Ministrstvo za infrastrukturo bi omililo kazni za manj resne prometne prekrške, izhaja iz predloga novele zakona o varnosti cestnega prometa. Sprejeli naj bi jo po hitrem postopku, ministrstvo pa vladi predlaga, da jo uvrsti že na dnevni red prihodnje seje. Znižanje nekaterih glob se obeta tudi za pravne osebe, samostojne podjetnike posameznike in posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost.
Kot poudarjajo na ministrstvu, so trenutno globe za nekatere prometne prekrške v Sloveniji višje kot globe v sosednjih, predvsem srednjeevropskih državah. Predlog zakona ne bo imel posledic za državni proračun, ocenjujejo na ministrstvu, kjer predlagajo, naj se zakon začne uporabljati že septembra.
Pripravljavci zakona so se tako lotili zniževanja nekaterih kazni za prekoračitev hitrosti, kazni za vožnjo pod vplivom alkohola pa ostajajo nespremenjene. Tako se denimo kazen za prekoračitev hitrosti na območju umirjenega prometa za 10 kilometrov na uro s 300 evrov niža na 80, ukinja se tudi izrek treh kazenskih točk. Če bo prekoračitev nižja od petih kilometrov na uro, bo kazen le 40 evrov.
Prekoračitev hitrosti v naselju do vključno 10 kilometrov na uro bi voznike namesto sedanjih 100 stala 80 evrov, prekoračitev do petih kilometrov na uro pa bi jih stala 40 evrov. Prekoračitev hitrosti med 10 in 20 kilometri bi bila 50 evrov cenejša, torej bi voznike stala 250 evrov. Ista kazen, vendar ob prekoračitvi hitrosti med 30 in 40 kilometri na uro, bi veljala za vožnjo zunaj naselja.
Z novelo bi se znižale tudi nekatere prekoračitve hitrosti na hitrih cestah in avtocestah. Zdaj za prekoračitev hitrosti do 20 kilometrov na uro velja 60 evrov kazni, za prekoračitev do 30 kilometrov pa 120 evrov kazni. Za prekoračitve do 10 kilometrov na uro se predlaga 40 evrov kazni, od 10 do 30 kilometrov na uro pa bi veljala kazen 80 evrov. Hitrejša vožnja za 40 kilometrov na uro bi se pocenila za 40 evrov, za prekoračitev do 50 kilometrov na uro pa bi plačali 50 evrov manj.
Ena največjih znižanj kazni velja za prekršek pravne osebe pri odgovornosti ob sumu prometne nesreče, če torej pravna oseba sumi, da opravlja storitve na vozilu, ki je bilo udeleženo v prometni nesreči, v kateri je bil nekdo poškodovan ali je umrl, povzročitelj pa je s kraja odpeljal, ne da bi pomagal. Kazen se z osmih tisočakov niža na 2400 evrov.
Če bi pravna oseba uporabljala naprave za onemogočanje delovanja merilnih naprav, bi po novem zakonu morala plačati 1000 evrov kazni, sedanja kazen je 8000 evrov. Za voznike pa bi se kazen z 800 znižala na 120 evrov. Tudi globa za neustrezno zimsko opremo bi se s 120 evrov znižala na 40.
KOMENTARJI (285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.