Potem ko je ekonomist Rado Pezdir javno in na glas razkril mehanizme delovanja korupcije pri nas, je presenetil tudi lastnik številnih radijskih postaj Leo Oblak. Oblak, ki je tudi sam tesno povezan s centri odločanja, je za oddajo 24UR potrdil, da je v preteklosti že plačeval 6.000 evrov mesečne varščine, zato da politika z medijskim zakonom ne bi ukinila njegove radijske postaje.
Oblak pravi, da sprva varščine posredniku med njim in politiko, ki ga ne želi razkriti, ni hotel plačati. A ko se je kmalu zatem v zakonu pojavil člen, ki bi njegov radio ukinil, je popustil in plačal.
Plačeval 6.000 evrov mesečno
Kot razlaga Oblak, se je to dogajalo v prejšnjem mandatu, in sicer med sprejemanjem medijske zakonodaje. "K meni so prišli ljudje, ki so rekli, da osebno poznajo prave ljudi v ministrskih kabinetih. Če ne plačam, bo zakonodaja v mojo škodo,“ pripoveduje Oblak.
Radijski mogotec pojasnjuje, da so to ponavadi lastniki ali direktorji podjetij, ki velik del svojega prihodka ustvarijo tako, da zahtevajo plačila oz. "varščine“, gre za neke mesečne pavšale, "zato pa skrbijo, da ti aktualna oblast ne bo škodila.“
Oblak je plačeval 6.000 evrov mesečno, cene pa gredo menda tudi do 15.000 evrov. Komu je šel denar, Oblak ni želel razkriti. Pravi, da tudi dokazati ne more, da je plačeval za vplivanje na politiko. S posrednikom je namreč sklenil takšno pogodbo, iz katere ni jasno, kaj je v resnici plačeval. Zato tudi pristojnim organom tega ni prijavil. "Dali so mi vedeti, da imajo povsod zveze in če bom prijavil, se bo samo še poslabšalo.“
To sicer ni edini primer, ko naj bi ga izsiljevali. V nekem drugem primeru je šel na policijo. "S kriminalistom sva ugotovila, da ne bom imel dovolj dokazov, da bi kar koli dosegel.“
Po Pezdirju še Oblak
Oblak sicer velja za spretnega radijskega mogotca, ki ima lovke marsikje. Trdi pa, da se je po Pezdirjevi kolumni tudi sam odločil razkriti svojo zgodbo javno.
Med bolj znanimi lobisti, s prav tako dobrimi zvezami, je Miloš Čirič. "Približno se ve, kdo je kaj pripravljen sprejeti ali narediti,“ pravi Čirič. "Seveda pa bodo stvari toliko časa delovale, dokler bodo na drugi strani ljudje, ki bodo pripravljeni to sprejemati in dokler bodo ljudje verjeli, da je lažje s podkupovanjem kot lobiranjem doseč stvari.“
Lobist Andrej Drapal pa dodaja: "Samo dejanje prodajanja svojih kontaktov je seveda sprevrženo.“ Za pravno državo pa verjetno velik izziv.
Pridružite se uradni strani oddaje 24UR na Facebooku s klikom na
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.