25. november je mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je OZN razglasila leta 1981 v spomin na sestre Mirabel, ki so bile brutalno umorjene v času diktature Rafalea Trujilla v Dominikanski republiki leta 1960.
Dan boja proti nasilju nad ženskami zaznamujemo tudi v Sloveniji in v ta namen so na notranjem ministrstvu ter policiji v sodelovanju z Zvezo za nenasilje pripravili več aktivnosti, s katerimi želijo spodbuditi žrtve, da hitreje iščejo pomoč, in soočati storilce z odgovornostjo za svoja dejanja. Prav tako želijo spodbujati ljudi, da se ne umikajo, ko problem zaznajo v svoji okolici, ampak nanj opozorijo. Kot poudarjajo na notranjem ministrstvu, je preprečevanje nasilja v družini, sploh nasilja nad ženskami in otroki, ena prednostnih nalog njihovega ministrstva.
'Prevzemite aktivno vlogo proti nasilju!'
Ob osrednji prireditvi v Novi Gorici je med prisotne na Bevkovem trgu stopila tudi ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Mimoidočim je delila brošure ter se z njimi pogovarjala o tem, kaj lahko naredijo, če slišijo ali zaznajo nasilje, ki ga je v družbi še vedno preveč.
"Na ministrstvu za notranje zadeve in policiji v sodelovanju z Zvezo za nenasilje tako tudi letos pripravljamo več aktivnosti, s katerimi želimo na eni strani spodbuditi žrtve, da hitreje iščejo pomoč, in soočati storilce z odgovornostjo za svoja dejanja. Želimo tudi spodbujati ljudi, da se ne umikajo, ko ta problem zaznajo v svoji okolici, pač pa svoje sume prijavljajo in prevzamejo aktivno vlogo proti nasilju," je povedala ministrica Kresalova.
"Vedno bolj pogosto ugotavljam, da se ljudje začenjajo zavedati tega problema. Ko smo začenjali s temi akcijami pred več kot enim letom, je bilo veliko presenečenja in začudenja, danes pa jih poznajo že skorajda vsi," je povedala notranja ministrica. Dejala je še, da se je v zadnjih letih veliko spremenilo, predvsem zakonodaja, ki daje sedaj policiji več pristojnosti in tudi nekatere nove ukrepe, kot je na primer prepoved približevanja.
Najhuje ob koncih tedna
Kot je ob tem povedala regijska koordinatorka za obravnavo nasilja v družini s Centra za socialno delo Nova Gorica Majda Pušnar, je ta problem posebno pereč ob koncih tedna. "Ponavadi pokličejo same ženske, naša služba pa nato ukrepa skupaj s policijo ter poskuša rešiti problem," je dejala Pušnarjeva.
Nasilje je velik problem
Pred dnevi predstavljena prva nacionalna raziskava je pokazala, da je vsaka druga ženska od dopolnjenega 15. leta doživela eno od oblik nasilja. Kot je pojasnila ena od avtoric raziskave Vesna Leskošek, je z dobrimi 49 odstotki najbolj pogosto psihično nasilje, pri čemer gre predvsem za hudo zmerjanje, ljubosumnost, žalitve in poniževanje.
Nič kaj spodbuden ni niti podatek, da je vsaka četrta Slovenka po večini s strani svojega sedanjega ali bivšega partnerja že doživela fizično nasilje. Najpogosteje gre za porivanje, klofutanje, lasanje, udarce s pestmi, zvijanje rok, brcanje in davljenje. "Nekatere so doživele tudi napad z nožem, butanje z glavo v steno, pretepanje s pasom ter celo povzročanje opeklin s cigareto," je pojasnila Mojca Urek.
Raziskava je tudi pokazala, da ne drži predpostavka, da naj bi bili najmanj izobraženi ljudje bolj nasilni. Izobrazbeno raven nad srednjo šolo ima namreč kar polovica storilcev, dobrih 12 odstotkov pa je celo takih, ki imajo magisterij ali doktorat. Prav tako ne velja nekakšen družbeni mit, da je najhuje znotraj najrevnejših družin in skupnosti, saj je le dober odstotek povzročiteljev brezposelnih.
Žrtve nasilja se lahko obrnejo na katerega od društev ali telefonov za pomoč. Koliko žensk poišče pomoč, kakšnim oblikam nasilja so izpostavljene in kako jim pomagajo, pa lahko preberete v intervjuju s Špelo Veselič z Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.