Prometna nesreča na štajerski avtocesti v Arji vasi je vzela tri mlada življenja. Tragedija se je zgodila zaradi vožnje v napačno smer, ki pa se zaradi velikih hitrosti večkrat konča s hudimi posledicami. Do konca avgusta letos sta se na slovenskih avtocestah ravno zaradi vožnje v nasprotno smer zgodili dve prometni nesreči, v katerih sta umrli dve osebi. Če črni statistiki prištejemo današnjo nesrečo, je letos smrtnih žrtev že pet, medtem ko lani tovrstnih nesreč ni bilo. Nadaljujmo: do konca avgusta letos se je zaradi napačne smeri vožnje zgodilo 55 prometnih nesreč s poškodbami, lani jih je bilo 34. Včasih pa zaradi napačne smeri vožnje trpi tudi samo pločevina; do konca avgusta letos se je na slovenskih avtocestah pripetilo 97 nesreč z materialno škodo, lani pa 100.
Na cesti, ki ima dva ali več označenih prometnih pasov za vožnjo v eno smer, je seveda prepovedano voziti v nasprotni smeri. Sankcija za tovrsten prekršek je 300 evrov in pet kazenskih točk. Razlogi za vožnjo v nasprotno smer po avtocestah pa so najpogosteje namerna vožnja v nasprotno smer (neupoštevanje prometne signalizacije, objestna vožnja, stave), vožnja pod vplivom alkohola ali mamil oziroma drugih psihoaktivnih snovi in slabše psihofizične sposobnosti za vožnjo vozila. Zlasti nekateri starejši občani niso vajeni vožnje po avtocestah in nezavedno zapeljejo v nasprotno smer.
Pri čelnem trčenju se hitrosti seštevajo
Brane Legan iz Centra varne vožnje v Avto-moto zvezi Slovenije je za 24ur.com poudaril, da nekateri vozniki ne upoštevajo, da je prehitevalni pas samo za prehitevanje. ''Nekateri se po avtocesti vseskozi vozijo levo, čeprav za to ni potrebe, ker imajo prost vozni pas.'' Opozoril je, da s tem ogrožajo tudi sami sebe, ker se lahko večkrat znajdejo v situaciji, ko jim lahko nekdo pripelje nasproti. ''Tudi ko smo na avtocesti, moramo gledati daleč naprej, da lahko morebitnega nasproti se vozečega voznika pravočasno opazimo. Na avtocesti, kjer je omejitev 130 kilometrov na uro, lahko pravočasno reagiramo, če zagledamo voznika, ki se nam približuje, na razdalji 500 metrov. Če je vozilo pred nami na razdalji samo še 100, 200 metrov, je že skoraj prepozno. Morda se trčenju lahko izognemo, če imamo levi pas prost, če pa prehitevamo počasnejše vozilo, pa je situacija lahko usodna.'' Po navadi takrat pride do čelnega trka, pri katerem pa se hitrosti vozil seštevajo. Torej, če oba voznika vozita s hitrostjo 130 kilometrov na uro, je seštevek 260 kilometrov na uro, kar pa je ''grozljivo''.
Opazne oznake včasih spregledane?
Skrbnik avtocest Dars je na priključke namestil opozorilne table 'roka', velike fluorescentne table, ki z veliko razprto dlanjo in besedo 'stop' opozarjajo na nepravilno smer vožnje, dodatne znake 'prepovedan promet v eno smer' in ponekod puščice v pravilni smeri vožnje. Table 'roka' so začeli nameščati pred dvema letoma septembra, dotlej zgrajeni priključki in posamezna počivališča pa so bili z njimi opremljeni v začetku lanskega leta. Ne izključujejo niti postavitve fizičnih ovir na vozišču in dodatnih svetlobnih signalizacij. Ponekod imajo tudi že ''pametne sisteme'', ki sami zaznajo voznika, ki vozi v nasprotno smer. V tujini imajo tudi že 'ježke', ki ustavijo voznika, če vozi v napačno smer. Postavljeni so kot fizične ovire, pri izvozih in uvozih na avtocesto. Ko jih prevozijo vozniki, ki so na pravi poti, je vse v redu, ko pa jih prevozi voznik, ki vozi v napačno smer, se ''sprožijo'' in predrejo gume. Kljub vsemu pa v oči bode dejstvo: za vožnjo v napačno smer je odgovoren in kriv voznik, ne upravljavec ali celo policisti.
Kako ukrepati?
Če voznik ugotovi, da se pelje v napačno smer po avtocesti, naj takoj ustavi vozilo, po možnosti izven vozišča in na način, da ne ogroža sebe in drugih prometnih udeležencev. Takoj naj obvesti policiste, ki bodo kraj ustrezno zavarovali. Če vozniki izvedo, da jim po avtocesti iz nasprotne smeri prihaja vozilo, naj zmanjšajo hitrost, po potrebi vključijo vse štiri smerne utripalke in vozijo še posebej previdno. Prav tako naj vozijo po desnem smernem vozišču in ne prehitevajo. Če pa sami opazijo voznika, ki vozi v nasprotno smer, naj nemudoma obvestijo policiste na številko 113, Prometnoinformacijski center za državne ceste prek kratke telefonske številke 1970 ali na brezplačno številko 080 22 44 z izbiro številke 6 oziroma na 01/518 8 518. Lahko pa uporabijo tudi obcestni telefon.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.