Večji del države je zajelo obilno sneženje. Največ snega je po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) zapadlo v osrednji Sloveniji, najmanj pa v severovzhodni.
V Ljubljani je do 15.30 zapadlo približno 20 centimetrov snega, deset centimetrov debelejša snežna odeja pa je prekrila bližnjo Vrhniko. Kot kažejo podatki Arsa, je tudi na območju Logatca, Kočevja in Cerkniškega jezera zapadlo skoraj 30 centimetrov snega, v Velikih Laščah pa 44 centimetrov.
Snežna pošiljka pa ni bila tako obilna v severovzhodni Sloveniji. V Murski Soboti so snežinke naletavale med dežjem, a jih je bilo premalo, da bi pobelile pokrajino, so pojasnili na Arsu. Okoli pet centimetrov snega je do 15.30 zapadlo v Mariboru, trije na Ptuju, Mežico pa je prekrilo 18 centimetrov snega. Približno 20 centimetrov ga je zapadlo tudi v Novem mestu.
Na Voglu že skoraj tri metre snega
Na Voglu je snežna odeja debela kar 286 centimetrov, na Zelenici 256 centimetrov in na Krvavcu 146 centimetrov.
V gorah je sicer zapadlo od 20 do okoli 70 centimetra snega. Največ novega snega je v Julijskih Alpah, najmanj pa v vzhodnih Karavankah in na Pohorju. Tam je do petka zjutraj zapadlo od 20 do 30 centimetrov snega. Novi sneg je nestabilen, rahel in mehak. Veliko je zametov, na vetru izpostavljenih legah pa je novi sneg marsikje spihan do podlage, ki je trda in tudi poledenela. Razmere se zaradi sneženja še spreminjajo.
"Sneženje se bo po kratkem predahu v soboto proti jutru od juga nato spet okrepilo," je za 24ur.com pojasnila hišna prognostičarka Benja Režonja.
Ponehalo bo šele v soboto proti večeru, po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) najkasneje na jugovzhodu Slovenije.
"Kakšno snežinko lahko pričakujejo tudi po nižinah Primorske in v Prekmurju," napovedje Režonja.
Po napovedih meteorologinje bo v soboto tako zapadlo še enkrat toliko snega kot v petek - največ v visokogorju, na Kočevskem in Notranjskem - od 20 do 30 centimetrov, v Ljubljani pa med deset in 20 centimetri. V soboto zvečer bi v prestolnici tako lahko namerili tudi pol metra snega. "To je namreč najobilnejše sneženje, ki je nižine zajelo v zadnjih petih letih," še razlaga Režonja.
Sneg je moker in povzroča težave predvsem v prometu, nastanejo lahko tudi snegolomi.
Nedelja bo nato jasna in sončna, a mrzla. "Temperature bodo ponoči okoli -5 stopinj Celzija. Nizke temperature bodo nato vztrajale še 14 dni, približno toliko časa se bo sneg tudi obdržal," pravi meteorologinja.
Zapihal bo tudi severovzhodni veter; na Primorskem sprva večinoma šibka burja, ki se bo v noči na soboto okrepila, na izpostavljenih mestih pa bo dosegala hitrost okoli 100 kilometrov na uro. V nekoliko višjih legah Primorske in Notranjske lahko v kombinaciji s sneženjem nastanejo snežni zameti. Burja bo predvidoma oslabela v soboto popoldne.
Po podatkih Arsa je reka Vipava dosegla opozorilni pretok in se je v srednjem toku pričela razlivati ob strugi. Manjša razlivanja bodo prisotna še v noči na soboto, opozarjajo na Arsu.
'Kdor gre v gore v takih razmerah tvega življenje'
Zaradi obilnega sneženja in novozapadlega snega po daljšem obdobju mraza v gorah obstaja velika nevarnost snežnih plazov. "Gre za nevarnost četrte stopnje po petstopenjski evropski lestvici, sneg pa je povečini slabo sprijet s podlago. To velja tudi za zelo obiskano Zelenico in območje Begunjščice," opozarjajo na Policijski upravi (PU) Kranj.
Na gorah so planinske koče večinoma zaprte. Gorenjski policisti gibanje v gorah in na območjih, kjer obstaja tveganje za plazove, kjer so grape, strmine in izpostavljena območja, zaradi aktualnih razmer odsvetujejo. Ob tem so opozorili, da so plazovi hitrejši od turnih smučarjev in če se plaz sproži praktično nimajo možnosti umika. Nevarna je tudi hoja pod strmimi pobočji. Kdor gre v gore v takih razmerah se izpostavlja in tvega življenje, so poudarili.
Planinska zveza Slovenije še posebej opozarja na nevarnost plazov tudi na nižjih legah, v "pogovorno varnejših gozdnih kucljih". Kot opozarja Arso, bodo v sredogorju in v gričevju nevarna zlasti strma travnata pobočja. To velja predvsem za območje Škofjeloških hribov, za Notranjsko, Kočevsko in severno Primorsko. Previdnost pa je potrebna tudi nižje na strmih pobočjih, kjer je snežilo na travnato podlago in je zapadlo vsaj 20 centimetrov snega.
Poglejte, kako hitro se dviga snežna odeja na Pokljuki:
Zaradi vremena ni večjih težav pri dobavi elektrike
Snežna odeja, ki je prekrila državo, za zdaj ne povzroča večjih težav pri dobavi električne energije. Okoli 7.30 so izpad zabeležili na območju Elektra Maribor, a so ga že odpravili. Na območju Elektra Primorska pa je brez elektrike ostalo 357 odjemalcev, največ na območju Bovškega, nekaj pa na Cerkljanskem in Tolminskem.
Na območju Elektra Ljubljana in Elektra Gorenjska večjih težav ne opažajo, prav tako pa zaradi snega ne pričakujejo večjih izpadov elektrike. Na območju Gorenjske je namreč več kot 60 odstotkov električnega omrežja pod zemljo.
KOMENTARJI (285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.