V poslanski skupini SD delo vlade in poslanske skupine v času od lanskih parlamentarnih volitev ocenjujejo kot dobro. Ob tem pa so kritični do parlamentarne opozicije, ki po njihovem mnenju velikokrat ravna nekorektno, otežuje delo DZ ter onemogoča, da bi se v Sloveniji uveljavljala pravna država.

Kot je na novinarski konferenci dejal vodja poslanske skupine Bojan Kontič, so razmere, v katerih so se znašli, dokaj neugodne, saj finančna kriza in recesija nista dobra osnova za delo v parlamentu. So pa v preteklih mesecih opravili veliko dela, saj je bila vlada aktivnejša kot v preteklosti, od vsega začetka pa je bila zelo aktivna tudi opozicija, ugotavlja Kontič.
Obdobje od parlamentarnih volitev je po njegovih besedah zaznamovalo spoznanje, da ni bilo klasičnih sto dni miru za vlado in poslance, saj so takoj začeli aktivnosti za reševanje krize.
V poslanski skupini ocenjujejo, da je bilo ukrepanje vlade in vodenje politike v tem času dobro. "Tu se bistveno razlikujemo od opozicije, ki nam že nekaj časa ponuja neke vrste partnerstvo, hkrati pa ne zamudi niti ene priložnosti, da ne pove, da je ta vlada slaba," pravi Kontič.
Že od vsega zečetki zapleti
Opozarja, da so se že od vsega začetka srečevali z zapleti, denimo že pri imenovanju predsednikov delovnih teles, ko so popuščali opoziciji in vodstvene funkcije razdelili tako, kot je ustrezalo opoziciji. Kontič še ugotavlja, da so bili zelo hitro deležni obstrukcije, izsiljevanja glede zaključnega računa za leto 2007, interpelacije in zahteve za razpis referenduma.
Kontič sicer soglaša z oceno predsednika vlade, da za krizo ni izključno kriva prejšnja vlada.

A razlogi za današnje stanje niso le v krizi, saj so v preteklem mandatu odhodkovni del proračuna dodobra obtežili zakoni, ki so jih konec mandata sprejemali za pridobitev volivcev, je prepričan Kontič, ki stanje primerja s požarom: "Ko se zgodi požar, ga je treba pogasiti. Dobri gasilci imajo za to pripravljeno dovolj vode, mi pa smo se znašli v položaju, ko smo doživeli hud požar in ostali z napol praznimi cisternami."
Problem izbrisanih
Prvi takšen "kompleks" je vprašanje izbrisanih, opozarja Potrč. "Če bi bili normalna država in bi imeli normalno opozicijo, bi morali vsi ugotoviti, da je skrajni čas, da izvršimo odločbo ustavnega sodišča," je dejal. Opozicija pa je po njegovem mnenju iz tega naredila temeljno politično vprašanje, s katerim je DZ obremenjen vsak mesec. Opozicija s takšnim nekorektnim ravnanjem onemogoča, da bi se v Sloveniji uveljavljala pravna država, je še prepričan Potrč.
Drug primer pa je resolucija Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu, opozarja podpredsednik DZ. Največja opozicijska stranka namreč o njej zahteva razpravo z željo, da bi se razmere v nekdanji Jugoslaviji izenačile z razmerami, kakršne so vladale v drugih državah vzhodnega bloka, predvsem pa to želijo povezati s stanjem v času druge svetovne vojne, meni Potrč in dodaja, da so gre za podoben primer tudi pri vojnih zakonih. Opozarja, da so to nekorektna ravnanja, ki povzročajo nepotrebne spore med ljudmi.
Podpredsednik DZ sicer opaža tudi težnjo največje opozicijske stranke, da je vse, kar je bilo storjenega v prejšnjem mandatu, idealna rešitev. "Kar koli se poskuša popraviti, se povsod razvije ideološka razprava," opozarja Potrč in ocenjuje, da gre za pristop, ki zelo otežuje delo DZ.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.