V središču Ljubljane je danes potekal t. i. uvod v sobotne proteste proti finančnim institucijam, ki so se sredi septembra začeli na Wall Streetu in se zdaj razširili po vsem svetu.
Državljanska tribuna Za več svobode, ki združuje 100 uglednih Slovencev in Slovenk iz sveta znanosti, umetnosti, medijev, športa in gospodarstva, je priredila zborovanje v podporo odprti, ustvarjalni in neizključujoči družbi. Za takšno družbo se zavzemajo tudi ob razpravi o družinskem zakoniku.
Podporniki zborovanja, zbralo se jih je okoli 300, so želeli sporočiti, da je dovolj politike, ki gradi na izključevanju, in da je dovolj civilnih iniciativ, ki gradijo na krčenju pravic drugih. Po drugi strani pa, kot pravijo, želijo, prenesti pomembno sporočilo tudi državljanom: vsi imamo svoj glas, dajmo ga uporabiti, ne pustimo, da namesto nas odločajo politiki in menedžerji. In ker želijo ustvariti prostor, kjer bo aktivno državljanstvo mogoče, se je na Kongresnem trgu slišal glas vseh tistih, ki so želeli povedati svoje mnenje – tam je bil namreč nekakšen 'speaker's corner', podoben najbolj znanemu takemu govorniškemu odru v londonskem Hyde Parku.
'Ker v Sloveniji čedalje bolj primanjkuje strpnosti'
Po besedah enega od glavnih pobudnikov tribune Aleša Črniča je bil namen zborovanja predvsem ustvariti prostor, v katerem bodo ljudje protestirali zoper politiko, ki gradi na izključevanju. Pozvali so k drugačni politiki in njenemu drugačnemu delovanju. "To je delovanje, ki pelje k bolj odprti in solidarni družbi," je dejal. Po oceni Črniča je namreč naša družba čedalje bolj vodena na podlagi politike, "ki ne deluje na podlagi racionalnih konceptov, ampak na podlagi vzbujanja negativnih čustev proti manjšinam". "Družba pa se ne more peljati na ta način, ampak mora biti utemeljena na konceptih, idejah. Te sicer že obstajajo, vendar se ne izkoriščajo. In mi želimo ustvariti prostor, kjer bo to mogoče," je dejal. Politika izključevanja po njegovi oceni sicer ni zgolj slovenski problem, ampak tudi globalni, "res pa je, da se je ta problem v Sloveniji v zadnjih letih zelo razrasel".
Zborovanja se je udeležilo tudi nekaj vidnih predstavnikov političnega in družbenega življenja, med njimi tudi nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek. Kot je dejal, zato, ker gre "za stvar, ki jo bolj ali manj zagovarjam že celo življenje". Poleg tega ima občutek, da v Sloveniji čedalje bolj primanjkuje strpnosti. Strpnost je po njegovih besedah nekaj, na čemer je treba nenehno delati, in sicer na najrazličnejše načine.
Predsednica LDS Katarina Kresal ocenjuje, da je svoboda najbolj osnovna pravica vsakega izmed nas in nekaj, kar nikakor ne bi smeli izpustiti iz rok. Glede odziva na spremembe družinskega zakonika pa pravi, da "svoboda za tako temeljne pravice, kot jih ureja družinski zakonik, v naši državi očitno ni tako samoumevna". "Zato je prav, da se zgane tudi civilna družba in pove, da si takšne družbe ne želi. In mi smo tukaj, da jo pri tem podremo," je dejala.
Med politiki sta se zborovanja udeležila tudi ljubljanski župan Zoran Janković in nekdanji predsednik DZ Pavel Gantar.
Na Kongresnem trgu so sicer nastopili tudi skupina Terrafolk, ŽPZ Kombinat, Neomi, Tide, Gušti, Zdravljica band, Female's'cream, Okttober in drugi.
KOMENTARJI (677)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.