Davčni inšpektorji so bili danes na terenu. Obiskali so več lokalov v Ljubljani in na Koroškem ter opravili nadzore. Pri enem zavezancu sta bila vsaj dva davčna inšpektorja hkrati, in sicer po potrebi strokovnjak za informatiko in tudi izterjevalec, če je šlo za davčnega dolžnika. Pri postopkih so bili prisotni tudi cariniki.
Ponekod so zaprli lokale, da so lahko na licu mesta preverili, ali oprema zavezanca deluje skladno z zakonskimi zahtevami, in zavarovali dokaze, ki bodo uporabljeni v morebitnem nadaljnjem postopku. Nekateri pregledi so se končali z izrekom globe zaradi kršitev prepovedi spreminjanja podatkov brez sledenja. Zasegli so nekatere listine in predmete ter nekaterim zavezancem prepovedali opravljanje dejavnosti. Obenem so preverili tudi zaposlene.
Nadzori bodo tudi drugje po Sloveniji
Akcijo bodo vsakodnevno izvajali do konca tedna po vsej Sloveniji. Po besedah Petra Jenko z Davčne uprave (Durs) bodo zapečatili lokale, kjer je mogoče pričakovati, da bodo odmerjene dodatne obveznosti ali izrečena globa. ''Gre za zavezance, ki niso predložili obračuna DDV,'' je pojasnil. Čeprav so zavezanci, niso pojasnili poslovanja, čeprav so jih pozivali, je poudaril. Po drugi strani so tisti, ki niso izdajali računov za storitve ali blago ali so brisali postavke na že izdanih računih, je dodal.
Na terenu v Ljubljani je davčno inšpektorico spremljala tudi ekipa vodje mobilne carinske enote Darka Pašiča. "Gre za nadaljevaje skupnih nadzorov, ki smo jih začeli s 1. julijem. Cariniki nadziramo trošarinske izdelke, kot so cigareti in alkoholne pijače. Pri tobaku ugotavljamo izvor, pri žganih pijačah pa, ali so plačane vse dajatve," je povedal.
Prepoved opravljanja dejavnosti le pri najhujših kršitvah
Po Zakonu o davčni službi lahko zasežejo listine in predmete za največ 30 dni, opravljanje dejavnosti lahko prepovedo za največ tri dni. Oboje je potrebno za izvedbo davčnega nadzora in zavarovanje dokazov, so pojasnili na Davčni upravi (Durs). Cilji so povečati učinkovitost nadzora in zavarovanje dokazov, ki so podlaga za določitev davčne obveznosti zavezanca, ter hitreje izterjati morebitni davčni dolg.
Prepoved opravljanja dejavnosti v glavnem uporabijo pri najhujših kršitvah, glede na sum in na višino pričakovanih davčnih utaj. Najhujše kršitve pa so: nepredlaganje davčnih obračunov in posledično neplačevanje obveznosti, neodzivanje na pozive Durs, neizdaja računov, izdajanje večkratnih kopij istega originalnega računa, izdajanje dokumenta z drugim nazivom – na primer "stanje odprte mize", "medračun" –, izdaja računov, ki ne vsebujejo podatkov o izdajatelju računa, brisanje ali popravljanje postavk na računih in tako dalje.
KOMENTARJI (642)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.