LJ
Weather
21° | 12°

 

Korak bližje odločitvi o pokojninah

Na odločitev o pokojninah bo treba še počakati, čeprav so se bodoči koalicijski partnerji že dogovorili, da se bodo najnižje zviševale. Koliko lahko javne finance zdržijo, bo znano v torek.

Trenutno uporabljate Adobe Flash Player verzije 8.

Za napredno uporabo našega novega predvajalnika priporočamo Adobe Flash Player 9, ki omogoča celozaslonski ogled in najboljšo kvaliteto videa.
Priporočamo najnovejšo različico Adobe Flash Player verzije 9, ki si ga lahko brezplačno naložite tukaj

Video

Levi trojček

Pogajanja o vsebinskem delu koalicijske pogodbe se počasi končujejo. (Foto: POP TV)

Morebitni koalicijski partnerji so večino vsebinskih vprašanj koalicijske pogodbe uskladili v soboto. Pogajanja so trajala kar 15 ur.

Najverjetnejši koalicijski partnerji - SD, Zares, LDS in DeSUS - so korak bližje dogovoru o pokojninah. Dokončno naj bi ga sklenili v torek, ko bodo dobili dodatne izračune glede vzdržnosti javnih financ. Jutri jih tako čaka nov krog pogajanj.

Stranka upokojencev DeSUS je pred začetkom usklajevanj ponudbo najverjetnejšega mandatarja Boruta Pahorja (SD) o 500 evrih enkratnega dodatka zavrnila. Zavzemajo se namreč za to, da bi se najnižje pokojnine približale 600 evrom.

Po sestanku zadovoljstvo

Kot je povedal predsednik DeSUS Karl Erjavec so na sestanku naredili nekaj korakov naprej. Dogovorili so se namreč, kako bodo tehnično izvedli zvišanje najnižjih pokojnin. Te bi v prihodnjem letu izboljšali z enkratnim dodatkom, nato pa pripravili spremembe zakonodaje, ki bi začele veljati leta 2010.

V tem trenutku si namreč po Erjavčevih besedah ne morejo privoščiti sprememb zakonodaje, saj ne vedo, kakšni bi bili javnofinančni učinki, če bi bili ti posegi premalo premišljeni.  Da se lahko o višini pokojnin dogovorijo šele potem, ko bodo dobili vse izračune, so se predstavniki štirih strank strinjali že v soboto. Kot je poudaril Pahor, so ti potrebni, da "bi lahko odgovorili na vprašanje ustreznosti naše namere, da zvišamo najnižje pokojnine", zlasti v luči zaostrene gospodarske situacije.

S sestankom so bili zadovoljni tudi v LDS in Zares.

Za LDS je sporna obvezna udeležba zaposlenih pri dobičku

Področje, kjer so imele stranke 'precej različna stališča', pa je obvezna udeležba zaposlenih pri dobičkih, je potrdila predsednica LDS Katarina Kresal. Za LDS namreč ni sprejemljivo, da bi bila udeležba obvezna v vsakem primeru, ne da bi bile opredeljene kakršne koli okoliščine. O tem vprašanju se danes niso pogovarjali.

Nekatere novosti koalicijske pogodbe

Karl Erjavec in BorutbrPahor

Predsednik SD Borut Pahor (Foto: POP TV)

Med novostmi, ki jih prinaša koalicijska pogodba, so naslednji ukrepi: dvignila se bo splošna davčna olajšava, avtomobili bodo obdavčeni glede na izpuste, otroke bodo lahko posvojili tudi samski, sprejeli pa naj bi tudi zakon o istospolnih partnerstvih.

Sicer pa je Pahor pojasnil, da so se najdlje zadržali pri področjih javnih financ in gospodarstva, zahtevna pa so bila tudi dogovarjanja o sociali in zdravstvu. Kadrovski del usklajevanj bo po njegovih besedah sledil prihodnji teden, se je pa s predsedniki Zaresa, DeSUS in LDS o tem že pogovarjal.

Po vsebinskih pogovorih še o ministrskih mestih

Ko se bodo v koaliciji uskladili o vsebinskem delu, pa bodo (predvidoma sicer že ta teden) stekla pogajanja o kadrovskih rešitvah za novo vlado. Hkrati pa bo tudi predsednik republike Danilo Türk po svojem obisku Kitajske začel pogovore s poslanskimi skupinami, po katerih bo državnemu zboru predlagal kandidata za mandatarja.

Prenesi v

Glasuj

Pošlji sporočilo

Tvoja E-pošta:

E-pošta prejemnika:

Kratko sporočilo:
 

Komentarjev: 200
 
Škoda d je Tuerk nazaj pršu. Kr na Kitajskem naj bi ostal!
manjakranjc@hotmail.com 28.10.2008 14:41:45
Prašek

Ni poptrebe po tolikšni sluzavosti do admina, vemo, da je vaš.

