V zadnjem tednu smo poročali o kar dveh incidentih, v katerih so psi napadli in poškodovali ljudi in druge živali. Zato smo predstavnike Kinološke zveze Slovenije prosili za nekaj koristnih nasvetov, kako se odzvati v takšnih situacijah.
Kako ravnati, če vašega psa napade drugi pes ali celo več njih? Naj posredujemo? Kako?
Predsednik komisije za šolanje pri kinološki zvezi Miran Marš je za 24ur.com dejal, da skušamo napad preprečiti, še preden pride do stika med psi. Če je le mogoče, se s psom umaknite stran, saj boste tako drugemu psu dali vedeti, da ne želite težav in bo napadalni pes prenehal z ogrožanjem.
Če vas pes že napade, potem ga skušajte z močnim in samozavestnim glasom odgnati. Vaš glas ne sme biti hreščeč ali visok, saj take frekvence glasu psa še bolj spodbudijo k napadu.
Psa ali pse, ki vas in vašega ljubljenčka napadejo, lahko zmedete s hrano. Skušajte v njih vreči kakšne priboljške, ki jih imate pri sebi.
Marš pravi tudi, da je pametno pograbiti kakšno palico in jo zalučati v napadalnega psa, morda se z njo skušati ubraniti. Če imate pri sebi dežnik, ga uporabite, saj se bo pes osredotočil na dežnik in ga bo napadal. Avtomatsko odpiranje dežnika pa lahko tudi prestraši psa, tako da se umakne.
Na psa, ki napada, lahko vržemo tudi plašč ali kakšen drugi večji kos oblačila. S tem ga zmedemo, mi pa imamo dovolj časa, da se umaknemo na varno.
Marš opozarja tudi, da v primeru, če nas napade trop, naj se osredotočimo na vodjo tropa in ga skušamo odgnati. Če bomo pri tem uspešni, opozarja Marš, se bodo umaknili tudi drugi psi.
"Če nas pes napade, pri roki pa nimamo ničesar, s čimer bi se lahko branili, ga skušamo zagrabiti okoli glave in stisniti za vrat, pod ramo, vendar moramo paziti, da nas ne ugrizne. Če je le mogoče, psa močno stisnemo pod pazduho, da nas ne bo mogel ugrizniti. Lahko ga tudi vržemo na tla in ga tiščimo za vrat, pri tem pa si lahko pomagamo s kolenom," pravi Marš, a opozarja, da te prijeme priporoča le močnejšim in izkušenim osebam.
Pravi tudi, da se med napadom umikajte ritensko, in sicer v samozavestnem položaju. Če imate možnost, lahko pri tem uporabljate tudi kakšna zvočna ali kemična sredstva za odganjanje napadalnega psa.
"Pri obrambi sebe ali otroka pred napadalnim psom lahko uporabimo vsa sredstva, pa naj bodo še tako brutalna," opozarja Marš.
Kaj naj starši učijo otroke?
Kako naj se v bližini psov obnašajo otroci? Kako naj starši poučijo svoje otroke o nevarnih psih in zaščiti pred morebitnimi napadi, ne da bi pri tem svojim otrokom vcepili strah pred psi?
Marš nam je razložil, da so otroci takšni, da se radi vsega dotikajo, kar pomeni, da pogosto pse vlečejo za ušesa, rep in podobno. Pri tem so pogosto glasni, nepredvidljivi in delajo hitre gibe.
Zato je pomembno, da otroke naučimo pravilnega pristopa. Otroku ne smemo dovoliti, da gre sam do tujih in neznanih psov. Psa, ki ga ne pozna, lahko poboža le z dovoljenjem njegovega lastnika. Nikoli naj ne boža potepuških psov ali takšnih, ki so videti bolni.
Otrok naj psa ne objema z obema rokama in telesom. Naj se ne sklanja nad psa. Ves čas naj pazi na obraz in naj se izogiba direktnega stika z očmi. Če lastnik psa dovoli, potem naj otrok žival poboža z eno roko, in sicer po predelu pod vratom ali za temenom.
Če pes napade otroka, potem ga skušajte zavarovati, pri tem pa upoštevajte zgornje nasvete, ki jih je podal Marš. Ob tem opozarja, da moramo poznati zlato pravilo glede psov in otrok – nikoli namreč ne smejo biti sami, brez nadzora oziroma brez spremstva. Otroku nikar ne zaupajte povodca, da bo sam vodil psa, ki je fizično močnejši od njega.
