja je dejal, da o njem ne moremo govoriti kot o parazitu družbe, a da je potrebno ravnovesje z gospodarstvom. Janša je prepričan, da je v javnem sektorju treba dati več za dejavnost in manj za birokracijo. "Vsa naša ministrstva lahko spravite v zgradbo Pentagona," je dejal Janša.
Ko je govoril o socialni politiki nove vlade, je Janša poudaril, da je daleč najboljša socialna politika ustvarjanje novih delovnih mest, "kjer ljudje dobijo pošteno plačilo za pošteno delo". "Poudarek vsake resne državne socialne politike mora biti na tem, ne pa miloščina," je dejal.
Janša je sicer obljubil, da vlada ne bo tekmovala v obtoževanju prejšnje vlade. Ob koncu svojega enournega govora pa je dodal še obljubo, da bo vlada "roko sodelovanja ponudila vsem in tudi delala v skupno dobro".
Erjavec o tem, da DeSUS vedno odloča, kakšna bo koalicija
Zanj je pomembno tudi, da se oblast menja. "Enkrat je eden, drugič je drugi," je dejal Erjavec. Nato pa se je odzval na smeh v dvorani: "Jaz ne vem, zakaj se v Pozitivni Sloveniji smejete," je dejal Erjavec in vprašal, ali so mislili, da bodo 20 let vodili to državo. Po Erjavčevem mnenju je primerno, da nekdo državo vodi štiri oziroma osem let. Kar je dlje, ni primerno. "Saj smo videli, kaj se je zgodilo z eno stranko. Eni ste bili celo člani te stranke," je dejal Erjavec.
'SLS ne pristaja na delitve'
Predsednik stranke SLS Radovan Žerjav je v utemeljitvi odločitve, da podpre Janšo, dejal, da je SLS stranka vseh državljanov. Stranka po njegovih besedah "ne sprejema kakršnih koli delitev na leve, desne, naše, vaše, zgornje, spodnje". Ob tem je dodal, da ima kandidat za mandatarja za sabo okoli 600.000 glasov volivcev, kar je za SLS dovolj, da mandatarja podpre.
Novakova: Ladja Slovenija je zašla med nevarne čeri
Tudi predsednica NSi Ljudmila Novak je pred poslanci dejala, da bodo v NSi podprli Janšo. Povedala pa je, da so se po volitvah videli v opoziciji, ne v koaliciji. "Le kdo bi si želel v vlado v teh težkih časih," je dejala. A po vseh obratih so v stranki vseeno podpisali koalicijsko pogodbo.
O stanju v državi je dejala: "Naša ladja Slovenija je zašla med nevarne čeri in nam grozi brodolom." Janšo bodo v NSi podprli, ker so prepričani, da Slovenija potrebuje človeka s trdo kožo.
Virant: Naše odločanje je bilo tehtno
Virant je v uvodu svojega govora pred poslanci dejal, da so časi težki in da ljudje od vlade in parlamenta pričakujejo ukrepe, ki bodo vodili v boljši jutri. Podobno kot Erjavec je tudi Virant govoril o tem, zakaj so tehtali med levo in desno vlado. "Naše odločanje je bilo tehtno, toda ne takšno, da bi kakor koli zavlačevali s postopki," je dejal Virant. Poudaril je, da so svoje odločitve vedno sprejeli v roku.
Kljub temu pa je po Virantovih besedah sodelovanje potrebno. "Po treh letih stagnacije je napočil čas za spremembe. Na svoj pogajalski dosežek pa smo ponosni," je dejal Virant. Pozitivno Slovenijo je Virant pozval, da se z njihovo odločitvijo sprijazni in neha z očitki. "S tem, ko smo se izrekli proti koaliciji z vami, se nismo opredelili za vaše sovražnike ali nasprotnike. Čeprav nas želite videti na tak način," je dejal Virant. "Ne glede na to, da bomo mi očitno v koaliciji, vi pa v opoziciji, bomo morali do naslednjih volitev korektno sodelovati v korist državljanov," je še dejal.
Podporo sta Janši na izredni seji izrazila tudi poslanca narodnih manjšin. Poslanec Roberto Battelli je v imenu poslanske skupine madžarske in italijanske narodne skupnosti poudaril, da se je želja dveh poslancev po trdni koaliciji in vztrajanje, da ne bosta predstavljala jezička na tehtnici, izkazala za razumno. "Sedaj kaže, da bo ta pogoj izpolnjen," je povedal.
Pozitivna Slovenija in SD Janše nista podprli
Predstavnik Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer pa je bil v svojem nagovoru precej kritičen do Janševe koalicije. Menil je, da ta koalicija ne bo legitimna, saj je "že kršila lastno koalicijsko pogodbo". Ob navajanju programskih poudarkov iz koalicijske pogodbe je kot sporen izpostavil prenos tožilstva z ministrstva za pravosodje na ministrstvo za notranje zadeve, ki ga bo verjetno vodila stranka, katere predsednik je v kazenskem postopku. Kandidat za mandatarja Janša danes ni povedal nič novega, nismo namreč slišali, kako bo vlada rešila krizo, je menil Möderndorfer.
Poslanka PS Maša Kociper se je v razpravi dotaknila zadeve Patria. Spomnila je, da je kandidat za mandatarja Janša v kazenskem postopku. Spraševala se je, ali bo šlo v sodnem postopku za res neodvisen kazenski postopek in ali oseba na tako visokem položaju ne bo vplivala na postopek.
Poudarila je, da bo moral sodnik odločati o tem, ali je predsednik vlade kriv ali nedolžen. Ker se je skupni čas poslanske skupine za razpravo iztekel, med razpravljavci ni bilo Zorana Jankovića.
Predstavnik poslanske skupine SD Janko Veber pa je dejal, da Slovenija že vse od takrat, ko ni bil potrjen prvi kandidat za mandatarja Zoran Janković, izgublja dragoceni čas. Janša kljub temu "ni njihova druga izbira". "S strankami, ki jim je več za stranko kot državo, težko sklepamo zavezništvo," je dejal. Novi koaliciji je Veber sporočil: "Kot opozicija bomo kritični, gledali vam bomo pod prste."
Kaj sledi?
V 15 dneh mora novoizvoljeni mandatar predlagati kandidate za ministrske položaje. Virant je sicer napovedal, da bi novo vlado s polnimi pooblastili lahko dobili že 10. februarja, čeprav bi se Janšev rok za imenovanje ministrov iztekel 12. februarja. Ministrstev bo sicer predvidoma 11, dodatno pa bi ohranili tudi ministrstvo brez listnice za Slovence v zamejstvu in po svetu. Krčenje ministrstev je sicer dvignilo veliko prahu. Najbolj sporni sta odločitvi, da državno tožilstvo iz pravosodnega premaknejo pod pristojnost notranjega ministrstva ter da ukinejo kulturno ministrstvo kot samostojen resor ter ga priključijo resorjem izobraževanja, znanosti in športa.
KOMENTARJI (5953)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.