Igor Lukšič je na kongresu stranke SD v Kočevju v drugem krogu volitev premagal dolgoletnega predsednika SD Boruta Pahorja. Mandat za vodenje stranke so mu delegati podelili s 190 glasovi, medtem ko je Pahor prejel 180 glasov.
"Kongres je zbral neko voljo za spremembo, da gremo v levo," je po razglasitvi rezultatov dejal Lukšič. Ob tem je opozoril, da ta volja "ni tako močna, kot smo nekateri pričakovali". Zato bodo morali po njegovih besedah vsi skupaj vložiti ogromno napora, da stranko premaknejo bolj v levo.
Izrazil je pričakovanje, da bodo v poslanski skupini in v stranki pripravili stališča in načine dela, s katerimi se bodo bolj na trdo odzvali na slabe vladne ukrepe. "To, kar vlada počne, za Slovenijo ni dobro," je prepričan Lukšič, ki ocenjuje, da je pri delu vlade preveč "šlamparije" in improvizacije. Lukšič je bil, kot je poudaril, velik podpornik tega, kar je počel Pahor, čeprav se z njegovimi potezami marsikdaj ni strinjal.
Pahor pa je novoizvoljenemu predsedniku čestital in dejal, da je na njem velika odgovornost, da vodi stranko v zahtevnih razmerah. V razmerah, ki so nezahtevne, zna po Pahorjevih besedah voditi stranko vsakdo, zahtevne razmere pa zahtevajo človeka, ki ima veliko zaupanje. Tega je Lukšič po njegovem mnenju danes dobil.
Pahor je Lukšiču zagotovil pripravljenost na sodelovanje. Njegova izkušnja pa je, kot pravi, "da si velikokrat, ko je najtežje, sam in se moraš odločiti sam, kot ti velevata srce in pamet". Zaželel mu je, da bi imel pri teh odločitvah srečo.
Dolgoletni predsednik SD je dejal, da se s položaja predsednika poslavlja z zadoščenjem. "V 15 letih sem skupaj z vami sooblikoval to stranko in ta je v mnogo čem oblikovala mene. Zato sem vam za to čast in ta ponos, da sem lahko bil na čelu stranke toliko časa, zahvaljujem," je dejal Pahor. Zagotovil je tudi, da ostaja privrženec Socialnih demokratov.
Za predsednika stranke SD sta se sicer potegovala še Patrick Vlačič, ki je v prvem krogu prejel 78 glasov, in Zlatko Jenko, za katerega je glasovalo 17 delegatov.
Za podpredsednike stranke so bili že v prvem krogu izvoljeni Tanja Fajon, Mojca Kleva, Bojan Kontič in Dejan Židan. Za glavnega tajnika SD je bil vnovič izvoljen Uroš Jauševec, predsednik konference SD pa je postal Dejan Levanič.
Pahor napovedal kandidaturo za predsednika države
In kako je potekal kongres? Vsak od kandidatov je imel sedem minut časa za predstavitev svojih idej. Mnogi so pričakovali, da bodo danes dobili odgovor na vprašanje, ali se bo Pahor podal v tekmo za predsednika republike. In res. Pahor je takoj, ko je stopil za govornico, napovedal, da bo kandidiral za predsednika republike. Dodal je, da se to in funkcija predsednika stranke ne izključujeta. Tudi če ne bo predsednik stranke, bo ostal njen član in zaveden socialni demokrat, je še dodal.
Že ob prihodu na kongres pa je povedal, da ''ne glede na izid na tem kongresu se poslavljam od tega mandata z zadoščenjem''. "Skupaj s tistimi, ki smo doslej vodili stranko, puščamo zapuščino, iz katere se lahko razvije nova, še bolj sodobna in še bolj privlačna, v vsakem primeru pa na izzive časa odgovarjajoča stranka," je ocenil Pahor, ki se je potegoval za peti mandat na vrhu stranke.
