Med ljubitelji živali na Obali je završalo. V občinah Koper, Piran In Izola so se namreč odločili za spremembo odloka o zagotavljanju javne službe na področju zaščite živali, ki predvideva, da lahko Obalno zavetišče poslej oddajo v upravljanje tudi neposredno brez razpisa. Čeprav občinski sveti o spremembi še niso glasovali, je že zdaj jasno, da nameravajo zavetišče za živali zaupati v roke Gašparja Gašparja Mišiča oziroma Komunali Koper. Do zdaj je to delo 12 let opravljalo Obalno društvo proti mučenju živali.
Na Mestni občini Koper so pojasnili, da so razlogi za to ''dobra praksa v primeru zavetišča Maribor, zakaj pa prav koprska komunala – predvsem, kot povedano, ker je zavetišče v koprski občini in je MOK tudi večinska lastnica le-tega''.
Zdaj so v občinah po več kot desetletju kar naenkrat nezadovoljni
Na skupni novinarski konferenci so predstavniki občin dejali, da je bilo povodov za to odločitev več, ''predvsem pa je šlo za nezadovoljstvo nad delovanjem društva, ki je upravljalo z zavetiščem, predvsem v zadnjem letu, kar potrjujejo tudi odločbe veterinarske inšpekcije ter drugi argumenti''.
''Izvajanje javne službe se je prepletalo z društvenimi dejavnostmi, kar je onemogočalo transparentnost delovanja samega zavetišča, težavo pa so predstavljale tudi neurejene evidence sprejema in oddaje živali, o njihovem zdravljenju, neažurno je bilo tudi vodenje registra psov in kartotek živali ter podobno, bili pa smo deležni tudi številnih pritožb strank glede neodzivnosti društva in nekaterih drugih nepravilnosti pri delovanju ter pritožb veterinarske ambulante Koper, ki se je soočala z neplačevanjem že opravljenih storitev za Obalno društvo proti mučenju živali, ki so jih občine dejansko plačale, a društvo tega denarja ni posredovalo dalje,'' so, kot so navedli v sporočilu za javnost, naštevali na novinarski konferenci predstavniki treh občin.
V Obalnem društvu proti mučenju živali, ki je do zdaj upravljalo z zavetiščem, so v odzivu na informacije dejali, da so ''zgroženi in ogorčeni, predvsem zaradi tega, ker nam nobena od občin, v vseh 12 letih opravljanja javne službe zanje, nikoli ni na noben način omenila, da bi bili kakor koli nezadovoljni z našim delom''.
Poudarili so, da so svoje delo ves čas opravljali zgolj v dobrobit živali, hkrati pa tudi v korist občanov, kar pomeni najmanjšo možno porabo davkoplačevalskih sredstev, saj so za oskrbo živali po 30 dneh sami zagotovili sredstva, kot tudi za vsa manjša vzdrževalna dela.
Kdo ima kratek spomin?
V Obalnem društvu proti mučenju živali so se na Facebooku na zgoraj opisane očitke odzvali z zagotovilom, da društvo deluje ''z največjo možno transparentnostjo, tukaj sodi redno - mesečno izstavljanje zahtevkov za konkretne stroške, ki spadajo v proračun, mesečno izstavljanje poročil o sprejetih in oddanih živalih, vodenje knjige sprejetih in oddanih živali, vodenje evidence ...''
Dodali so, da so očitki na zapisnik inšpekcijskih služb točno, saj so ugotovili, da boksi propadajo in da so psi v njih bivali brez ogrevanja. ''Verjetno so na tiskovni konferenci pozabili povedati, da je bila občini, kot lastnici zavetišča izdana odločba (vključno z rokom) o odpravi navedenih (in vseh ostalih) nepravilnosti ter pomanjkljivosti za doseganje minimalnih standardov. Šele 2 leti po izdaji odločbe so občine uspele zagotoviti s pravilnikom predpisano zimsko temperaturo v zavetišču, predpisano poletno pa bodo verjetno temperature presegle''.
''Izbrati takega, pri katerem merilo ne bo samo najnižji znesek obremenitve za občine''
Na občini Koper so pojasnili, da morajo biti ''pri izbiri novega upravljavca predvsem previdni in da moramo dejansko izbrati takega, pri katerem merilo ne bo samo najnižji znesek obremenitev za občine, temveč strokovnost in transparentno poslovanje. Predvsem pa bi želeli v poslovanje zavetišča aktivno vključiti osebo z veterinarsko izobrazbo, s čimer bi dvignili kakovost storitev zavetišča, posledično pa znižali stroške veterinarskih storitev, ki jih sedaj izvaja Veterinarska ambulanta Koper in predstavljajo pretežni del stroškov delovanja zavetišča''.
Kot zgled so si na obalnih občinah vzeli mariborsko zavetišče, ki ga prav tako upravlja komunalno podjetje Snaga. V Obalnem društvu opozarjajo, da mariborsko zavetišče dela zgubo. ''Z dejavnostjo zavetišča, po javno dostopnih podatkih / letnih poročil, že tri leta ustvarja veliko izgubo (leta 2013 denimo preko 100.000 evrov, leta 2014 pa menda celo preko 200.000 evrov). Res pa ne razumemo, kako si lahko obalne občine za vzor vzamejo podjetje, ki z dejavnostjo zavetišča ustvarja astronomske izgube,'' so zapisali v Obalnem društvu.
Bo več evtanazij?
Na družbenih omrežjih se je med drugim razvnela tudi debata, ali ''komunalni'' prevzem zavetišča pomeni tudi več evtanazij živali, saj bi sicer lahko ustvarjali izgubo. Na občini Koper to odločno zanikajo. ''Vse tri občine namreč nikoli niso slepo vztrajale pri spoštovanju podzakonskih aktov glede morebitnega uspavanja živali. Dejstvo je tudi, da o tem odloča stroka, in da bo tako tudi v prihodnje, smo pa mnenja, da je smiselno skupaj s strokovno javnostjo in upravljavcem zavetišča doreči morebitne prijaznejše kriterije oziroma kot se že dogaja v praksi, obravnavati vsak primer posebej.''
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.