Nekdanji pripadnik Vojaške obveščevalne službe, ki je hotel ostati anonimen, je včeraj za nacionalno televizijo zatrdil, da je nekdanji direktor Voma Andrej Lovšin po navodilu Janeza Janše vodil gotovinsko prodajo orožja iz skladišč JLA, pri tem sta mu pomagala Franci Cimerman in Anton Peinkiher.
Pojasnil je tudi, da je bila to vzporedna trgovina in ni bila vezana na trgovino z orožjem, ki jo je vodil takratni direktor direktorata za logistiko na ministrstvu za obrambo Ludvik Zvonar. Kot pravi, so kupci prihajali iz Hrvaške, Hercegovine in pozneje tudi Bosne ter plačevali z gotovino. Del tega denarja so po njegovih navedbah pozneje odnesli v kabinet takratnega ministra Janše. Omenjene dokumente so uničevali v rezalnem stroju na hodniku Voma, pozneje pa tudi v Lovšinovi pisarni. "Janša je prišel osebno pogledat, kako poteka uničevanje dokumentov," je dejal. O tem je pripravljen spregovoriti tudi na sodišču.
"Denar so odnesli v Janševo pisarno"
Peinkiher je danes stopil pred kamero POP TV in potrdil, da se je v ozadju res dogajala nelegalna trgovina z orožjem, sam pa, da ni dobil niti marke. "Takrat smo naložili kamione, odpeljali do meje, tam so jih prevzeli hrvaški kolegi in jih odpeljali na Hrvaško,“ je povedal. Potrdil je, da sta bila Cimerman in Lovšin vedno prisotna, in govoril o predaji orožja na hrvaških mejnih prehodih, o tem, kako so jim naročniki izročili kovček, in o štetju denarja. Na novinarkino vprašanje, ali ve, koliko denarja je bilo v kovčkih, je odgovoril, da ne.
Spominja pa se, da je denar romal naravnost na ministrstvo za obrambo, in s tem potrdil izjave nekdanjega pripadnika vojaške obveščevalne službe. Kaj se je z denarjem od tam naprej dogajalo, ne vem, pravi. Prav tako, kdo je uničeval dokumente.
Vendar ga takrat namreč na ministrstvu ni bilo več, saj naj bi Janša proti njemu sprožil disciplinski postopek. “Kot vodja obveščevalnega oddelka nisem bil pripravljen opravljati za moje pojme nekatere privatne naloge, ki so šle v interes ministru osebno, ne pa države,“ je danes povedal.
Denar je bil, pojasnjuje nekdanji predsednik parlamentarne komisije Rudolf Moge, črni fond obveščevalno-varnostnih služb za lastne potrebe. "So pa nekatere priče izjavile, da mislijo, da se je del denarja prelil v zasebne žepe,“ je dodal.
Peinkiher je dejal, da v žep ni pospravil niti marke. To odločno zanikata tudi Janša Janša in Andrej Lovšin. Slednjega so novinarji oddaje 24UR sicer priklicali, a od njega na večino vprašanj dobili odgovor, da je bilo njegovo delo zakonito.
Kot so poročali mediji, ima Lovšin dve stanovanji v Ljubljani in tri v Portorožu, v Šiški da je imel vilo, ki jo je prodal, imel naj bi tudi jadrnico. Preveč premoženja za plačo, ki jo je prejemal, je po telefonu potrdil eden od akterjev iz časov trgovine z orožjem.
Janša odgovarja: Nesposobno vlado poskušajo reševati s pogrevanjem starih afer
Na izjave v Pogledih Slovenije se je odzval tudi Janša. Na začetku je zapisal, da ne držijo navedbe voditelja, ki je dejal, da je odpovedal udeležbo v oddaji. Janša pravi, da je sodelovanje odklonil, ne pa odpovedal. "V oddaji sem bil pripravljen sodelovati samo pod pogojem, ki sem ga javno napovedal že prejšnji teden, in sicer če bomo enkrat končno razpravljali o dejstvih," je zapisal.
Višek sprenevedanja je oddaja po Janševih besedah dosegla s trditvijo Jelka Kacina, da ni bilo nobenega obtožnega predloga zoper domnevne storilce zaradi tožilke Barbare Brezigar. Kot je zapisal, je trditev absurdna, saj je v času absolutne vladavine Kacinove stranke tožilstvo vodila sedanja podpredsednica LDS Zdenka Cerar, zato bi, če bi obstajal vsaj malo utemeljen sum njegovega nezakonitega ravnanja, obtožnico zagotovo vložili.
Janša je ob tem še zapisal, da je bila očitno "po brutalnem pozivu predsednika Danila Türka, ki je nedavno kar prek Mladine pozval na sveto vojno proti njemu", očitno izvedena popolna mobilizacija celotnega zaledja nesposobne vlade tranzicijske levice, pa tudi "Forum 571" je po njegovem vpoklical rezerviste. "Diskreditacija dosega totalno formo, sedaj pridejo na vrsto pozivi k likvidaciji. Prvi korak je danes že naredilo Delo z objavo pamfleta nekdanjega senčnega predsednika vlade, katerega naloga leta 1991 je bila oviranje Demosove vlade pri osamosvojitvi," je svojo izjavo za javnost sklenil prvi mož največje opozicijske stranke.
KOMENTARJI (817)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.