Zaradi obilnih padavin, ki so spremljale močan veter, so krepko narasli vodotoki po državi. Marsikje so reke že včeraj prestopile bregove, danes so se območja poplav še povečala. Vremenoslovci opozarjajo, da se lahko ob dodatnih padavinah situacija postopoma še poslabša.
Polajnar: V Sloveniji imamo povodenj
“V Sloveniji imamo povodenj,” pravi hidrolog Janez Polajnar. To je drugi poplavni val, ki bo bolj obsežen, trajal pa bo vse do konca tedna. Izpostavil je kopičenje vode na Ljubljanskem barju. Tam je pričakovati razlivanja v širšem obsegu kot običajno. Nevarnost poplav je še večja zaradi naraščanja Gradaščice. "To sovpadanje visoke Ljubljanice in Gradaščice lahko tekom dneva povzroči tudi težave na jugozahodnem delu Ljubljane," opozarja.
Poplavljena območja v Ljubljani se do jutra ne bodo povečala
Ljubljanica je že poplavila območje Ljubljanskega barja. Vodja ljubljanskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Robert Kus je pojasnil, da do jutra ne pričakuje bistvenih sprememb in povečanj poplavljenih območij na obseg poplav leta 2010.
Ljubljanica trenutno stagnira, zato ne pričakujejo sprememb. "Kot opozarjajo meteorologi, nas čaka deževje še s petka na soboto, takrat bomo videli, ali se bodo danes poplavljena območja še povečala," je dejal Kus. Z gasilci bodo čez noč spremljali razmere. Glede na podatke z merilnih mest in terena bodo obveščali in ukrepali.
Ljudem svetuje, naj spremljajo predvsem območja ob Ljubljanici, na Ljubljanskem barju in ob drugih vodotokih ter upoštevajo navodila pristojnih služb. "Svojo lastnino naj pripravijo tako, da jo lahko v primeru, da poplavne reke narastejo, umaknejo. Avtomobile naj parkirajo na višje ležečih mestih, da ne bodo zjutraj, ko se zbudijo, pod vodo," je izpostavil Kus.
Gasilci na območju Nadiže reševali ujetega voznika
Gasilci prostovoljnega gasilskega društva Kobarid so na območju reke Nadiže pri vasi Kred iskali pogrešano osebo. K sreči se je oseba uspela sama rešiti iz vozila, so sporočili. Našli so jo premočeno in nepoškodovano ter jo odpeljali v domačo oskrbo. Vozilo so iz vode reševali s pomočjo vitla.
Ponoči in v sredo se bodo poplavljena območja ob Ljubljanskem barju še razširila
Ljubljanica že poplavlja na območju Ljubljanskega barja in Vrhnike, ni pa zaenkrat resneje ogrozila objektov. Ker deževje še ne bo ponehalo, vodja ljubljanskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Robert Kus pričakuje, da se bodo preko dneva, ponoči in v sredo dopoldne poplavljena območja razširila. Poudaril je, da pristojne službe budno spremljajo dogajanje, v primeru potrebe pa bodo občanom začeli razdeljevati protipoplavne vreče.
Iz Mestne občine Ljubljana prebivalcem na poplavnem območju svetujejo, naj iz prostorov, ki jih lahko zalije voda, umaknejo pomembne stvari, ali jih dvignejo nad raven prejšnjih poplav. Objekt zaščitite pred vdorom vode. Več napotkov o tem, kako ravnati ob poplavah, si preberite na tej povezavi.
Proti koncu tedna se bo povodenj preselila na kraške reke. Poplavljene površine ob Krki se bodo povečale do sobote, nedelje. Narasle bodo vode na območju Cerkniškega jezera in Planinskega polja, zlasti konec tedna lahko voda v tamkajšnjih naseljih povzroči težave.
"Pretoki rek so veliki, niso pa rekordni. Zlasti Sava Bohinjka in Sava v srednjem toku bo danes imela enega večjih pretokov. Tudi Soča ima pretok, ki ni rekordno velik, največji je bil leta 2012. Nekoliko manj vode je, pa vseeno še vedno je voda, ki ni običajna in se zgodi na nekaj let," je dodal Polajnar.
Ljudem, ki živijo ob rekah, pa svetuje, naj "bodo pozorni na dogajanje, to pomeni, naj opazujejo gladino vode, spremljajo hidrološke in meteorološke napovedi in dosledno upoštevajo napotke civilne zaščite".
Trenutne razmere:
Reka Vipava še poplavlja vzdolž celotnega toka, vendar v zgornjem toku že upada. V spodnjem toku še narašča in bo v Mirnu dosegla največji pretok okoli 350 kubičnih metrov na sekundo v večernih urah. Poplavljanje se bo nadaljevalo tudi v sredo.
Reka Sava se razliva v zgornjem in srednjem toku. V Litiji je prestopila bregove. Do noči bo v srednjem toku še dodatno narasla in poplavljala na izpostavljenih območjih. Ponoči in v sredo zjutraj bo narasla Sava v spodnjem toku in na izhodu iz države dosegla približno 2200 kubičnih metrov na sekundo.
Reka Soča je zelo visoka in v spodnjem toku poplavlja. Njen pretok se je v zgodnjem toku ustalil, a bo voda tekom dneva še odtekala proti Solkanu. Kljub drugačnim pričakovanjem se Soča počasi umirja, je potrdil poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko Samo Kosmač.
Sava Bohinjka in njeni pritoki še poplavljajo, vendar že upadajo.
Na območju pogostih poplav se razlivajo tudi reka Ljubljanica in posamezni vodotoki na Notranjskem krasu. Poplavljene površine na Ljubljanskem barju in ojezeritve na kraških poljih se bodo v sredo in četrtek še postopno povečevale.
