Z Generalne policijske uprave so sporočili, da so v Barbarinem rovu v Hudi Jami na območju Laškega odkrili večje število posmrtnih ostankov – po trenutnih ocenah naj bi šlo za več sto ljudi.
V nekdanjem rudniškem jašku so odkrili mumificirana trupla. Vodja evidentiranj in sondiranj prikritih grobišč Mitja Ferenc je pojasnil, da za zdaj kaže, da so bile žrtve pobite na mestu, kjer so jih odkrili, od kod so jih pripeljali, pa ni znano. Ferenc je dejal, da je edini neposredni vir voznik, ki je ujetnike vozil v rudnik in pravi, da so bili Slovenci. Ustni viri pa po drugi strani govorijo o ljudeh hrvaške narodnosti, poroča TV Slovenija. Z nadaljnjimi preiskavami bodo poskušali ugotoviti vsaj nacionalno pripadnost žrtev in okoliščine pobojev, država pa naj bi ob vhodu v Barbarin rov postavila obeležje.
Kot pojasnjujejo na GPU, so na omenjenem območju avgusta lani začeli z deli, da bi ugotovili, ali se tam nahaja prikrito grobišče. Omenjena lokacija je bila namreč na seznamu vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč. Do sedaj so odstranjevali betonske pregrade in nasutje, danes pa so odkrili množično grobišče.
Kriminalisti in policisti Policijske uprave Celje so kraj najdbe zavarovali, o vseh ukrepih pa so obvestili pristojnega preiskovalnega sodnika in državnega tožilca. Z ogledom bodo nadaljevali jutri, po tem, ko bodo vzpostavili ustrezne varnostne ukrepe. Kriminalisti Policijske uprave Celje bodo v sodelovanju z Upravo kriminalistične policije Generalne policijske uprave nadaljevali s kriminalistično preiskavo v okviru akcije Sprava.
'Sprava' – kodno ime za preiskovanje povojnih pobojev
Slovenska policija se je s preiskovanjem množičnih pobojev, ki so se zgodili po drugi svetovni vojni, začela sistematično ukvarjati leta 1994. Najbolj so se poglobili v dogodke, povezane s taboriščem Teharje, a je preiskava kmalu zamrla. Med letoma 1996 in 1999 so policisti sodelovali pri izkopu večjega števila kosti, na katere so naleteli gradbinci v nekdanjih protitankovskih jarkih pri Celju in Mariboru. Poskušali so identificirate žrtve in storilce pobojev, a do konkretnejših ugotovitev niso prišli, zato se je preiskava znova ustavila. Leta 2001 so v zaklonišču nad Slovensko Bistrico našli večje število človeških kosti, ravno po tem pa sta tedanja generalni direktor policije Marko Pogorevc in generalna državna tožilka Zdenka Cerar zahtevala ponovno oživitev omenjene akcije. V okviru Uprave kriminalistične policije je bila tako ustanovljena posebna delovna skupina in nekaj podskupin, ki so se začele ukvarjati s povojnimi poboji.
KOMENTARJI (515)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.