Na koprskem okrožnem sodišču se je danes nadaljevalo sojenje poslancu SNS Srečku Prijatelju. Obravnavo so tokrat premestili v manjšo dvorano in na sodišču poostrili varnostni režim. V ponedeljek naj bi namreč nekdo tožilki izmaknil izvod obtožnice. Tožilstvo smo prosili za pojasnila, ki pa jih še nismo prejeli.
Obtožnica poslanca bremeni kaznivega dejanja izsiljevanja, kaznivega dejanja samovoljnosti ter kaznivega dejanja nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem. Poslanec je na prvi obravnavi vse obtožbe zanikal.
Poleg Prijatelja se na sodišču kot soobtožena zagovarja tudi njegova žena Aleksandra Prijatelj, in sicer zaradi pomoči pri kaznivem dejanju. Oba sta že prvi dan napovedala, da bosta odgovarjala le na vprašanja svojih zagovornikov in sodnice, ne pa tudi na vprašanja tožilke in zagovornika novogoriškega podjetnika Marjana Mikuža, ki naj bi ga Prijatelj izsiljeval.
Mikuža na sodišče ni bilo
Mikuž danes na sojenje ni prišel, neuradno zaradi dopusta. Dopoldne so pa kot priče nastopili divaški župan Matija Potokar, direktorica televizije Vitel Dolores Žigon Klaut in Mikuževa hčerka Lara Mikuž.
Slednja je sicer zaposlena v državnem zboru pri poslanski skupini SNS, med pričanjem pa je razložila, da je Prijatelj prek SMS-sporočil njenemu očetu najprej grozil, da ga bo diskreditiral in poslovno uničil. Zatem naj bi mu pisal sporočila z grožnjo o fizičnem nasilju oziroma "da bi mu lahko koga poslal ali da se mu lahko kaj zgodi v prometu". Nato naj bi Prijatelj grožnje razširil nad vso Mikuževo družino.
Na vprašanje, ali je Prijatelj, s katerim je bila od februarja 2008 tudi sodelavka, kdaj njej grozil, je odgovorila, da nikoli neposredno, vendar je omenila dogodek, ki ga je razumela kot posredno grožnjo. V času letošnje redne januarske seje je Prijatelj v pisarno, v kateri je poleg Mikuževe sedel še predsednik SNS Zmago Jelinčič, prinesel pištolo in jo pokazal Mikuževi. Po njenih navedbah je dejal, da je pištola nabita, želel naj bi, da jo Mikuževa prime v roke, vendar je to zavrnila in pištolo po mizi porinila proti njemu. Zmago Jelinčič pa je navedbe Mikuževe označil za "eklatantno laž" in "neumnost". Po njegovem mnenju je njena izjava dogovorjena s policijo. "Tako je na naših sodiščih: določeni ljudje imajo policijsko zaslombo in lahko delajo in govorijo kar hočejo," pravi Jelinčič in dodaja, da bo "z največjim veseljem" enako povedal tudi na sodišču.
Mikuževa je sicer dejala, da naj bi ji Prijatelj še vedno grozil tudi iz zapora, šikaniral pa naj bi jo tudi Zmago Jelinčič. Zato je Prijateljev odvetnik Jelinčiča predlagal za pričo na sodišču.
Potokar s tožbo nad Prijatelja
Potokar je ob koncu pričanja tudi napovedal, da bo proti Prijatelju sprožil odškodninsko tožbo, sicer pa je ponovil zgodbo o zapletu z gradbenim dovoljenjem za trgovski center Sončna hiša v Divači, ki ga je država preklicala, potem ko je Mikuževo podjetje Premik invest kupilo zemljišče stare tovarne – zaradi česar je Prijatelj zahteval od njega vračilo nekakšne podkupnine – 20.000 evrov, čeprav je Premik net baje plačal le 5000 evrov sponzorskih sredstev za izdajo knjige županove žene.
Direktorica televizije Vitel pa naj bi postala žrtev groženj in Prijateljeve samovolje, ko je od nje zahteval 15.000 evrov nekakšnega avtorskega honorarja, čeprav je – kot je povedala – televizija ves sponzorski denar porabila za izdelavo predvolilnih spotov in oddaj – prav za Prijatelja. Obtoženca so danes pripeljali mimo novinarjev skozi zadnja vrata in tudi ob odhodu ni želel govoriti z novinarji.
Prijateljev zagovornik Luka Gaberščik je v ponedeljek zahteval izključitev praktično vseh dokazov. Za nekatere od njih je sodnica že odločila, da predloga ne bo upoštevala, za dokaze, pridobljene med hišno preiskavo, pa se bo odločila med obravnavo. Zagovornik je tudi zahteval odpravo pripora za Prijatelja, a ga je sodnica zavrnila zaradi nevarnosti ponovitve očitanega kaznivega dejanja.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.