Poleti so nevihte zelo pogoste, velikokrat pa so sestavni del neviht tudi udari strel. Preberite pet mitov o strelah, ki vas lahko ubijejo. Vse, kar mislite, da veste, je namreč verjetno napačno. To so besede vremenskih strokovnjakov, ki jih skrbi, da lahko zastareli nasveti in obstoječi miti o gromih in strelah prej škodijo, kot pa zaščitijo ljudi.
Ameriški strokovnjak za strele John Jensenius, ki dela pri Nacionalni oceanski in atmosferski administraciji (NOAA), je dejal, da so stvari, ki jih nikomur ne morejo priporočiti. "Ljudje jih razumejo napačno in to jih spravlja v nevarnost," dodaja.
Prvo pravilo, ki drži je, da strele najbolj ogrožajo ribiče. Med njimi je namreč največ smrtnih žrtev strel. Drugo pravilo, ki vas lahko zaščiti pa je pravilo 30/30. Če po tem, ko vidite strelo mine manj kot 30 sekund, preden slišite grmenje, pomeni, da vas ta strela lahko ogroža. Zato se skrijte v zaprt prostor. In ko nevihta mine, počakajte še 30 minut, preden se spet odpravite ven. To je staro pravilo, ki pa je še vedno uporabno, a z eno spremembo. Jensenius pravi, da se odpravite v zaprt prostor že takoj ko slišite grmenje. In tam počakate še najmanj pol ure po tem, ko se nevihta umiri. "Generalno pravilo je, da kadar slišite grmenje, to pomeni, da ste v dosegu možnega udara strele, zato se morate takoj zateči v zaprt prostor," je pojasnil.
Tretje pravilo, ki ne drži, je, da v primeru nevihte počepnete in stopali držite kar je mogoče skupaj. Nekateri so še celo svetovali, da si glavo prekrijete z rokami. A to ne drži. Ljudi namreč ogroža tudi strela po tem, ko udari v tla. Strela lahko na primer udari v drevo in se nato razširi po tleh. Zato vas bo v primeru, da boste čepeli na tleh, tudi zadela. Zato je najboljši nasvet, da se zatečete v zaprte prostore že pri prvih znakih nevihte.
Ena največjih napak pa je po besedah Jenseniusa to, da takoj, ko se pojavijo znaki nevarnega vremena, niste pripravljeni odpovedati ali začasno odložiti svojih aktivnosti. Kar 80 odstotkov smrtnih žrtev strel se namreč ni želelo zateči v zaprt prostor oziroma pripluti na obalo, ko se se pojavili znaki nevihte. Takšna trma je lahko smrtonosna, pravi ameriški strokovnjak.
Ljudje lahko udare strel slišijo, ko so ti oddaljeni več kot 10 kilometrov. A, številni dejavniki lahko to preprečijo. Če ste v bližini ceste ali velike skupine ljudi, zelo verjetno ne boste slišali strele, tudi veter lahko precej zaduši zvok grmenja.
Zato nikoli ne tvegajte, pa čeprav so verjetnosti, da vas bo zadela strela zelo majhne. Da vas bo letos zadela strela so možnosti le ena proti milijon, da pa vas bo zadela enkrat v življenju, pa je verjetnost ena proti 10.000, a vseeno je bolje, da se ne uresniči ta malenkostna verjetnost.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.