V zemlji na igrišču vrtca Hiša pri ladji na Viču v Ljubljani so našli velike količine svinca, ki kar za štirikrat presega dovoljeno vrednost. Rezultati analize, ki so jo na lastno pest opravili Mestna občina Ljubljana, Biotehniška fakulteta in Agencija RS za okolje, so pretresli starše in zaposlene. Največja stiska je v družini otroka, ki so mu v krvi odkrili velike količine svinca, ki bi lahko trajno poškodovale notranje organe, predvsem možgane. Vrtec so popolnoma zaprli, otroke pa razselili po drugih enotah.
Koliko otrok že se je igralo na tej strupeni zemlji? Koliko generacij? Nihče ne ve. V Sloveniji nimamo prav nobene zakonodaje oziroma predpisa, ki bi določal obvezno testiranje površin, na katerih se igrajo otroci. Meritve opravljajo le v tistih občinah, kjer jim to omogoča proračun. V Ljubljani bodo pregledali še 30 vrtcev.
Pri treh rezultati niso bili dobri, pri enem otroku zaskrbljujoči
Dovoljena meja svinca v zemlji je 530 miligramov na kilogram prsti, pred viškim vrtcem je vrednost 2000 miligramov. Ravnateljica Barbara Požun miri, da glede na ocenjeno stanje ni bilo predlagano, da se hiša zapre, tako so se odločili v vrtcu.
V minulih dneh so tako zaposlenim kot otrokom, katerih starši so to želeli, v viškem zdravstvenem domu pregledali kri, pri treh rezultati niso bili dobri, pri enem otroku pa so bili zaskrbljujoči. A še vedno preiskujejo, ali je bil svincu res izpostavljen le v vrtcu ali mogoče doma, zato bodo pregledali tudi njihovo domačo okolico. "S tem otrokom se bodo zdravniki naprej ukvarjali oziroma bodo raziskali, zakaj je prišlo do tega primera," pojasnjuje Marija Fabčič iz Mestne občine Ljubljana.
Svinec se v telo lahko vnese, če da otrok onesnaženo zemljo v usta, nevarno je tudi vdihavanje. "Privede lahko do okvar razvoja možganov, do trajnih okvar, do zmanjšanja kognitivnih funkcij," pravi Miran Brvar iz Centra za zastrupitve.
Strokovnjaki mirijo, da ni razloga za zaskrbljenost
Na današnjem sestanku je staršem rezultate analiz krvnih vzorcev prišel pojasnjevati direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen, sestanka se je udeležilo tudi zdravniško osebje. "Količina prsti, peska in mivke je mala, govorimo o nekaj miligramih na dan, to ne pomeni za celoten vnos praktično nič," je dejal po sestanku.
Nekateri starši so odšli s sestanka pomirjeni, drugi pa precej razburjeni. Pravijo, da je mestna občina to analizo naredila že leta 2014 in da so devet mesecev o tem molčali.
Od kod je zemlja prišla?
Zaskbljeni pa so tudi starši otrok, ki so vrtec obiskovali minula leta. Zemlja je tu že vse od leta 1949, zato nihče ne ve, od kod je prišla. Na njej so se igrale cele generacije. Slovenija pa nima zakona, ki bi določal, kam jo, tako kontaminirano, kot je, zdaj sploh odpeljati. "V Sloveniji je samo eno odlagališče odpadkov, ki je registrirano za strupene odpadke, to je v Mežici, vendar je registrirano samo za njihove odpadke," pojasnuje Fabčičeva.
Po zadnjih podatkih pa je prav ta zemlja tudi na vrtovih sosednjih hiš v ljubljanski Rožni dolini.
Fabčičeva je za 24UR ZVEČER še pojasnila, da trenutno potekajo dodatne preiskave zemlje, da bodo ugotovili, koliko je te zemlje in kako je razpršena po celotni površini. Ko bodo to ugotovili, je potrebno narediti še analizo zemljine. Potem bodo vedeli, kakšne vrste odpadek je in nato bodo sledili smernicam, ki jih bodo prejeli od ministrstva za okolje in prostor.
Tanja Bolte iz ministrstva za okolje je v oddaji 24UR ZVEČER potrdila, da je le eno odlagališče v Mežici. V tem trenutku je torej edina rešitev tujina ali predelava, je pojasnila.
Ob tem je Ivan Eržen iz nacionalnega inštituta za zdravje dodal, da so že leta 2008 predlagali smernice, vsaj za peskovnike. Vendar te smernice še niso uzakonjene. Poudaril je, da so potrebne sistemske rešitve. Tanja Bolte iz okoljskega ministrstva je poudarila, da že pripravljajo uredbo, ki bi to področje tudi sistemsko uredila.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.