Tudi če vidite, da se otrok in pes igrata, ju nikar ne puščajte brez nadzora. Prav tako morate biti poleg, če otrok hrani psa.
Otrok mora vedeti, da ne sme motiti in nadlegovati psa, ki počiva, spi in kaže očitne znake, da si ne želi druženja.
Psi ne marajo nenadnih glasnih zvokov. Lahko se namreč ustrašijo in koga ranijo, čeprav tega ne želijo.
Če je pes napadalen ali spopad med psi že poteka, naj se otrok takim psom ne približuje, čeprav le želi pomagati. Pes se namreč v teh trenutkih osredotoči le na spopad in pozabi, da mu hočemo le pomagati.
Otroci in odrasli naj se ne skušajo dotakniti privezanega ali zaprtega psa. Psi, ki so v kletki ali pesjaku oziroma privezani, so nepredvidljivi. Moramo razumeti, da varujejo svoje ozemlje, dvorišče ali hišo. Naučite otroka, da psov, ki so privezani ali v ograji, ne dražijo z metanjem kamnov, suvanjem s palicami in podobno.
Marš prav tako opozarja, da otroke naučite, da ne smejo teči oziroma bežati pred neznanim psom. Če je pes nevaren, naj se otrok od njega oddalji čisto počasi, če je le mogoče korak za korakom. Ostanejo naj mirni, če ne gre drugače, naj bodo negibni. Psa naj ne gledajo v oči. Naj gledajo mimo psa, a tako, da ga še vedno vidijo s kotičkom očesa in naj spremljajo, kaj žival počne.
Otroke naučite, pravi Marš, naj v primeru napada skušajo z rokami prekriti glavo, pri tem pa naj kličejo na pomoč. Staršem pa svetuje, naj v primeru, če njihovega otroka ugrizne pes, ohranijo mirno kri in naj otroka ali psa ne vlečejo narazen, saj lahko tako pride do še večjih raztrganin. Kaj pa naj torej storijo? "Naj odrasli skuša razpreti čeljust psa in tako otroka osvoboditi ugriza," pravi naš sogovornik.
Kaj lahko stori lastnik psa, ki je pravkar napadel?
Kaj pa, če smo lastnik psa, ki je pravkar napadel drugo žival ali človeka? Marš pravi, da mora lastnik psa poskrbeti, da do napada sploh ne pride, in sicer tako, da je v urbanih središčih pes vedno na vrvici. Lastniki psa so dolžni biti sposobni voditi psa in skrbeti za njega. Psa morajo izšolati, da je sposoben življenja in sožitja z ljudmi in drugimi živalmi. "Če pride do spopada, potem naj lastnik svojega psa prime za ovratnico in naj ga dvigne v zrak tako, da mu zmanjka sape. Posledično bo izpustil drugega psa. Če smo sposobni, potem ga lahko tudi dvignemu za zadnje noge in zavrtimo. Če imamo pri roki vodo, ga s pljuskom polijte po glavi, in sicer po očeh in smrčku," nam je razložil Marš.
Znaki, da bo pes napadel
Obstajajo tudi znaki, da bo pes napadel. Kakšni so ti znaki in na kaj naj bomo pozorni? Marš nam odgovarja, da lahko pes tik pred napadom globoko in zamolklo zalaja, lahko pa tudi kaže zobe in renči. Njegove mišice so napete, daljša dlaka, ki je na vratu in hrbtu, pa se postavi pokonci.
Ko se psi srečajo, se ovohavajo in že po tem, kako se vedejo drug do drugega, lahko vidimo, ali gre za prijateljsko razmerje ali ne. Prijateljski pes bo namreč mahal z repom in skušal drugega zapeljati v igro. Sovražno razpoložen pes pa bo renčal, naježila se mu bo dlaka, prav tako bo gledal neprijazno, razlaga Marš in znova poudarja, da psa ne gledate v oči, saj lahko to razume kot grožnjo. Pes misli, da je v nevarnosti in zato napade.
V katerih primerih naj lastniki svojim psom nadenejo nagobčnike, čeprav jim zakon tega ne veleva? "Ko je pes fizično in psihično močnejši od lastnika. Če je že napadel ali celo ugriznil drugo žival ali človeka. In v vseh primerih, ko niso prepričani, da so sposobni obvladati svojega psa," je še opozoril Marš.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.