Vlada bo nemudoma pripravila nov zakon o minimalni plači, v tednu med 14. in 18. decembrom naj bi ta predlog obravnaval Ekonomsko-socialni svet, januarja pa naj bi bil sprejet v parlamentu, je po današnjem sestanku sindikatov s predsednikom vlade Borutom Pahorjem pojasnil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič.
Kot je po sestanku premierja s sindikati v Ljubljani pojasnil Semolič, so Pahorju predstavili sindikalne zahteve in se dogovorili, da bo vlada nemudoma pripravila nov zakon o minimalni plači, z ambicijo, da bi bil v parlamentu sprejet že januarja.
"Še vedno vztrajamo pri spremembi predloga pokojninske zakonodaje, saj so nekatera izhodišča za nas absolutno nesprejemljiva. Dogovorili smo se tudi, da iz osnutka socialnega dialoga vlada umakne stališči, da med pogajanji sindikati ne smemo demonstrirati in da naj bi minimalna plača veljala samo za tiste, za katere ne velja kolektivna pogodba," je pojasnil Semolič. Dodal je, da z umikom teh dveh stališč vlada omogoča nadaljevanje dialoga o socialnem sporazumu.
"Neznanka ob nameri vlade, da bo vendarle prišlo do dviga minimalne plače, ostaja znesek te plače, ki bo izšel iz novega zakona," je izpostavil Semolič.
Na vladni strani zadovoljni
Državni sekretar v Pahorjevem kabinetu Miloš Pavlica je pojasnil, da so na vladni strani zadovoljni, da so v pogovoru s sindikati vendarle zbližali nekatera stališča in se dogovorili za pospešene postopke sprejemanja zakona o minimalni plači ter za nekatere pogoje za deblokado socialnega dialoga. "Temeljiteje se bomo o tem dogovorili v ponedeljek na ožji skupini socialnih partnerjev," je dodal.
Pojasnil je tudi, da bodo o dvigu minimalne plače naredili ustrezne izračune in pogledali tudi druge parametre, in sicer davčne prihodke in možnosti delodajalske strani, da sodeluje pri dvigu minimalne plače. "Čaka nas še veliko pogovorov. Gotovo je, da se sedaj z minimalno plačo težko živi oz. je to nemogoče. Tudi v interesu vlade je, da pospešeno dvigamo to plačo in omogočimo dostojno preživetje tistim, ki živijo od svojega dela," je izpostavil Pavlica.
Dvig minimalnih plač po mnenju Pavlice ni mogoč samo s tem, da minimalne plače ne bi bile obdavčene. Del tega je gotovo na dohodninski in splošni olajšavi, je pojasnil Pavlica, a obenem dodal, da imajo del rezerv tudi delodajalci.
O pokojninski reformi smo se dogovorili, da je meja 65 let eno od izhodišč. "Treba je pogledati tudi druge vidike. Lahko bi gledali tudi na delovno dobo, kot predlagajo sindikati," je pojasnil, a izpostavil, da je treba narediti pokojninsko blagajno dolgoročno vzdržno, saj bomo v nasprotnem primeru ogrozili bodoče generacije.
"Dana je bila obljuba, da se premier v četrtek dobi z delodajalsko stranjo, kjer bodo pogledali, kakšne so možnosti za dvig minimalne plače," pa je dejal predsednik KNSS Neodvisnost Dušan Lombar.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.