T.B

Upravičeno trdim da je Virantov sistem dober oz. najpravičnejši, verjetno ti, kot poznavalec zaporedij bi zdravnikom in sodnikom zaupal kar svoj žakelj in se tam učil meje le teh.

O pokojninah in dvigut teh, sem povedala dovolj; vredno branja. Vse kar pa želim opozoriti pa je, da so obljubljali EU plače in penzije in vse to je dokumentirano in posneto, ni potrebe po zanikanju. Kričali so, da je konec s pravno državo in sedaj po besedah teh istih naj bi bila kar naenkrat v dobri kondiciji in nad-pravna!? Očitno imajo psevdo levičarje za telebane, tako je videti!
Računsko sodišče mora bit... če ga seveda vodi zanesljiv strokoven kader - Kardeljev vnuk. Protikorupcijsko komisijo moramo imeti saj je strašansko važno, če bi slučajno kdo kupoval sekret papir s službenim avtomobilom voditi pa ga mora kader, ki ima izkušnje s prisluškovanjem novinarjem najmanj. Tudi ustavno sodišče je aktualno samo če ga vodi zanesljiv in strokoven kader z dooooolgoletnimi izkušnjami in modro komunistično krvjo ala Ciril Ribičič. Sindikati so tudi nepogrešljivi kajti njihova primarna naloga ni samo zaščita delavcev - ta je drugotnega pomena, ampak tudi protirazredni in ideološki boj. Hvala bogu da imamo sedaj na oblasti levico. Rešili smo tekovine.
Ni druge, bo teba uvest palco za politike. Pa tistega, ki ne bo delal v dobro ljudstva, pošteno pretepst. Me prav zanima, če bodo upali afne guncat iz ljudi !
prašek28.10.2008, 12:45.. Vsebina in pomen tvojih komentarjev , napisanih in nenapisanih ostaja enaka.. prazen nič...heh..
kosir_maks 28.10.2008 12:42:18
prašek : definitivno mi ne bo treba jajč... kromat ,

levaki pa se boste lepo tolažl z recesijo in s tem opravičeval totalno nesposobnost pudlja s fitnessa !!!!
Tonček Balonček 28.10.2008 12:41:08
Pravzaprav nihče ne ve točno, kaj se ti tipi dogovarjajo, sami povzročajo neko famo, kot bi šlo za kakšne konklave , mogoče bodo ob podpisih izpustili kakšen dim, bolj verjetno prdce! Vse skupaj je navaden šov, kaj se bo dogajalo naslednja štitri leta, ne ve nihče, radi bi pač animirali ljudi, opozicija pa seveda tudi, to je vse! Kaj naj s to pogodbo sploh počnejo?!! Nihče se noče odpovedati ničemur, še manj poslanci, sploh tisti, ki bi z vsakimi novimi, predčasnimi volitvami tvegali izpad! Ti bodo seveda za! Menda ne bodo šli spet delat?! Danes je matematika takšna, jutri ali pojutrišnjem bo drugačna, pogodbe so več ali manj predmet za medije in komunikologijo, nič več!
prašek.. ni potrebno pacati z praznino, če nimaš kaj povedati... heh...
Tonček Balonček 28.10.2008 12:19:42
Dali ga bodo na podlagi torture Karla Erjavca, on oziroma DESUD je pač tista stranka, ki vsem opcijam sploh omogoča vladanje., Oni so vedno zraven, stranka akcije, nasibo pri klerikalcih ali levakih! To je trgovina, politika, kompromisi, izsiljevanja, če ne bi bilo tako, nihče ne bi vladal!
Povej mi, koliko glasov bi dobila stranka, ki bi v svojem volilnem programu obljubljala, da bo: povečala davke, znižala pokojnine in pčlače, povišala cenzuse za pokojnine, omejila pravice do zdravstva, ukinila vinjete, oklestila pokojnine in borčevske dodatke, podraživla komunalo itd., vse s ciljem konsolidacije javnih financ!
Nobena!! Napaka te vlade je že v tem, fda bo finančni minister član koalicijske stranke. Gre za položaj, ki je nepriljubljen, antipatičen, tak človek mora biti zunajstrankarski, strankam dela samo škodo, to je občutil npr. Bajuk! Če bi bil minister za socialo, bi bil mogoče celo v parlamentu!
 
neprilagojen 28.10.2008 11:51:53
Za leto 2009 se je četverček dogovoril za draginjski dodatek pokojninam. To je draginjski dodatek, kateremu so se upokojenci zgražali pri prejšnji vladi. Sedaj, ko ga bodo dobili od Rja-vca in Pahorja pa bodo pa srečni in nasmejani.
In vsi bodo srečno živeli. do konca svojih dni.
Ha,Ha,Ha.....
Več komentarjev