Te dni v Kranju gostuje cirkus. Mesto je polepljeno s plakati, ki pozivajo k ogledu spektakularne predstave – z njih se smehlja klovn, enega svojih trikov izvajata artista na trapezu, kamela in konj pozirata na zadnjih nogah, motoristi pa komaj čakajo, da vstopijo v t. i. kroglo smrti.
Gre za potujoči cirkus Safari, ki je v lasti nemške družine Spindler, nastopajoči artisti pa med drugim prihajajo iz Avstrije, Bolgarije, Rusije in Latvije. Na svoji spletni strani se predstavljajo kot cirkus z več kot stoletno tradicijo in bogatim zabavnim programom: obiskovalce zabavajo klovni, artisti, šepetalec konjem, uprizorijo celo zelo smrtonosno točko z imenom 'globe of death' ... pa tudi več kot 30 udomačenih živali.
Ljudje prihajajo in odhajajo z mešanimi občutki, tja večinoma vozijo svoje otroke, ne zavedajo pa se, da z vstopnico, ki jo kupijo, pravzaprav podprejo skrajno obliko zlorabljanja živali. Kaj se dogaja znotraj platna šotora v času, ko ni predstav, in kako dejansko poteka dresura živali, ne moremo vedeti, a nesmiselno je zatiskanje oči in domnevanje, da živali ne trpijo že samo zaradi načina življenja, kakršnega imajo.
Treba je poudariti, da smo v Sloveniji z letom 2013 uzakonili prepoved nastopanja prostoživečih živalskih vrst živali v cirkusih. "Uporaba živali prostoživečih živalskih vrst za nastopanje ali prikazovanje v cirkusih in cirkusom podobnih prireditvah je prepovedana. Zakon prostoživeče živali definira kot živali prosto živečih živalskih vrst, kot jih določa zakon, ki ureja ohranjanje narave. Zakon o ohranjanju narave pa definira prostoživeče živalske vrste kot vrste, katerih osebki lahko živijo prosto v naravi, neodvisno od človeka in niso nastali z umetnim izborom ali biotehnološkim poseganjem v dedne zasnove," v 14. a členu določa Zakon o zaščiti živali. Se pa smejo v cirkusih za nastopanje ali prikazovanje uporabiti udomačene vrste živali.
Društvo za zaščito živali Kranj: Kamele imajo grbe popolnoma povešene
Slonov, tigrov in levov torej v Kranju res ni, je pa na travniku pred večernimi predstavami moč opaziti konje, krave, koze, ovce, oslička, lame in celo kamele. Prav te, pravijo v Društvu za zaščito živali Kranj, imajo grbe popolnoma povešene, kar je očiten znak, da nimajo dovolj hrane. "Kako je možno, da pri 37 stopinjah, vročinskem valu in leta 2015 sredi 'civilizirane Slovenije' lahko stoji cirkus z izčrpanimi živalmi, pa to pristojnih organov, ki naj bi skrbeli za živali, očitno ne moti. Nas pa zelo, zato smo še toliko bolj razočarani, kako zvezanih rok smo v resnici društva v takšnih in podobnih primerih," so zapisali in dodali, da ne morejo povedati drugega, kot da so nad tem ogorčeni.
Pomanjkanje prostora in življenje na cesti
In čeprav bi bilo na tem mestu morda res pretirano omenjati številne posnetke krute dresure, do katerih so se v preteklosti že dokopali zaščitniki živali, zagotovo ni odveč vprašanje, kako te živali poleg vročine, ki jih teži, prenašajo naporno pot, ki je postala njihov vsakdan, njihovo življenje.
"Ker cirkusi večinoma gostujejo po različnih državah in mestih, to pomeni, da so živali večino časa na poti in tako vsako leto na tisoče in tisoče kilometrov preživijo v začasnih namestitvah na tovornjakih, ki jih prevažajo. Že tako premajhen prostor, v katerem živijo, je med transportom še bolj omejen in živalim niso zagotovljeni niti minimalni pogoji, ki jih potrebujejo. V premajhnih potovalnih kletkah tako izolirane in osamljene preživijo ure in ure ali celo dneve," je v članku na spletni strani Društva za zaščito živali Ljubljana že pred časom opozarjala Diana Vlahinič.
