Filozofska fakulteta (FF) kategorično obsoja vsako vrsto nasilja, je na novinarski konferenci, namenjeni pojasnitvi sredinega incidenta z obritoglavci na fakulteti, dejal dekan fakultete Valentin Bucik. Ob tem je dodal, da obsojajo vsako vrsto namernega povzročanja konfliktov ali provokacij, za kar je verjetno šlo tudi v sredinem primeru.
Po mnenju Bucika je bil sredin dogodek manj ključen, kot se je nato izkazalo v medijih. Ob tem je napovedal, da bodo na fakulteti podrobno analizirali, ali je bila organizacija dogodka dovolj močno postavljena, da bi se ob tako občutljivi temi izognili morebitnim zapletom, incidentom oziroma provokacijam.
Po njegovem mnenju je bila odločitev o temi okrogle mize ustrezna, na kar kaže tudi sam incident. Obenem pa dekan fakultete meni, da je čas, da se odpre resna razprava na temo neonacizma in različnih oblik nestrpnosti in šovinizma v Sloveniji, "ker se morda o tem premalo govori. Tudi ta dogodek pokaže, da je razprava o nestrpnosti, o različnih pogledih na svet, človeka in družbeno ureditev, o novih oblikah oblikah šovinizma, nacionalizma in fašizma v Sloveniji še kako nujna," je dejal.
Na novinarsko vprašanje, kako bodo za varnost na okroglih mizah o perečih temah poskrbeli v prihodnje, je Bucik dejal, da je fakulteta sicer odprta ustanova za vsakega, ki ima mnenje, vendar da se hkrati zavzemajo za "konstruktiven, strpen, popolnoma nenasilen in zgolj argumentiran dialog". Po drugi strani pa obstaja težnja po tem, da določenim posameznikom oziroma skupini vnaprej ne bi smeli omogočiti vstopa v tako inštitucijo, kot je fakulteta, je pojasnil. Kot je dejal, je težko reči, ali določenih skupin v prihodnje ne bodo spuščali na okrogle mize. "Ravnali bomo po treznem premisleku in se poskušali preventivno obnašati," je napovedal.
Sicer pa je po njegovih besedah na fakulteti organizirana profesionalna varnostna služba, ki bo na prihodnjih podobnih okroglih mizah skrbela za varnost. Obenem pa priznava, da ob sredinem dogodku varnostne službe niso dovolj opozorili, da naj bo pripravljena na morebitne konflikte.
Kot je znano, je na sredini okrogli mizi na temo Sovražni govor, nacionalizem in neofašizem v Sloveniji, ki je potekala na Filozofski fakulteti v Ljubljani, prišlo do incidenta. Med skupino obritoglavcev, ki so se na začetku razprave predstavili kot nacionalsocialisti, in enim od udeležencev razprave je prišlo do fizičnega obračuna.
ČKZ proti sovražnemu govoru in zastraševanju
V Časopisu za kritiko znanosti (ČKZ) opozarjajo na "nevarne tendence vedno pogumnejših praks nestrpnosti in domoljubnega pathosa". Ta se je, kot so navedli v sporočilu, v eni zadnjih epizod realiziral v obliki prihoda "nacionalsocialistov" na FF.
"Dejanje zastraševanja s fizičnim incidentom s strani tistih, ki so zaslutili ali presodili, da se bo morebiti govorilo tudi o njih, ne pomeni le poskusa nadziranja diskurza o samem sebi, temveč v prvi vrsti način njegove preprečitve," so v ČKZ zapisali v sporočilu za javnost. V tem smislu ga moramo po njihovih navedbah "razumeti kot brezobziren napad na svobodo govora, v danem primeru postavljen celo v akademsko okolje in vpet v brutalen okvir zamenjave argumentacije moči z močjo argumenta". Še bolj pa jih, kot so navedli, skrbi, da ne gre le za prvi incident v prostorih fakultet.
Pričakujejo, da se bo javno odzvala tudi univerza, nenazadnje pa tudi slovenska politika. Jasno naj obsodijo kakršno koli nasilje nad tistimi, ki želijo spregovoriti o naraščajočih praksah nestrpnosti, rasizma, sovraštva in patriotizma.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.