Odbor DZ za zunanjo politiko (OZP) je danes razpravljal o predlogu sklepa o priznanju Palestine, ki ga je vložilo enajst poslancev s poslansko skupino Levice na čelu. A za odločanje o tem sklepu odbor tudi po mnenju zakonodajno-pravne službe DZ potrebuje stališče vlade glede tega predloga. In ker stališča vlade poslanci še niso dobili, se je predsednik OZP Jožef Horvat (NSi) v skladu s poslovnikom odločil za prekinitev seje in njeno nadaljevanje, ko bo vlada to opravila.
Horvat je prekinitev seje napovedal že po uvodnih predstavitvah stališč predstavnikov predlagatelja sklepa o priznanju Palestine, Mateja T. Vatovca (Levica), ter ministra Erjavca in zunanjepolitičnega svetovalca predsednika republike Ernesta Petriča.
Kljub temu, da je bilo znano, da odločanja o sklepu danes ne bo, Horvat ni prekinil tudi razprave in seja se je nadaljevala s predstavitvijo stališč, ki so pokazala razdeljenost strank glede tega vprašanja.
Poslanci, razen SDS in NSi, v večini za priznanje Palestine
Medtem ko so v strankah koalicije izrazili naklonjenost priznanju Palestine, so predvsem v opozicijskih SDS in NSi izražali pomisleke, da priznanje Palestine v tem trenutku ni v nacionalnem interesu Slovenije.
Država bo, kot so opozarjali, s tem zgolj izgubila ugled in pomembne zaveznike na Zahodu, ki pa jih potrebuje tudi pri iskanju podpore v sporu s Hrvaško glede implementacije arbitražne odločitve o meji. Branko Grims (SDS) je celo namignil, da bi morala slovenska vlada razmisliti tudi o tem, ali ne bi morda sledili zgledu ZDA in priznali Jeruzalema kot prestolnice Izraela.
Minister Erjavec je tovrstna stališča označil za "preveč apokaliptična" in dejal, da ne pričakuje bistvenih posledic priznanja Palestine, razen omejitve stikov z Izraelom na najvišji ravni. Po drugi strani bi Slovenija s tem dejanjem pokazala podporo rešitvi dveh držav in morda vzpodbudila bližnjevzhodni mirovni proces, ki je zdaj povsem zamrznjen.
Pri tem je izrazil prepričanje, da bo vlada še ta teden ali najkasneje v drugem tednu pripravila omenjeno stališče, da bo odbor lahko nadaljeval svoje delo in da bi potem DZ na plenarni seji marca ali aprila postopek priznanja dokončal. Zagotovo pa se bo to zgodilo še v tem mandatu, je zatrdil in zagotovil, da je konec koncev tako tudi stališče koalicije.
Upanje, da se bo to res zgodilo in da je koalicija pri tem res enotna, je izrazil tudi Vatovec. Če so Palestinci čakali toliko časa, bodo pa še dva tedna, je dejal.
Premier Miro Cerar je v torek povedal, da še čaka na analizo ministrstev o morebitnih posledicah priznanja za Slovenijo. Pripravljena naj bi bila v približno desetih dneh. V dveh tednih pa bi potem gradivo lahko bilo v DZ.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.