"To leto se počutim kot gasilec, ki poskuša s svojo ekipo pogasiti plamene gospodarske in finančne krize," je v uvodu svojega govora povedal predsednik vlade. Dejal je, da je 140 let organiziranega dela častitljiva doba, s katero se pohvali le redko katera nevladna organizacija, izpostavil pa je tudi vpliv gasilstva na življenje sedanjih generacij: "Razvoj gasilstva hkrati prinaša slovensko narodno zorenje. Gasilci so v preteklosti prevzeli pobudo na kulturnem in posvetnem področju, pri dejavnostih, ki so krepile narodno zavest in poudarjale slovenstvo."
"Tudi v današnjem času se opira na ta zgodovinska izročila, katerih zapuščina je resnično bogata," je povedal Pahor in poudaril, da gasilstvo temelji na vrednotah, kot so humanost, solidarnost, prostovoljnost, množičnost, tovarištvo, nesebičnost. Vse to se po njegovem mnenju kaže v stalni pripravljenosti gasilcev pomagati vsem, ki so pomoči potrebni. "Po osamosvojitvi se je organizacija še okrepila in postala najštevilčnejša splošna reševalna sila v sistemu varstva pred naravnimi nesrečami," je še dodal premier.
Gasilci pri opravljanju svoje primarne dejavnosti velikokrat naletijo na omejitve in težave, povezane s statusom in vprašanjem prostovoljstva, v razmerju do delodajalcev. Pahor je poudaril, da je vlada izboljšanje tega statusa kot prednostno nalogo zapisala v Nacionalni program varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami do leta 2015, ki ga je letos julija sprejel državni zbor.
Materialne dobrine bi pomenile razpad prostovoljstva
Predsednik Gasilske zveze Slovenije Anton Koren meni, da gasilci ne bi bili tako uspešni pri svojem delu, če ne bi bili deležni tako velike podpore okolja in države. Prepričan je, da bo gasilstvo še naprej delovalo na osnovi prostovoljstva.
"Če bi poskušali članstvo motivirati z nekimi materialnimi dobrinami, to ne bi bilo mogoče in bi hkrati pomenilo razpad prostovoljstva. Res pa je, da imamo neke odprte težave, kako zagotavljati prisotnost v akciji v delovnem času. Razumemo delodajalce, da tu ne gre za enostranske rešitve. Prav je, da iščemo rešitve v dogovorjenem pokrivanju terena z ustreznimi prostimi kapacitetami reševalcev. Pri tem nam bodo močno pomagale profesionalne strukture, s katerimi imamo izjemno dobro sodelovanje tako v pripravah kot tudi v samih akcijah," je dejal.
1400 gasilskih društev
V Sloveniji je 1400 gasilskih društev, v katerih se gasilci srečujejo z različnimi nalogami. Koren pravi, da se danes težišče dela od gašenja ognja prestavlja na tehnično reševanje. Vse več je prometnih in drugih nesreč, kjer gre za povsem druga znanja, drugo opremo in večjo zahtevnost dela.
Proslave, ki je potekala v Cankarjevem domu, se je med drugim udeležil predsednik mednarodne gasilske organizacije CTIF Walter Egger in poudaril, da 140 let predstavlja pomemben razvoj in rast gasilske organizacije.
"Rezultati se kažejo v številčni organizaciji z veliko pripravljenostjo pomagati kadar koli in komur koli," je dejal in čestital vsem gasilcem, da se angažirajo na socialnem in kulturnem področju, kar je "doprinos, potreben za varnost vsega prebivalstva". Prostovoljstvo v okviru sistema javne varnosti pa je neprecenljiva vrednost gasilskega poslanstva.
V zahvalo za prizadevanja na področju gasilstva je predsednik Gasilske zveze Slovenije Anton Koren podelil tudi odličja gasilske zveze, prejeli pa so jih premier Borut Pahor, nekdanji predsednik Milan Kučan in predsednik mednarodne gasilske organizacije CTIF Walter Egger.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.