Reka Krka s pritoki narašča in se razliva v manjšem obsegu na običajnih območjih. Naraščanje se bo jutri še nadaljevalo.
Meža je zaradi padavin zelo deroča, na nekaterih mestih je tudi že prestopila bregove in začela poplavljati glavno cesto skozi Mežiško dolino. Na Prevaljah in v Dravogradu se na poplave že pripravljajo s protipoplavnimi vrečami.
Narašča tudi reka Drava, po podatkih družbe Dravske elektrarne Maribor je pretok reke pri hidroelektrarni Dravograd ob 9.40 dosegla 883 kubičnih metrov na sekundo, v Vuzenici pa 1168 kubičnih metrov na sekundo.
Reka Kolpa se razliva v manjšem obsegu in bo po prehodnem upadanju danes in jutri ponovno narasla in se razlivala. V manjšem obsegu se bo danes in jutri na običajnih območjih razlivala tudi reka Krka.
Tudi reke s povirji v Polhograjskem, Cerkljanskem in Škofjeloškem hribovju po krajšem upadanju bodo znova narasle in se razlivale. Razlivanja so danes in v sredo verjetna tudi drugod v severni, severovzhodni, osrednji in jugozahodni Sloveniji.
Na Arsu še opozarjajo, da bo v naslednjih urah najnižje predele obale poplavilo morje.
Zaradi večjih količin padavin v preteklih dneh in napovedanih padavin Geološki zavod Slovenije obvešča prebivalstvo v zahodni in južni Sloveniji o povečani verjetnosti pojavljanja zemeljskih plazov. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije. "Verjetnost se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine, ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču," svarijo na Geološkem zavodu Slovenije. Podrobnejša navodila so dostopna na njihovih spletnih straneh.
Cesta Šmarje–Dragonja zaprta zaradi plazu
V ponedeljek zvečer so zaradi podrtega drevja in zemeljskega plazu zaprli cesto Šmarje-Dragonja. Glede na napovedi obstaja nevarnost, da se bo sprožil še večji plaz, po napovedih je možen premik okrog 200 kubičnih metrov zemlje. Do nadaljnjega bo tako cesta zaprta za ves promet.
S Policijske uprave (PU) Koper so sporočili še, da je trenutno obalna cesta od Kopra proti Sečovljam prevozna, vendar je tudi v naslednjih dneh napovedano močno deževje in bi jo lahko zaradi visokih voda morali zapreti.
Gradišču grozi, da bodo povsem odrezani od sveta
Zaradi zemeljskega plazu je še vedno zaprta tudi cesta med Dornberkom in Gradiščem nad Prvačino. Plaz si je ogledal geolog, skupna odločitev z novogoriškim občinskim štabom civilne zaščite pa je, da bodo cesto polovično odprli in jo popolnoma zaprli le v primeru obilnejšega dežja.
Težava lahko nastane, če bi morali zaradi poplavljenega cestišča zapreti cesto preko Renč do Gradišča, saj bi bili v tem primeru prebivalci Gradišča nad Prvačino popolnoma odrezani zaradi neprevoznih cest, je povedal poveljnik novogoriških poklicnih gasilcev Simon Vendramin.
Zaradi poplavljenega vozišča pa so še vedno zaprte ceste Most na Soči-Tolmin pod Ključem ter lokalne ceste na Vipavskem Miren–Renče, Renče–Britof, Zalošče–Saksid in Preserje–Potoče.
Zaradi plazu v Gruškovju promet nekaj časa preusmerjen na druge mejne prehode
Zaradi nočne sprožitve plazu na Darsovem gradbišču zadnjega odseka podravske avtoceste je bila dalj časa zaprta glavna cesta od Podlehnika do Gruškovja ter tamkajšnji mednarodni mejni prehod. Plaz se je sprožil malo pred tretjo uro zjutraj, na regionalni cesti okoli 300 metrov pred mednarodnim mejnim prehodom Gruškovje in zasul cesto. Cesta je zdaj znova prevozna.
Že od 20. ure včeraj pa je zaprta cesta Šmarje - Dragonja. "Cesto je bilo potrebno
zapreti, ker se je nanjo porušilo več dreves, zatem pa se je sprožil plaz.
Glede na napovedi obstaja nevarnost, da se bo sprožil še večji plaz. Do nadaljenjega bo tako cesta zaprta za ves promet," je sporočila predstavnica PU Koper Anita Leskovec.
Velik skalni podor zaprl cesto pri Zagorju
Slabo vreme vse do nedelje
Arso napoveduje, da bodo popoldne in zvečer padavine oslabele. Meja sneženja bo sprva visoko, proti večeru se bo spustila do nadmorske višine okoli 1000 m.
Ponoči se bo od severovzhoda hladilo, meja sneženja se bo do jutra v večjem delu Slovenije spustila do nižin. Ponekod bo prehodno zapihal severovzhodni veter, na Primorskem zjutraj šibka burja.
Jutri bo sprva oblačno s padavinami, ki bodo popoldne ponehale. Burja na Primorskem bo popoldne ponehala. Temperature bodo večinoma od -1 do 4, na Primorskem od 6 do 11 °C.
Zaradi odjuge in velike količine novega snega je v gorah velika nevarnost snežnih plazov.
Brane Gregorčič z Arsa še napoveduje, da se bo vreme do konca tedna sicer še spreminjalo, a ne več tako izrazito, kot v preteklih dneh. Z nedeljo pa se bo vreme predvidoma umirilo, kot kaže, bo prihodnji teden prinesel tudi daljše obdobje sicer hladnejšega, a suhega vremena, je dodal.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.