Slovenija

'Nujno je na ves glas opominjati na tragične posledice totalitarnih in avtoritarnih režimov'

Ljubljana, 23. 08. 2015 11.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Tako preteklost kot, žal, tudi sedanjost nas namreč učita, da totalitaristične in avtoritarne ideje uspevajo v obdobjih krize in se hranijo z občutki nezadovoljstva, negotovosti, strahu, apatije," je ob dnevu spomina na žrtve teh režimov zapisal predsednik DZ Milan Brglez.

Milan Brglez
Milan Brglez FOTO: Kanal A

Tako preteklost kot sedanjost nas učita, da totalitaristične ideje uspevajo v obdobjih krize. Ob ekstremističnih gibanjih ponekod po Evropi, predvsem pa ob "totalitarni noriji" na Bližnjem vzhodu je nujno opominjati na posledice totalitarnih in avtoritarnih režimov, je ob dnevu spomina na žrtve teh režimov zapisal predsednik DZ Milan Brglez.

"Obžalujem, da našo državo še 70 let po koncu druge svetovne vojne in četrt stoletja po vstopu na pot demokracije pretresajo travme, ki smo jih Slovenci in Slovenke doživeli v primežu različnih totalitarnih sistemov," je v sporočilu ob današnjem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki je objavljeno na spletni strani SMC, zapisal Brglez.

Grozote vojne in povojnega časa, spomin na trpljenje in na svojce, ki jih je pogubilo nasilje totalitarizmov, po njegovih besedah v marsikateri družini še vedno pušča bolečo sled. "Te bolečine pa tudi naša politika, bodimo odkriti, tako leva kot tudi desna, vse do sedaj še ni znala in zmogla omiliti s skupnim, enotnim in dostojnim izrazom spoštovanja do vseh žrtev totalitarnih in avtoritarnih režimov ter poklonom vsem, ki so se borili proti okupaciji, tiraniji in zatiranju, temveč je pogosto s priložnostnim prilaščanjem pravice do interpretiranja zgodovinskih dejstev pri marsikom stare rane ponovno odprla in jih še poglobila," je kritičen.

V Evropi danes obeležujemo dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. Na današnji dan leta 1939 je bil sklenjen pakt Ribbentrop-Molotov o nenapadanju med nacistično Nemčijo in tedanjo Sovjetsko zvezo, ki mu je nekaj dni pozneje sledil nemški napad na Poljsko in s tem začetek druge svetovne vojne.

Treba je sprejeti znanstveno razlago zgodovinskih dejstev ter razširjati in poglabljati zavedanje, da svoboda, mir, sožitje, spoštovanje in nenasilje niso dani sami po sebi, temveč priborjeni in nikakor ne samoumevni. Prizadevanje za spoštovanje teh vrednot je po njegovih besedah odgovornost vseh.

"Tako preteklost kot, žal, tudi sedanjost nas namreč učita, da totalitaristične in avtoritarne ideje uspevajo v obdobjih krize in se hranijo z občutki nezadovoljstva, negotovosti, strahu, apatije," je zapisal predsednik DZ.

Dodal je, da je ob ekstremističnih gibanjih, "ki marsikje v Evropi že nevarno dvigajo glavo", predvsem pa ob kruti realnosti totalitarne norije na Bližnjem vzhodu, "ki nas dnevno šokira s prizori nepojmljivega nasilja", nujno na ves glas opominjati na tragične posledice totalitarnih in avtoritarnih režimov, predvsem pa si prizadevati za življenje v spodbudnem, spoštljivem in pravičnem okolju za vse.

Izrazil je upanje, da se bo 23. avgust v zavest Slovencev in državljanov Slovenije zasidral kot pomemben dan, ob katerem se bomo poklonili spominu na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov in "se zavedli, da smo mi tisti, ki zmoremo in moramo s spoštovanjem, sočutjem, razumevanjem, dobronamernim dialogom in ničelno toleranco do vsakršne oblike nasilja preprečiti, da bi se grozote totalitarizma in avtoritarizma ponovile, da bi jih doživeli na lastni koži".

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3