Kateri avtomobilski proizvajalci v Evropi najraje nekoliko prirejajo rezultate testov o učinkovitosti porabe goriv? Po poročilu organizacije International Council on Clean Transportatio (ICCT) so najbolj navihani proizvajalci velikih potratnih vozil.
V študiji, ki je prvič primerjala napredek proizvajalcev vozil pri uradnih in dejanskih podatkih o rabi goriv v zadnjih desetih letih, se je najslabše odrezala avtomobilska znamka BMW. Sami namreč poročajo o porabi goriv, ki je v povprečju za 30 odstotkov nižja od dejansko dosežene porabe med vožnjo. To pomeni, da kupec tipičnega vozila BMW porabi v povprečju za okoli tretjino goriva več, kot to zatrjujeta brošura in energetska oznaka v avtomobilskem salonu.
Na drugem mestu je Audi, pri katerem je razkorak med uradnimi in dejanskimi podatki 28 odstotkov, sledita pa Opel in Mercedes. Najbolje pa se je odrezala Toyota, pri kateri se podatki razlikujejo za 15 odstotkov, le za las slabše rezultate pa so zaznali pri Renaultu in Peugeotu Citroenu.
V povprečju so uradni podatki o porabi goriv novih avtomobilov za okoli 25 odstotkov nižji kot tisti, ki jih vozniki dosegajo med vožnjo. Analiza ICCT prav tako kaže, da je v letu 2011 le dva odstotka nemških voznikov na cestah dosegalo uradne številke o porabi goriv.
Zastarel test je treba zamenjati
Vodja projektov programa Mobilnost pri Focusu, društvu za sonaraven razvoj, Katarina Otrin meni, da proizvajalci avtomobilov ne zagotavljajo zanesljivih podatkov o rabi goriv.
"Trenutni test je star 30 let in je vse bolj oddaljen od realnih pogojev vožnje, zato lahko že govorimo o zavajanju potrošnikov – še zlasti zato, ker potrošnik z dvema različnima avtomobiloma, ki imata enako oglaševalno porabo, ne bo dosegel enake porabe v realnem življenju. Evropska komisija in Evropski parlament sta že predlagala, da se ta anomalija odpravi. Države članice bi ju morale podpreti in zagotoviti, da se zavajanje voznikov konča," je dodal Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije.
Proizvajalci avtomobilov rabo goriv merijo s testnim sistemom "New European Driving Cycle (NEDC)". Testni cikel je zastarel, nereprezentativen in poln vrzeli, ki jih proizvajalci vse bolj izkoriščajo za prirejanje podatkov na račun zaupanja potrošnikov. Nov globalni testni sistem – "World Light Duty Test Cycle and Procedures (WLTC/P)" – ki bo pripravljen v letu 2014, je bolj robusten in bolje upošteva vožnjo v realnosti. Evropski parlament in Evropska komisija predlagata, da se ta novi in izboljšani test začne uporabljati v letu 2017.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.