Možna so krajevna neurja z močnimi nalivi in sunki vetra, opozarjajo meteorologi Agencije za okolje. Na spletni strani Meteoalarm.eu napovedujejo celo točo, vendar je meteorolog Andrej Pečenko pojasnil, da je zanjo malo možnosti, ''bolj bo mokro kot pa ledeno''. Slovenija je za danes obarvana oranžno, kar pomeni, da so ''vremenske razmere nevarne. Napovedani so neobičajni meteorološki pojavi. Gmotna škoda in človeške žrtve so verjetne. Bodite zelo pozorni in se redno seznanjajte s podrobnostmi v zvezi z napovedanimi vremenskimi razmerami. Zavedajte se tveganj, ki se jim morda ne boste mogli izogniti. Upoštevajte uradno izdana priporočila,'' piše na Meteoalarm.eu.
Voda zalila kleti, sprožali so se plazovi
''Ponekod je že zjutraj padal dež. Na Voglu ga je padlo 70, v Slovenj Gradcu pa 60 litrov na kvadratni meter. Na zahodu in v Julijcih je dopoldne padlo od 20 do 25 litrov na kvadratni meter. Tako da lahko v nekaterih krajih še pade 70, 80 tudi do 100 litrov, kar za hribovite predele, kjer voda hitreje odteče, ni problematično,'' je pojasnil Pečenko.
Ponekod na Tolminskem in Bohinjskem je meteorna voda zalila več kleti, cesta Bled–Bohinj v Soteski pa je bila zaradi dveh plazov zaprta. "Imel sem kar srečo. Ko sem se peljal mimo prvega plazu na cesti Bled–Bohinj, je še drsel na cestišče. Približno 100 metrov naprej je bil drugi že čez celo cesto, tako da sem moral obrniti. A takrat se je že prvi nasul, tako da sem komaj ušel mimo. Mislim, da je med plazovoma ostalo kar nekaj vozil, med njimi tudi tovornjak," je sporočil bralec Miha Racman. Bojan Kuntarič z Uprave za zaščito in reševanje je za 24ur.com povedal, da sta se plazova sprožila okoli 12. ure, vmes pa sta ostala ujeta tovornjaka. "Vozniki niso bili ogroženi, blatno gmoto s ceste pa odstranjujejo," je dodal.
Manjši zemeljski plaz pa se je usul na cesto v Črnivcu v občini Radovljica. Del zemeljskega plazu so že odstranili gasilci.
Zaradi plazov so zaprte naslednje ceste:
- cesta Mojstrana–Vrata
- cesta Kranjska Gora–Vršič
- cesta Ljubelj–Tržič pri Podljubelju
- na cesti Robič–Staro selo pa je polovična zapora
Oglasil pa se je tudi bralec, ki se je danes odpravil v lovsko-gozdarsko hišico v pogorju Karavank. Okoli 13. ure je prestavil avtomobil na drugo stran potoka Fevča, saj je vedel, da ob nalivih hitro naraste. V hiško se je vrnil po opremo, nato pa je ugotovil, da ne more več čez potok. "V pol ure ceste praktično ni bilo več. Čakal sem še dve uri, da je voda nekoliko upadla,“ je zapisal v pismu in dodal, da mu je takrat končno uspelo prečkati potok. Nato pa je začel iskati pot v dolino. "Nazaj po cesti od Bukovega hriba do Medvodja nisem mogel več, saj jo je v spodnjem delu "vzela voda", čez t. i. Vetrih ista pesem, tako da sem se po približno dveh urah preko Loma uspel spustiti v dolino. Tudi po tej cesti ni šlo brez uporabe lopate ter obeh rok za odstranjevanje kamenja, hlodov in štorov,“ je sporočil bralec, ki je srečen, da se je vse srečno končalo.
Nevihta pa jo je zagodla tudi na Krvavcu, kjer se je zaustavila kabinska žičnica. V kabini so bile tri osebe, ki so se vračale v dolino. Gre za dve planinki in vodjo smučišča. V kabini so bili ujeti kar dve uri. Do napake je prišlo zaradi izpada elektrike.
Meteorna voda je zalila več kleti tudi v občini Dravograd, Ravne na Koroškem, v naselju Vrhe v občini Slovenj Gradec pa je potok ogrožal stanovanjsko hišo. Posredovali so gasilci, ki so potok preusmerili.
V gorah bo sneg
Več dežja bo sprva sicer na zahodu in severu države, ponoči se bodo padavine od severa okrepile in zajele vso državo. Tudi ohladilo se bo, meja sneženja se bo spustila do nadmorske višine okoli 1700 metrov. ''Septembra smo na primer na Kredarici že namerili meter snega, tako da to ni nič posebnega. Je pa to opozorilo za pohodnike, saj lahko nastanejo snežne zaplate na vrhovih, drugod pa načeloma ne, ker so tla še topla,'' je povedal. Nevihte se bodo tudi v hribih – predvsem v Julijskih Alpah, Karavankah, Kamniško-Savinjskih Alpah – pojavljale še danes, jutri pa se bo vreme tudi v visokogorju postopno izboljšalo. ''Čez dan se bo verjetno že zjasnilo, glavnina bo ponoči.''
Močni sunki vetra
Ponoči bo na Gorenjskem zapihal okrepljen severni veter, na Primorskem pa močna burja, ob obali lahko sprva tudi tramontana. ''Sunki tramontane lahko dosežejo tudi do 100 kilometrov na uro, vendar bo najmočnejši veter bolj v Furlaniji, ponoči pa lahko tudi ob naši obali. V drugem delu noči bo prešla v burjo, ki bo v sunkih pihala s hitrostjo 70 do 80 kilometrov na uro,'' je pojasnil Pečenko. Jutri zjutraj bodo padavine ponehale, čez dan se bo postopno zjasnilo, na Primorskem bo še pihala zmerna do močna burja. V nedeljo in ponedeljek bo večinoma jasno in sveže, burja na Primorskem bo oslabela. Več o vremenski napovedi …
Po lepem poletju še lepa jesen?
Jesen, ki prinaša padavine in nižje temperature, je po koledarju vremenarjev prišla s 1. septembrom. Za zdaj kaže, da bo po današnji ohladitvi daljše obdobje suhega vremena, vsaj do konca prihodnjega tedna bo temperatura zraka malo čez 20 stopinj Celzija. ''Pravzaprav se bo ustalilo, kar je normalno po tovrstni jesenski ohladitvi,'' je povedal Pečenko. Za daljše časovno obdobje je vnaprej težko napovedati, a nekateri pravijo, da bo celotna jesen načeloma suha in sončna. Tudi poletje je bilo toplo, z veliko dnevi s temperaturami nad 30 stopinj Celzija. ''Letos smo lahko zadovoljni, še posebej z avgustom, ki je bil po navadi bolj muhast. Letos pa je bil med lepšimi meseci,'' je še dejal.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.