Spletna stran Wikileaks je objavila depešo, ki razkriva, da je leta 2007 takratni zunanji minister Dimitrij Rupel v pogovoru z namestnico ameriškega veleposlanika v Sloveniji Maryruth Coleman priznal, da so si "nekateri iz vlade" prizadevali izbrati prijateljskega urednika časopisa Delo. Rupel je sicer dejal, da ne on sam ali predsednik vlade Janez Janša, so pa uspeli nastaviti generalnega direktorja in odgovornega urednika.
Kot razkriva depeša, se je Rupel s Colemanovo sestal 22. novembra. Tema pogovora pa je bila “obtožba” številnih novinarjev, da Janševa vlada izvaja neposreden pritisk na medije in tako omejuje novinarsko svobodo v Sloveniji. Rupel je v pogovoru te “obtožbe” zanikal. Kot je dejal, novinarji v Sloveniji pišejo v izjemno kritičnem tonu, kar dokazuje, da vlada nikakor ne izvaja pritiska. Dodal je še, da so te “obtožbe” politično motivirane.
A Rupel je kljub temu v nadaljevanju pogovora priznal, da so si “nekateri iz vlade” prizadevali, da bi izbrali prijateljskega urednika časopisa Delo. Poudaril pa je, da to nista bila niti on niti predsednik vlade. Tisti, ki so si prizadevali, pa so tudi uspeli nastaviti generalnega direktorja in odgovornega urednika.
Colemanova je dejala, da je ameriška ambasada zaskrbljena zaradi novinarske svobode v Sloveniji ter da bodo to omenili tudi v poročilu o človekovih pravicah.
Rupel: Veleposlanica pripisala več
Rupel se je danes v pisnem pojasnilu odzval na pogovor v povezavi s časopisom Delo, je poročala oddaja 24UR. Pravi, da mu je namestnica veleposlanika pripisala več, kot je v resnici rekel, in dodaja: Kot je znano, je v urejanje Dela posegala Andrijana Starina Kosem.
In še, dodaja Rupel: depeša dokazuje relativno površno poznavanje slovenskih političnih razmer, pa tudi vzdušje na veleposlaništvu, kjer so imeli kritiki vlade nekaj vplivnih prijateljev.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.