Zaradi utesnjenosti in vsakodnevnega stresa večina cirkuških živali po njenih besedah kaže znake stereotipije, ki so vidni kot spiralasto vrtenje, hoja v krogih, pozibavanje na mestu, beganje sem ter tja, otrplost, guganje glave, hoja gor in dol po namišljeni črti … "Ker za živali že sam transport predstavlja ogromen stres, si lahko le predstavljamo, kako zelo preko svojih mej gredo, ko so, poleg vsega drugega, takšnemu stresu izpostavljene vsak mesec ali celo teden," je še zapisala.
Nekateri Kranjčani prelepili plakate: 'Proti cirkusom z živalmi!' Dotični cirkus očitno ne krši nobenih pravil, saj je od Upravne enote Kranj, ki izdaja dovoljenja za organizacijo javnih prireditev, le-tega dobil, in sicer na podlagi predhodnega soglasja območne enote Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Prav tam so nam tudi potrdili, da je bil v cirkusu Safari opravljen nadzor nad prometom z živalmi in nadzor zaščite živali. Kljub temu pa vsi očitno niso navdušeni nad gostujočim cirkusom. O tem priča na primer grafit, ki krasi enega od cirkuških tovornjakov in je viden že od daleč. Na njem piše: "Have fun, animals won't!" ("Zabavajte se, živali se ne bodo"). Ali je nastal v Kranju, ni znano, je pa očitno, da je cirkus zmotil tudi Kranjčane. Ti so namreč številne cirkuške plakate polepili s svojimi transparenti, na katerih piše: "Proti cirkusom z živalmi!"
In če je nasprotovanje cirkusom v preteklosti že izrazil ljubljanski župan Zoran Janković, pa tega očitno ni pričakovati od kranjskega župana Boštjana Trilarja. Z mestne občine Kranj (MOK) so nam namreč suho odgovorili, da MOK v primeru gostovanja cirkusa na njenem območju nima pristojnosti izdajati dovoljenja, saj je organizator za gostovanje najel zasebna zemljišča, dovoljenje za prireditve pa je izdala Upravna enota Kranj. Prav tako so zapisali, da nimajo pristojnosti, da bi preverjali izvajanje dejavnosti oz. programa ali da bi preganjali izvajanje dogodkov/dejavnosti, ki niso v nasprotju z veljavno zakonodajo, kar je seveda jasno. Na vprašanje, kako komentirajo dejstvo, da Kranjčani izražajo neodobravanje s cirkusom, pa so odgovorili, da imajo občani pač vso demokratično pravico, da izrazijo svoje mnenje o katerem koli dogajanju na svojem območju.
UVHVVR: Živali pregleda veterinar
Pa smo se z vprašanji obrnili še na UVHVVR. Tam so nam povedali, da evropski pravni red ureja premike cirkusov in zdravstveno varstvo živali v cirkusih, ne pa tudi področja zaščite živali v cirkusih (to urejajo države članice z nacionalno zakonodajo).
Kot so pojasnili, mora biti cirkus registriran pri pristojnem organu države članice, v kateri ima zakonito bivališče ali sedež. Pristojni organ preveri, ali cirkus izpolnjuje zahteve in če so zahteve izpolnjene, dobi številko registracije. Vse živali v cirkusu morajo biti na predpisan način označene, o njih pa se mora voditi tudi evidenca. Vsaka žival v cirkusu mora imeti identifikacijski dokument. V potnih listih morajo biti zapisani vsi ustrezni podatki o zdravju živali, vključno s podrobnostmi o uradnem preskušanju in cepljenjih. Pristojni organ poleg potnih listov za živali ob registraciji izda tudi seznam živali v cirkusu.
Vsak načrtovan premik cirkusa med državami članicami odobri uradni veterinar v odhodni državi članici. Pred tem preveri, ali za kraj odhoda veljajo kakšne omejitve premikov živali zaradi bolezni, za katere so živali dovzetne. V 10 delovnih dneh pred odhodom pregleda vse živali v cirkusu, ali so klinično zdrave, preveri, ali je seznam živali posodobljen in ali so potni listi posodobljeni. Če so izpolnjeni vsi pogoji, lahko uradni veterinar odobri premik cirkusa v naslednjih 10 delovnih dneh.
