O priporu poslanca SNS Srečka Prijatelja so danes odločali še v tretje. Ob 11. uri je namreč spet stopil pred preiskovalnega sodnika, ki je zanj odredil pripor za en mesec. Prijatelja sta s sodišča naravnost v pripor odpeljala dva kriminalista. Je prvi poslanec, ki so ga priprli.
Prijatelja, ki ga je policija v torek prijela, ko je od podjetnika Marjana Mikuža prejel 323 tisoč evrov, je preiskovalni sodnik po vnovičnem zaslišanju priprl zaradi nevarnosti, da bi ponovil kaznivo dejanje. Preiskovalnega sodnika je tokrat prepričal vodja koprskega tožilstva Slavko Ožbolt. Na odločitev o priporu pa naj bi vplivala tudi izjava generalnega direktorja policije, da so zaskrbljeni za Mikuževo varnost, saj naj bi ga Prijatelj izsiljeval in mu grozil, tudi z orožjem.
Na današnjem zaslišanju tako ni več nastopala tožilka Barbara Milić Rožman, ki na prejšnjem zaslišanju ni znala utemeljiti obtožbe zoper Prijatelja, temveč je namesto nje nastopil Ožbolt. Sam pravi, da gre zgolj za slučaj, ker je bil danes dežurni tožilec.
Parlament bo sedaj obveščen, da je priprt poslanec, in odločiti bo moral, ali Prijatelju dodeli imuniteto ali ne, čeprav mu grozi kazen nad pet let, natančneje do osem let zapora. Sedaj se mora torej sestati mandatno-imunitetna komisija in odločiti o imuniteti ter nato odločitev predlagati državnemu zboru.
Prijatelj predvidoma ne bo dobil imunitete
Mandatno-volilna komisija se bo po besedah predsednika komisije Dušana Kumra predvidoma sestala v začetku prihodnjega tedna. Vendar tega, da bo Prijatelj dobil imuniteto državnega zbora, ne gre pričakovati. Kot je za 24ur.com pojasnil Kumer, namreč komisija ne razpravlja o vsebinskih zadevah, temveč o tem, ali je prizadeto ali okrnjeno delo DZ. Na tej osnovi pa ''ni razlogov'', da bi bila priznana imuniteta.
''Mi v vsakem primeru moramo odločiti,'' pravi Kumer in dodaja, da kolikor se spomni, imunitet doslej niso podeljevali, razen pred leti enkrat Zmagu Jelinčiču. ''Tudi če se je kdo skliceval na imuniteto, je ni dobil, ampak večina se niti sklicevala ni na imuniteto,'' je dejal poslanec SD.
''Ko bo predsednik DZ dobil v tem primeru od preiskovalnega tožilca obvestilo, bo to odstopil naši komisiji, da pripravi sklep za dokončno odločitev v državnem zboru,'' je postopek še pojasnil Kumer.
''Vse usmerjeno v priprtje Prijatelja''
Odvetnik Srečka Prijatelja Silvan Jakin meni, da je bilo v dosedanjih postopkih vse usmerjeno le v to, da se Prijatelja pripre. Kot je pojasnil, je kazenska ovadba namesto na štiri osebe sedaj omejena le na Prijatelja. Pisni sklep naj bi prejeli v ponedeljek ali torek.
Po besedah Jakina je tožilec tokrat zahtevo za preiskavo omejil in je ta bila bistveno drugačna od prejšnje. Če je bila kazenska ovadba prej podana še zoper podjetnika Marjana Mikuža, Prijateljevo soprogo Aleksandro in nekdanjega prvega moža Luke Koper Roberta Časarja, je tokratna zahteva omejena zgolj na poslanca SNS.
Ponovitvena nevarnost in nevarnost vplivanja na priče
Preiskovalni sodnik je po Jakinovih besedah ocenil, da je podana ponovitvena nevarnost ter nevarnost vplivanja na priče. Sodnik je za zdaj podal enomesečni pripor, ki pa je lahko bodisi prej odpravljen bodisi se ga lahko podaljša, vendar največ do dobe šestih mesecev, poudarja odvetnik. "V tem času bi morala biti vložena obtožba, potem pa lahko to traja tudi več časa," dodaja.
Za Jakina bo sedaj prva naloga spraviti Prijatelja iz pripora. Zaenkrat morajo počakati, da bo izdan pisni sklep o priprtju, kar naj bi se zgodilo v ponedeljek ali torek. Nato bodo imeli 24 ur časa za vložitev pritožbe. O pritožbi mora odločiti izvenobravnavni senat, v primeru negativne odločitve pa je mogoča pritožba še na višje sodišče.
