Po dolgih urah pogajanj so predstavniki Fidesa naposled ugotovili, da očitno njihovih zahtev znotraj enotnega plačnega sistema ne bo mogoče realizirati. Vladni strani so zato predlagali, da pristane na izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema. Iz vlade so sporočili, da takšne odločitve ne morejo sprejeti takoj, saj jo mora vlada najprej obravnavati. Pogajanja se tako danes končujejo brez epiloga.
Nekaj minut po 17. uri, ko so pogajanja prekinili, je sicer predsednik Fidesa Konrad Kuštrin pojasnil, da je zdaj na potezi vlada. Če bi vlada ugodila njihovemu predlogu, da zdravniki izstopijo iz enotnega plačnega sistema, bi sindikat začel postopke za zamrznitev stavke.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je z zahtevo Fidesa in predlogu sporazuma sporočila premierju Miru Cerarju in ministru za javno upravo Borisu Koprivnikarju.
"Na zagotovitev vlade, da bo predlagala spremembo zakona, s katero bi zdravniki izstopili iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja, Fides veže preklic jutrišnje zaostritve stavke. Stavko so pripravljeni zamrzniti za dva mesece, če prejmejo sklep vlade o realizaciji njihovega predloga," so sporočili z ministrstva. Dodajajo, da takšne odločitve vlada ne more sprejeti v dveh urah.
Fides se bo najverjetneje v petek odločal, kako naprej
Podpredsednika sindikata zdravnikov in zobozdravnikov FIDES Damjan Polh in Janusz Klim sta pojasnila, da so tekom dneva sredi pogajanj zašli v slepo ulico. Ni bilo konkretnih zagotovil, vlada je vse pomikala v nekajmesečno prihodnost. "Na koncu smo pogajanja prekinili in se dogovorili, da bi iskali rešitev na vladi in sicer izločitev zdravnikov iz plačnega sistema." Kot sta še dodala, ministrica pravi, da si zmišljujejo nove zahteve. "Če bi bila na sestankih do konca, bi vedela, da to ni nova možna rešitev, o tem smo že govorili," pravita.
'Dajemo roko vladi, da si vzame čas in odloči'
"Glavni stavkovni odbor je zadevo proučil, prevladal je razum. Ne želimo zaostriti stavke, zato jo nadaljujemo v enakem tempu. Načeloma bi stavko zaostrili prihodnji teden, a upamo, da bo v nekaj dneh padla odločitev in da bomo lahko stavko zamrznili. Upamo, da nas bodo povabili spet jutri ali pojutrišnjem na pogovor in nam sporočili odločitev," še pojasnjujejo sindikati.
Kako bo izgledala morebitna zaostritev?
Kot so v preteklih dneh že pojasnili predstavniki stavkajočih, naj bi v primeru, če se danes ne bodo uskladili vsaj o enomesečni zamrznitvi stavke, zdravniki v torek začeli stavkati tako, da bodo opravljali le še tiste zdravstvene storitve, ki jim jih v času stavke nalaga zakonodaja. To pomeni, da bodo obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke in starostnike ter izvajali operacije bolnikov z rakom. Ne bodo pa opravljali nenujnih pregledov ali posegov.
Vse od torka zdravniki delajo z omejitvijo 40-urnega tedenskega delovnika. Več bolnišnic pa se je že v tem času soočilo s tem, da na nekaterih oddelkih neprekinjenega zdravstvenega varstva ne morejo izvajati. Ponekod so se tako s Fidesom že dogovorili za bolj mil stavkovni režim od siceršnjega. Že minuli teden so namreč v večini zdravstvenih zavodov odpadali nenujni posegi.
Po besedah Kuštrina stavka večina zdravnikov, v javnih zdravstvenih zavodih sicer dela okoli 6.000 zdravnikov.
Glavne stavkovne zahteve Fidesa so sprejem standardov in normativov, kakor jih je zdravništvo opredelilo v modri knjigi, in sprememba sistema plač v javnem sektorju, po katerem bi se lahko zdravniki (in tudi nekateri drugi v javnem sektorju) uvrstili nad 57. plačni razred. Prav tako zahtevajo, naj se dodatno nagradi tiste zdravnike, ki opravljajo terciarno dejavnost, ki presega vrednost najvišjega, 65. plačnega razreda.
KOMENTARJI (599)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.