Slovenija

Reforma trga dela: 'Na novo poskušamo izumiti toplo vodo'

Ljubljana, 09. 10. 2012 15.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Delodajalci so na okrogli mizi Vloga socialnega dialoga opozorili, da je čas za obrambo postkomunističnih delavskih pravic minil, sindikati pa so poudarili, da kriza ni nastala zaradi delavcev. Vlada je medtem izpostavila pomen kolektivnega dogovarjanja.

Predsednik upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Štefan Grosar je na okrogli mizi, ki jo je v okviru prvega letnega kongresa v Ljubljani pripravilo Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS), ocenil, da je Slovenija na razpotju in da po letih, ki so minila od razglasitve samostojnosti, potrebujemo določeno prenovo. Prepričan je, da ne moremo več braniti pridobljenih pravic oz. vztrajati na pridobitvah, ki dušijo gospodarstvo. Predlagane spremembe delovnopravne zakonodaje po njegovem mnenju niso dovolj ostre.

"V Sloveniji poskušamo na novo izumiti toplo vodo," pa je ocenil direktor Boxmark Leather Marjan Trobiš. Strinjal se je, da se pri nas poskuša ohraniti postkomunistične strukture in da je to zelo slabo. Kritičen je bil tudi, ker se delodajalce v času pogajanj o reformi predstavlja zgolj kot tajkune ali nesposobneže, medtem ko vmesne slike delodajalca ni.

Delavci
Delavci FOTO: Thinkstock

Predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen je medtem opozoril, da krize, zaradi katere se sprejema spremembe, niso povzročili prejemki delavcev in njihove pravice. Problemi tičijo v bankah, je izpostavil. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo "rokohitrsko" sprejemanje pomembnih odločitev pripeljalo do socialnega nemira. Spomnil je še, da je tudi delavec potrošnik in da zmanjšanje njegove kupne moči ne more pomagati gospodarstvu.

Da so socialni partnerji pri usklajevanju reforme trga dela pred enim največjih izzivov, je ocenil tudi generalni direktor direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela pri ministrstvu za delo Peter Pogačar. Ob tem je izpostavil, da želi vlada z reformo zmanjšati dualizem na trgu dela in poskrbeti predvsem za boljši položaj mladih. To je nad interesom delodajalcev in sindikatov, je zatrdil. Reforme sicer ne predstavlja le zakon o delovnih razmerjih, je poudaril.

A delodajalci se bojijo, da reforma ne bo zagotovila dovolj prožnega trga dela. Kot je dejal Trobiš, pomanjkanje prožnosti ustavlja razvoj podjetij, saj se z zaposlovanjem in odpuščanjem ne morejo prilagajati obsegu dela, ki ga imajo.

Zidarja
Zidarja FOTO: Thinkstock

Majcen je spomnil, da je že v obstoječi zakonodaji zapisano, da je treba praviloma zaposlovati za nedoločen čas, a se delodajalci tega, ker ni ustreznega nadzora, ne držijo. Po njegovem mnenju pa ni problematično samo zaposlovanje za določen čas, temveč tudi prekerne oblike dela, o katerih se premalo govori. Vlada bi morala urediti študentsko delo, verjame. V zvezi z agencijskim delom pa je menil, da nenehno premeščanje delavca ni dobro in da so tudi tu potrebne spremembe.

Pogačar je ocenil, da bi bilo v primeru zagotovitve dovoljšnje fleksibilnosti zaposlitev popolnoma vseeno, ali je nekdo zaposlen za nedoločen ali določen čas. Delodajalec bo v tem primeru po njegovem mnenju raje zaposloval za nedoločen čas, saj bo želel zadržati delavca. Izpostavil je še, da je treba dati čim več prostora kolektivnemu dogovarjanju med delodajalci in delojemalci. Zaveda se sicer, da mnogo zaposlenih ni pokritih s kolektivnimi pogodbami in da je to problem.

Razprava je sicer tekla tudi o stroških dela. Te je treba znižati, je prepričan Grosar. V tej luči je bil kritičen tudi do sindikatov. Jezi ga, da denimo pričakujejo plačilo neopravljenega dela oz. plačilo odmora za malico. Tega v drugih državah namreč ni.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
09. 10. 2012 19.55
+1
KRIZA JE NASTALA ZARADI SINDIKALISTOV KI SO POLNILI SVOJE ŽEPE IN ZDRUŽNO Z LOPOVSKIMI TAJKUNI KROJILI SMRT GRADBENIŠTVA,RUDARSTVA,TEKSTILSTVA,LESARSTVA ,,,,, ČE BI SINDIKALISTI BILI Z DELOVCI,ČE BI OBVEŠČALI JAVNOST IN PRIJAVLJALI ORGANOM PREGONA GOLJUFIJE IN KRAJE,ČE BI SINDIKALISTI BILI MALO MANJ POŽREŠNI,KRIZE V SLOVEMNIJI NEBI BILO,
papaaa!
09. 10. 2012 17.31
+6
delodajalci in mister dodana vrednost - samo hribar milič naj dajo na mizo: koliko slovenskih firm je šlo v maloro po krivdi delavcev in koliko firm so spravili pod rušo njihovi supersposobni "managerji". o postkomunističnih pravicah delavcev govorijo v glavnem direktorji iz komunističnih vrst, ki so v parih letih "prihvatizirali" vse kar so delavci ustvarili v 70 letih. upam da ste v dveh stavkih dobili odgovor na vprašanje: zakaj, takoj po osamosvojitvi Slovenije ni bilo politične volje, ne pri talevih in še manj pri "tadesnih", za uvedbo zakona o lustraciji?
DeadBull
09. 10. 2012 16.23
+5
Sindikati so veliki sokrivci za krizo. Ko se je kradli in kratilo pravice delavcem so bili tiho, ker je bil denar. Zdaj ko pa ni več denarja, zdaj so pa kar naenkrat vse glasnejši.
papaaa!
09. 10. 2012 17.34
+4
kdo glasnejši? potuhnili so se kot noji! semolič računa na sedmi zaporedni mandat in glede na njegovo "agresivnost" do delodajalcev, ga bo najbrž tudi dobil! naj živi ohcet in naga rit!