''Samo močna levica je najboljše za Slovenijo''
Lukšič je v predstavitvi kandidature za predsednika stranke poudaril, da je ''samo močna levica najboljše za Slovenijo.'' Dodal je, da ''predsednik stranke ne sme imeti drugačnega programa od stranke". Po njegovem mnenju mora levica spoznati, da potrebuje močno stranko, da je to jedro v socialni demokraciji in da je zatem "treba pogumno v obračun z neoliberalizmom in desnico v Sloveniji". Desnica ima namreč po njegovem mnenju v Sloveniji prevlado in "s tem je treba počasi nehati". Perspektive brez močne levice namreč v Slovenji ni, je še ocenil. Na vprašanje, ali bi Pahorja v primeru, da ta danes ne dobi mandata za vodenje stranke, podprl pri kandidaturi predsednika republike, pa je Lukšič ob prihodu na kongres odgovoril, da se bo o tem odločala stranka. Mnenja so po njegovih besedah deljena in o tem "gotovo ne bo odločal predsednik".
Vlačič: V EU se prebuja levica
Vlačič pa je politikom, ki strašijo, svetoval, naj bodo raje doma. Dodal je, da se v EU prebuja levica. Ta dan je po njegovih besedah velik dan za stranko in pomemben dan za Slovenijo, saj je ključno, v katero smer bo šla socialna demokracija. "Zavedam se, da ta trenutek levica nima vseh odgovorov. Da je pa postavila alternativo desnim konceptom, ki ne delujejo, je pa popolnoma jasno," je poudaril Vlačič. Kot je bilo slišati na kongresu SD, so bili mnogi delegati nad Vlačičevim govorom razočarani.
Jenko: Vaša vlada je predčasno končala z mandatom
Jenko pa je poudaril, da so bili njegovi trije protikandidati člani vlade, ki je predčasno končala z mandatom, stranka pa je na zadnjih volitvah dosegla slabši rezultat v primerjavi s prejšnjimi. Ob tem je spomnil, da so imeli pred tem priložnost za rekonstrukcijo vlade, toda Lukšič in Vlačič takrat nista pokazala samozavesti, da bi stopila na čelo.
Pahorju je očital, da se je odločil podpreti ukrepe sedanje vlade Janeza Janše za uravnoteženje državnega proračuna. Po Jenkovem prepričanju ti ukrepi niso v skladu s paradigmo stranke SD, saj rušijo socialno državo.
Draga zmaga leta 2008 in kritično do vodstva
V razpravi o poročilu o delu SD v obdobju od leta 2009 do 2012 je bilo slišati tudi pozive k spremembam v vodstvu in bolj jasni usmeritvi socialne demokracije na levo. Stranka SD je v letu 2011 poslovala pozitivno in je tako zmanjšala izgubo iz preteklih let. Ob koncu leta 2011 je izguba stranke znašala 764.276 evrov. Kot je ob prestavitvi poročila opozoril glavni tajnik stranke Jauševec, je zmaga na parlamentarnih volitvah leta 2008 stranko stala. Stroške so všteli v štiri leta, a ker je mandat krajši, je zaradi tega tudi izguba nekoliko večja. Sicer je po besedah Jauševca situacija stabilna in normalizirana.
V razpravi o poročilu so nekateri izpostavili dosežke predsednika SD Pahorja, še več pa je bilo slišati kritik o delovanju stranke v preteklem obdobju in sedanjem vodenju stranke. Slišati je bilo celo, da je stanje alarmantno, nekateri pa so izrazili razočaranje, da si je Pahor vzel premalo časa za območne organizacije. Poudarili so, da je čas za spremembe, da se mora stranka jasno opredeliti kot, in celo očitali Pahorju, da se ne zna umakniti. V zadnjem času so Pahorju namreč številni očitali tudi paktiranje z desnico. Nekateri razpravljavci so se dotaknili še kandidatur za predsednika republike. Pri tem so nekateri namignili, da bi podprli sedanjega predsednika Danila Türka, ki ga je stranka podprla tudi na prejšnjih predsedniških volitvah.
KOMENTARJI (1421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.