Predvsem južni in vzhodni deli Evrope bodo letos občutili ekstremno vroče poletje, napovedujejo meteorologi vremenskega portala AccuWeather.com. Za celoten Balkan napovedujejo ekstrembno visoke temperature in posledično tudi sušo. "To poletje bo na teh območjih popolno nasprotje lanskemu," pravi meteorolog Tyler Roys in dodaja, da se bo pas vročine raztezal vse od naših krajev pa do južnih delov Ukrajine. Najhujši val vročine je pričakovati sredi julija in avgusta. Glede na njihovo dolgoročno napoved je tedaj pričakovati temperature tudi okoli 38 stopinj Celzija.
Dolgoročna napoved za Evropo, ki jo je omenjeni vremenski portal objavil na Twitterju:
Our Europe summer forecast is out! Country-by-country breakdown: http://t.co/6FRzmrAAL6 pic.twitter.com/Q8kYrFaBmX
— AccuWeather.com (@breakingweather) May 7, 2015
Lahko verjamemo tej napovedi?
Tuji meteorologi pravijo, da bo območje visokega pritiska omogočalo obstanek vročine, hkrati pa bo zaradi tega manj neviht in padavin. Tovrstne napovedi so sicer pogosto precej nezanesljive, a kot nam je pojasnil hišni prognostik Blaž Šter, bi bilo lahko v njih tudi nekaj resnice.
"Lahko bi prišlo do tako imenovane pozitivne povratne zanke," pravi. Letošnje leto je namreč glede na lansko precej suho, še posebej prva dva pomladna meseca. Aprila je v Ljubljani padlo manj kot polovico povprečnih padavin. Za suše, ki smo jih že doživeli, pa je bilo po njegovih besedah značilno, da je bilo zaradi suhih tal tudi manj popoldanskih ploh in neviht, ki so sicer za poletja značilna. "Vročina se s tem le še stopnjuje," poudarja. Za primer je podal sušno poletje leta 2003. Tedaj so se v Ljubljani že meseca maja temperature povzpele preko 30 stopinj Celzija, vročina pa je pri nas vztrajala praktično celo poletje.
Na Kredarici pol manj snega od dolgoletnega povprečja
Težava je tudi v tem, da je v gorah letos veliko manj snega, kot v preteklih letih. "Snežnica v zgodnjih poletnih mesecih napaja vodotoke, letos pa bi lahko že maja ta sneg skopnel," pravi Šter. O tem jasno pričajo tudi podatki o debelini snežne odeje. Na Kredarici so na primer danes izmerili 130 centimetrov snega, medtem ko dolgoletno povprečje znaša okoli 290 centimetrov snega.
Maj bo precej junijski
Naš sogovornik ob tem dodaja, da so dolgoročne napovedi precej nezanesljive, še posebno za območja s pestro klimo, med katera spada tudi območje Slovenije. Pravi, da so sicer tuji meteorologi dobro napovedali lansko turobno poletje, a da so nato popolnoma zgrešili pri dolgoročni napovedi vremenskega dogajanja čez zimo. "Napovedovali so zasneženo zimo, a snega je bilo bolj malo," pravi.
Precej bolj zanesljive so srednjeročne vremenske napovedi. Ta za Slovenijo kaže, da bo tudi naslednji teden že močno dišalo po poletju. "Za vikend kaže, da bo nekaj ploh in neviht, a ne povsod, naslednji teden pa bo vsaj do petka očitno spet suh in precej topel," pojasnjuje Šter. Temperature se bodo namreč približevale 30 stopinjam Celzija, še dodaja.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.