Za zagotovitev popolne sledljivosti cirkuških živali je treba zapisati njihove premike znotraj Skupnosti z uporabo sistema 'TRACES'. Upravljavec cirkusa najmanj 48 ur pred premikom cirkusa iz ene države članice v drugo sporoči pristojnemu organu države članice odhoda ustrezne podatke za izpolnitev certifikata sistema 'TRACES' za trgovanje znotraj Skupnosti. Pristojni organ države članice odhoda o premiku, z uporabo omenjenega sistema obvesti pristojni organ namembne države članice in pristojni organ tranzitne države članice, so še pojasnili na UVHVVR.
Bolivija je prva država na svetu, ki je prepovedala vse živali v cirkusih
Prva država na svetu, ki je leta 2009 prepovedala cirkuse – tako z divjimi kot z udomačenimi živalmi – je bila Bolivija. Za ukrep so se odločili potem, ko so skrivni posnetki organizacije Animal Defenders International (ADI) razkrili hudo zlorabo živali v tamkajšnjih cirkusih. Prva evropska država, ki je leta 2012 sprejela ta ukrep, pa je bila Grčija. Zanimivo je, da je na seznamu teh držav tudi Bosna in Hercegovina, ki ima sama sicer velike težave s potepuškimi psmi. Ukrep prepovedi vseh živali v cirkusu ima tudi Ciper. Tretja evropska država, ki je v cirkusih prepovedala divje živali, je bila Nizozemska, Slovenija pa četrta.
V spodnji razpredelnici si lahko pogledate, kako je s prepovedmi v ostalih evropskih državah. Podatki so pridobljeni s strani organizacije ADI:
Avstrija | prepoved divjih živali |
Belgija | prepoved večine divjih živali (z izjemo papig in kamel, ki jih klasificirajo kot udomačene) |
BiH | prepoved vseh živali |
Bolgarija | prepoved le določenih divjih živali |
Hrvaška | prepoved divjih živali |
Češka | prepoved le določenih vrst živali |
Ciper | prepoved vseh živali |
Danska | prepoved le določenih vrst živali |
Estonija | prepoved divjih živali |
Finska | prepoved le določenih vrst živali |
Grčija | prepoved vseh živali |
Madžarska | prepoved ujetih divjih živali, prepoved dresiranja slonov in primatov za sodelovanje v cirkuških predstavah, ter nakup in dresiranje živali na seznamu konvencije CITES |
Irska | prepoved živali le v mestih Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin in Waterford |
Malta | prepoved vseh živali, prepoved razkazovanja živali, njihovih nastopov in dresiranja za cirkuške predstave |
Nizozemska | prepoved nastopanja in transporta živali za cirkus, z izjemo nekaterih, večinoma udomačenih živali |
Norveška | prepoved predstav z divjimi in eksotičnimi živalmi v občini Tromsø |
Poljska | prepoved divjih živali |
Portugalska | prepoved velikih opic in vzreje živali, navedenih na seznamu konvencije CITES |
Slovenija | prepoved divjih živali |
Španija | prepoved divjih živali v določenih mestih, tudi Barceloni |
Švedska | prepoved določenih vrst živali |
Velika Britanija | prepoved živali velja v več kot 200 mestih (več kot dve tretjini vseh živali, ostalo pa divjih živali) |
Že res, da je Slovenija leta 2013 storila velik korak, a Bolivija in tiste države, ki so prepovedale vse živali, so naredile še večjega. Dejstvo je, da so živali v cirkusu z enim samim namenom – da zabavajo ljudi. Pa tega ne delajo po svoji volji. In če jih zakoni ne bodo prepovedali, bodo cirkusi očitno živeli vse, dokler bodo ljudje kazali interes zanje in jih podpirali z nakupom vstopnic. Ob vsem tem ne moremo mimo vprašanja: ali ni to, da ljudje zapiramo živali v kletke in jih priklenjamo na verige, pravzaprav pokazatelj, da smo največje 'živali' prav mi? Nobena druga vrsta namreč ne bi vklenila druge samo z namenom zabavljaštva. Če nas cirkusi tako zelo želijo zabavati, lahko to vsekakor počnejo tudi brez živali.
KOMENTARJI (365)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.