Jakin sicer napoveduje pritožbo, saj ocenjuje, da priporni razlogi niso bili podani. Ob tem je omenil različne oblike pritiskov, med njimi televizijsko nastopanje generalnega direktorja policije Janka Gorška, ki so bili po Jakinovem usmerjeni v priprtje Prijatelja. Hkrati je odvetnik ocenil, da je treba najprej ugotoviti krivdo, ki ji sledi kazen, medtem ko "pripor sigurno ni kazen".
''Pravi lopov je Marjan Mikuž''
"Sem žrtveno jagnje, pravi lopov je Marjan Mikuž," pa je še pred zaslišanjem dejal Prijatelj. Še enkrat je zanikal, da je šlo za izsiljevanje podjetnika Marjana Mikuža.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič svojega poslanca Prijatelja še naprej podpira. “Včeraj je pokazal in dokazal, da ni kriv, in jaz mu verjamem,” je povedal v pogovoru za 24ur.com. O njegovi vnovični aretaciji pa je dejal, da je bilo “pri našem sodnem sistemu to za pričakovati”.
Po njegovem mnenju je to konstrukt, kakršni so se v preteklosti že dogajali in se bodo še, vse dokler se, kot je dejal, določenih strank ne bo zmetalo iz parlamenta. Pojasnil je, da ima v mislih LDS. Njegova predsednica Katarina Kresal vodi politiko prevzemanja oblasti, to pa je šele začetek, je dejal. “Gospa Kresalova pripravlja državni udar. Pod svojo oblastjo ima policijo in sodstvo, dobiti pa hoče še tožilstvo,” je prepričan Jelinčič, ki dodaja, da je cilj notranje ministrice postati predsednica vlade.
'Državni zbor ne bo varna točka'
Državni zbor ni bil in nikoli ne bo varna točka za tiste, ki so osumljeni kaznivih dejanj. To velja tudi za poslance, je bil danes oster predsednik državnega zbora Pavel Gantar.
''Žalostno dejstvo je, da se to sploh lahko zgodi, po drugi strani je treba reči, da pravna država mora biti enaka za vse, tudi za predstavnike državnega zbora. Če se pregrešijo zoper zakon velja enako kot za vse,'' je dejal Gantar in dodal, da se sklicuje na imuniteto že lahko, vendar tudi sklicevanje ne bi zadržalo pripora.
Gantar je nad opisom poslanca Jelinčiča, da trgovanje z glasovi ni nič nenavadnega zgrožen in misli, da se to pretežno ne dogaja. ''Poslanci lobirajo, poslanci so lobirani, poslanci zagovarjajo določene rešitve in se glasuje, vendar ne gre zato, da so poslanci zato nagrajeni z nekimi uslugami, dobrinami ali celo nekim projektom ali denarjem,'' pravi predsednik DZ.
Nov predlog za pripor Prijatelja
Potem ko je izvenobravnavni senat okrožnega sodišča Koper včeraj pritrdil odločitvi preiskovalnega sodnika, da razlogov za odreditev pripora zoper Prijatelja ni, je tožilstvo vložilo novo zahtevo za preiskavo. Za Prijatelja pa je spet predlagalo pripor.
Tožilstvo je namreč poskušalo popraviti napako tožilke Rožmanove, ki naj ne bi znala dovolj dobro utemeljiti obtožbe zoper poslanca Prijatelja, ki je osumljen, da je z orožjem grozil primorskemu podjetniku Marjanu Mikužu in tudi prejemanja podkupnine, saj ga je policija ujela z roko na denarju.
Spomnimo ...
Policija je v torek v obsežni akciji pridržala štiri osebe. Preiskava se je po neuradnih podatkih začela v Luki Koper, ki naj bi bila oškodovana za 3,8 milijona evrov. Med osumljenimi je tudi poslanec SNS Srečko Prijatelj, ki naj bi ga policisti prijeli takoj po tem, ko je prejel podkupnino v višini 323.000 evrov, in ga nato pridržali.
Med prisluškovanjem Prijatelju naj bi kriminalisti prišli na sled domnevnemu dogovarjanju med ministrom za kmetijstvo Milanom Pogačnikom in predsednik SNS Zmagom Jelinčičem o podpori SNS pri ministrovi interpelaciji v zameno za podporo pri projektu letalskega muzeja v Prekmurju. Kot posledica afere je minister Pogačnik v sredo odstopil.
KOMENTARJI (714)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.