
V ZDA polarni mraz, v Sibiriji otoplitve – kljub takšnim kontrastom, se ozračje vztrajno segreva, opozarjajo meteorologi. Globalno gledano je bila namreč zima 2014/2015 najtoplejša, odkar obstajajo redne meritve, so sporočili iz ameriške Nacionalne oceanske in atmosferske administracije (NOAA).
Povprečne temperature med decembrom in februarjem – v poročilu so zimo definirali za ta tri meseca na severni hemisferi – so bile tako na kopnem kot oceanih za 0,79 stopinj Celzija višje od dolgoletnega povprečja.
Najtoplejša zima doslej je sicer bila zima 2006/2007, ko so temperature na kopnem in oceanih za 0,03 stopinj Celzija presegale dolgoletno povprečje.

Kljub temu, da je ponekod zima dosegla tudi rekordne temperaturne minuse - predvsem v vzhodnem delu Severne Amerike, kjer so imeli več snežnih metežev in polarni mraz - pa so drugje zabeležili najtoplejše zimske dneve v zgodovini.
Temperature so bile nad povprečjem predvsem v zahodnem delu Severne Amerike, Evropi in Aziji. Na zahodu ZDA, v nekaterih delih srednje Sibirije in vzhodni Mongoliji so temperature dosegle celo nove rekorde.
Rekordov v Sloveniji to zimo nismo namerili. "Za Slovenijo je bila ta zima med pet najtoplejših v zgodovini," je dejal meteorolog Brane Gregorčič. Tako za najtoplejšo zimo v Sloveniji še vedno velja zima 2006/07.
Je pa Gregorčič potrdil, da je bila v svetovnem merilu letošnja zima res najtoplejša v zgodovini. "Severna hemisfera je bila po vseh kriterijih najtoplejša zima doslej. Samo na kopnih področjih severne poloble je bilo odstopanje kar 1,73 stopinj Celzija od dolgoletnih povprečnih temperatur. Temperature kopnih področij in oceanov skupaj pa so bile v povprečju višje za 0,79 stopinj celzija," je še pojasnil Gregorčič.
Tudi na južni polobli, kjer so imeli v tem obdobju poletje, so bile temperature višje kot je običajno za ta tri meseca. Tako se je letošnje trimesečno obdobje med decembrom in februarjem uvrstilo kot četrto najtoplejše v zgodovini meritev za celotno Zemljo.

Žal je to še en znak, da se naše ozračje vse bolj segreva, pravi Gregorčič. "Lahko se samo prerekamo o razlogih, zakaj se segreva. A ozračje se zagotovo segreva," še dodaja. Čeprav nekateri meteorologi menijo, da je to le naravni proces, pa se jih je večina strinja, da je človek s svojim posegom v okolje proces zelo pospešil. "Zagotovo človeški vpliv segrevanje samo še potencira, zato so otoplitve še večje, kot bi bile, če ne bi kurili vseh teh fosilnih goriv in s tem sproščali toplogrednih plinov v ozračje," zaključuje Gregorčič.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.