Na neasfaltiranem parkirišču blizu Tivolija je Jan Oršič, ki je pred 14 leti postal vodnik po Ljubljani, čisto po naključju našel del rimskega nagrobnika, ki je bil uporabljen kot gradbeni material, čezenj pa je vsak dan zapeljalo na desetine vozil. Kamen so v sredo izkopali in ga prenesli v konservatorsko delavnico Mestnega muzeja Ljubljana.
V muzeju domnevajo, da gre za nagrobnik na emonskem pokopališču, ki so ga pozneje, ko so gradili hišo, uporabili kot gradbeni kamen, saj je na njem še vedno malta. Hišo so pozneje porušili, na njenem mestu pa je od tedaj parkirišče.
Malto bodo sedaj odstranili, da bo bolje viden napis oziroma del njega. Ohranjen je namreč samo del nagrobnika in torej samo del napisa. Strokovnjaki za epigrafiko, vedo o antičnih napisih, bodo proučili, kaj natančno piše. Zaenkrat je mogoče razbrati le besedo caryssimi, kar pomeni najdražji, najdražjemu.
Kamen oziroma del nagrobnika bo shranjen v depo mestnega muzeja, razmišljajo pa tudi o možnosti začasne razstave. Oršič je kamen odkril po naključju, ko se je s kolegico vračal iz službe in je premikala avto na parkirišču. Takrat je opazil, da bo zapeljala čez večji kamen, zato si je kamen pobližje pogledal in ugotovil, da ne gre za naveden kamen. Je pač treba gledati pod noge, pravi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.