Razkritje prijateljevanj in obdarovanj med stečajnimi upravitelji in sodniki, ki vodijo njihov primer, kar je milo rečeno sporno, je sprožilo pravi vihar med sodniki. Danes pa novinarji oddaje 24UR objavljajo še domnevna okoriščanja in zlorabe, ki so se dogajali pri teh stečajih.
Septembra 2008 sodnica Dida Volk in stečajna upraviteljica Mojca Breznik nista bili povezani le kot prijateljici na rojstnodnevni zabavi. Volkova je Breznikovi med več stečajnimi postopki vodila še stečajni postopek podjetja Citrus, ki je bil eden največjih uvoznikov in prodajalcev sadja v Sloveniji. Imel je številne nepremičnine tudi v Bosni, med drugim podjetje Agrokrajina, pod katerega so spadali ogromna farma, hlevi, skladišča, ribogojnice in sadovnjak. Ocenjena vrednost: nekaj milijonov evrov.
Prvo dejanje: V otvoritveni bilanci stanja je manjkalo večino premoženja. Pod njo se je podpisala Marjeta Krvina, sodelavka stečajnega upravitelja Braneta Goršeta. Drugo dejanje: Breznikova kot stečajna upraviteljica maja 2006 proda podjetje neznanemu Halilu Bajramoviču za nekdanjih slabih 12 milijonov tolarjev. Tretje dejanje: Le dva meseca pozneje Bajramovič kot pravnega zastopnika pooblasti Goršeta. In sklepno dejanje: V nadzornem odboru Agrokrajine se, zanimivo, znajdeta Mojca Breznik in Brane Gorše.
Breznikovi je danes telefon zvonil v prazno, Gorše, zoper katerega prav tako teče sodna preiskava, pa se je kljub takšnemu manevru danes predstavil celo kot rešitelj: "Z imenovanji v nadzorni odbor se je blokirala samovoljnost uprav v BIH," je dejal.
Povezave so še bolj razpredene
A mreža in povezave stečajnih upraviteljev so še bolj razpredene. V poslih in stečajih se – kot smo videli pri Breznikovi in Goršetu – stečajni upravitelji med seboj celo pokrivajo in dopolnjujejo, številni so se okitili z milo rečeno sumljivimi dejanji.
Poglejmo denimo Janeza Artiča. Julija je na elitni lokaciji sredi Portoroža prodal 600 kvadratnih metrov veliko zemljišče svojemu znancu za manj kot 14.000 evrov, čeprav je bilo vredno vsaj desetkrat več. Do danes ni bil uveden niti disciplinski postopek na zbornici upraviteljev. Ob tem se Artič skupaj z Igorjem Bončino pojavlja pri domnevnem ponarejanju cesijskih pogodb s podjetjem Komunalna operativa.
Nad Bončino v tem trenutku visi sum ponarejanja bilanc, policija pa neuradno preiskuje tudi njegov račun pri Hypo Alpe Adria Bank v Avstriji, kamor naj bi se stekal denar iz nebeleženih računov. Danes Bončina vodi 58 stečajev.
Med upravitelji je tudi Suzaana Gale, ki se v Kopru zagovarja zaradi prejemanja podkupnine. Trenutno ena najbolj znanih navez pa se začne pri Meliti Butara, predsednici Zbornice stečajnih upraviteljev. Butara vodi stečaj Gradbenega podjetja Grosuplje. Ob tem ni izpodbijala številnih pogodb o prodaji, ki jih je tik pred stečajem speljal Boris Dolamič in tako oškodoval stečajno maso. Zoper njo so tožbo napovedali upniki, novinarji pa so zoper Butaro začeli tri postopke pri informacijski pooblaščenki zaradi prikrivanja informacij.
Njena kolegica je Darja Erceg, ki je hkrati Dolamičeva življenjska sopotnica. In da je slika popolna, Dolamič, ki je v stečaj pripeljal GPG in, kot rečeno, tik pred stečajem iz podjetja odpeljal zdrave naložbe, je prav tako stečajni upravitelj. V tem trenutku vodi kar 42 stečajev.
Masleša: Ob odkritju nepravilnosti bodo izločeni
Ob vsem tem predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša opozarja, da mora biti sodnikovo vedenje tudi v zasebnem življenju takšno, da varuje ugled sodstva. "V konkretnem primeru je šlo za neprimerno vedenje. Seveda mora sodnik s tem, ko se odloči za tak poklic, sprejeti tudi določene samoomejitve, tudi v zasebnem življenju. Sodstvo ima zelo ugodne trende, vendar vsi ti trendi zbledijo ob takih ekscesnih situacijah," je dejal.
Od predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča najpozneje do ponedeljka pričakuje podrobno poročilo o vseh vpletenih sodnikih. Če bodo ugotovili nepravilnosti, zagotavlja Masleša, bodo sodnike iz sistema tudi izločili.
KOMENTARJI (702)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.