Rudno polje –23, Rateče - Planica –18, Letališče Jožeta Pučnika in Slovenj Gradec –16, Cerklje pri Krki in Litija –15, Celje –14, Maribor –13 stopinj Celzija ... so le nekatere izmed najnižjih temperatur petkovega jutra v Sloveniji.
Kot so za 24ur.com povedali na Agenciji RS za okolje, so bile temperature na nekaterih lokalnih mraziščih še nižje. Na prevalu Luknja na Pokljuki je bilo kar –29 stopinj, najnižjo uradno temperaturo petkovega jutra (–23) pa so meteorološke postaje zaznale na 1347 metrov visokem pokljuškem Rudnem polju.
Jutro je sicer prineslo nov, sicer neuraden temperaturni rekord. Kar neverjetnih 49 stopinj pod lediščem so izmerili na Komni nad Bohinjem. Podatek je neuraden, saj ga niso izmerili uradni meteorologi, temveč ljubiteljski. Na Komni je bilo to jutro za kar 15 stopinj hladneje kot pred 50 leti, ko so izmerili rekord — na Babnem polju — skoraj 35 stopinj minusa.
Počasi dvig temperatur
Hud jutranji mraz gre pričakovati vsaj še v soboto, potem pa naj bi se počasi vendarle začelo topliti. “V nižinah bo še vedno mraz, višje pa bo topleje. V začetku prihodnjega tedna bo mraz začel pojenjati, še vedno pa bo ob jutrih nekaj stopinj pod ničlo,” je pojasnil dežurni meteorolog Andrej Pečenko.
Za nizke temperature so tako rekoč idealne razmere. Jasne in dolge noči ter snežna odeja, ki prekriva večji del Slovenije, dodatno vplivajo na mraz. Novih padavin, vsaj večjih, ni pričakovati. Sredi naslednjega tedna se bo sicer pooblačilo in ponekod bi lahko tudi rahlo snežilo.
Konec tedna bo prišlo do inverzije oziroma do temperaturnega obrata. “V višje ležečih krajih bodo temperature okoli nič stopinj Celzija. Pojav inverzije je bilo ponekod zaznati že v petek zjutraj,” je povedal Pečenko. Kot primer začetka inverzije lahko omenimo Krvavec, kjer je bilo na dobrih 1700 metrih sedem stopinj pod ničlo, medtem ko je bilo v nižinah krepko hladneje.
Vendarle pa ekstremnih temperaturnih obratov ne gre pričakovati. Na današnji dan leta 1976 je bilo ob izrazitem temperaturnem obratu in sončnem vremenu ponekod v višjih legah nenavadno toplo. Na Planini pod Mirno goro v Beli krajini se je ogrelo do 17,2 stopinje, na smučišču Golte pa so namerili 14 stopinj Celzija.
Na Hrvaškem rekorden mraz
Sneg in nizke temperature še naprej povzročajo težave tudi po Evropi in na Hrvaškem. Hrvaški meteorologi so sporočili, da so danes zjutraj zabeležili v povprečju najnižje temperature na Hrvaškem to zimo. Velik del Hrvaške se je danes prebudil v najhladnejše jutro to zimo. Razlika v temperaturi med notranjostjo države, kjer so zabeležili minus 18 stopinj Celzija, in jadranskimi otoki, kjer je bilo enajst stopinj nad ničlo, je bila skoraj 30 stopinj Celzija. Najnižje temperature so tako davi zabeležili na zagrebškem letališču Pleso ter v mestih ob Savi na vzhodu Hrvaške, Slavonskem Brodu in Županji, najtopleje pa je bilo na otoku Palagruža. Medtem ko so bile temperature na Jadranu povprečne za januar, so bile temperature v notranjosti države občutno — najmanj deset stopinj — pod povprečjem.
Mraz in sneg v Španiji, Turčiji, Nemčiji
Tudi iz Španije in Turčije poročajo o nizkih temperaturah in močnem sneženju. Iz Madrida in drugih delov Španije zaradi obilice snega poročajo o prometnem kaosu, zaradi česar so morali začasno zapreti madridsko letališče Barajas. Mesto Guadalajara severovzhodno od Madrida in romarsko središče Santiago de Compostela na severozahodu države se soočata z najmočnejšim sneženjem v novejši zgodovini.
Civilna zaščita je medtem zaradi sibirskega mraza po skorajda vsej Španiji izdala posebna opozorila. Iz Barcelone poročajo, da je mraz danes terjal življenje neke brezdomke. Na med turisti priljubljenih Kanarskih otokih imajo s povprečno sedmimi stopinjami Celzija eno najhladnejših zim v zadnjih 35 letih. Na Mallorci so zaradi temperatur do dveh stopinj pod ničlo zabeležili rekordno porabo plina.
Rekordni mraz so zabeležili tudi meteorologi v bavarskih Alpah, ki so na jezeru Funtensee danes zjutraj izmerili minus 36,6 stopinje Celzija. Drugod po Nemčiji so se davišnje temperature gibale okoli 20 stopinj pod ničlo.
V Carigradu se tudi soočajo z močnim sneženjem, ki je praktično ustavilo življenje v mestu. V avtomobilskih nesrečah je bilo sedem ljudi ranjenih. Ceste so nato večinoma zaprli za promet.
Vernike pričakala zmrznjena blagoslovljena voda
Verniki, ki so se ob prihodu v kölnsko katedralo želeli pokrižati z blagoslovljeno vodo, so pri tem naleteli na ledeno oviro. Na vrhu vode je namreč zaradi izredno nizkih temperatur, ki so jim v zadnjih dneh priče v omenjenem nemškem mestu, nastala plast ledu.
Kot je pojasnil predstavnik katedrale, je mogočno gotsko zgradbo zaradi njene izjemne velikosti in kar 10.000 kvadratnih metrov oken nemogoče ogrevati. Zrak znotraj nje je tako le nekaj stopinj toplejši kot zunaj. Tako Köln kot preostalo Nemčijo pa so v zadnjih dneh zajele temperature, ki ostajajo krepko pod lediščem.
Medtem ko se maše med tednom odvijajo v posebni ogrevani kapeli, nedeljska glavna maša poteka v cerkveni ladji s 43 metri visokim stropom. Predstavnik katedrale je ob tem svetoval, naj se obiskovalci maš toplo oblečejo.
Zaradi nizkih temperatur je v preteklih dneh po Evropi (Nemčija, Italija, Poljska ... ) umrlo več kot 10 ljudi.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.