Ameriški predsednik George Bush je popoldne zapustil Slovenijo in tudi že prispel v Nemčijo, kjer nadaljuje pot na evropski turneji. Ob prihodu na Brdo je hvalil lepote ''male evropske države''. ''Prvo pot po Evropi kot ameriški predsednik sem začel v Sloveniji. Tudi moja zadnja predsedniška turneja po Evropi se začenja v Sloveniji.'' Slovenski kolega Danilo Türk je odgovoril, da je škoda, ker ne more ostati dlje. ''Veliko bi se lahko naučili o lokalni kulturi.''
Busha je na Brdu pozdravil tudi premier Janez Janša. Pohvalil je izjemen napredek, ki ga je Slovenija naredila od njegovega zadnjega obiska pred sedmimi leti. Navdušen je bil nad podatki glede bruto domačega proizvoda, ki ga beleži Slovenija. Opazil je tudi politični napredek, Slovenija je vmes postala članica zveze Nato in Evropske unije, ki ji zdaj že predseduje. Bush pa je tudi med pogovorom z Janšo posebej izpostavil še lepote Slovenije in turistične priložnosti.
Ameriški predsednik je prav tako poudaril pomen "transformacijske moči demokracije in svobode". Pri tem je izpostavil primer Janše, ki je bil pred 20 leti politični zapornik, danes pa vodi državo in EU. Bolj direktne izkušnje transformacijske moči demokracije in svobode ni mogoče imeti, je dejal.
Brez bistvenih sprememb
Pogovori med voditelji niso prinesli bistvenih sprememb, po ocenah poznavalcev tudi, ker je Bush predsednik v odhodu. Pogovarjali so se o Iranu, sodelovanju in podnebju.
''Zdaj je čas za močno diplomacijo proti Iranu, ki ne sme razviti jedrskega orožja,'' je povedal Bush. Iran se mora sam odločiti, ali bo šel v izolacijo ali ne, vendar "zdaj je čas, da jih ustavimo''. "Iran z jedrskim orožjem bi bil neverjetna grožnja svetovnemu miru," je poudaril. Kot je dejal, je zdaj pravi trenutek za okrepitev diplomatskih pritiskov na Iran. "Sicer nam bodo očitali, zakaj nismo ničesar storili," je opozoril. Bush je podprl misijo visokega zunanjepolitičnega predstavnika unije Javierja Solane v Iranu, ki naj bi skušal doseči, da bi se Teheran odpovedal bogatenju urana. Ni je boljše rešitve, kot da se Iranu pove, da obstajajo še druge možnosti kot te, ki so doslej vodile v izolacijo, je dejal. "Povsem jasno jim moramo povedati, da je njihova izbira, ali si bodo izbrali izolacijo, ali pa si bodo izbrali boljše odnose z vsemi nami," je še dodal.
Glede globalnega podnebnega dogovora je prepričan, da bi bil možen še v njegovem mandatu. Tako Bush kot Janša sta izpostavila potrebo, da se k ciljem zmanjšanja izpustov CO2 zavežejo tudi hitro rastoča gospodarstva. EU in ZDA sta na vrhu potrdili tudi pomen transatlantskega sodelovanja. "Med Evropo in Ameriko bodo vedno obstajale razlike pri reševanju določenih vprašanj, a to ni nič slabega, dokler nas razlike trajno ne ločijo, prepričan pa sem, da se to ne bo zgodilo," je po koncu vrha dejal Bush, ki se je, zanimivo, zavzel za čimprejšnji vstop Turčije v Evropsko unijo.
Po uradnem delu z damami na ogled lipicancev
Po zaključku vrha EU-ZDA so si premier Janša, ameriški predsednik Bush in predsednik Evropske komisije Barroso skupaj s spremljevalkami na Brdu ogledali predstavo lipicancev. Tam so se jim pridružile tudi njihove dame - Janši zaročenka Urška Bačovnik, Bushu in Barrosu pa njuni soprogi Laura Bush in Margarida Sousa Uva Barroso -, ki so se pred tem mudile v Ljubljani.
Šesterica si je na južni trati gradu Brdo ogledala slabe pol ure trajajoč nastop jahalne šole Kobilarne Lipica, nakar si je Bush vzel čas še za rokovanje s skupino kranjskih osnovnošolcev, opremljeno z zastavicami Slovenije, ZDA in Evropske unije.
'Slovenija je velik košček nebes'
Po končanem vrhu se je Bush odpravil na letališče Jožeta Pučnika, od koder je z letalom Air Force One nekaj čez 16. uro zapustil Slovenijo. Pred odhodom je dejal, da je Slovenija 'velik košček nebes' in da se bo še vrnil, kot turist. "Počaščen sem, da sem spet v tej čudoviti deželi. Nekega dne se bom vrnil kot turist. Kot veste, sem že zelo blizu upokojitve," se je pošalil ameriški predsednik in se zahvalil za gostoljubje.
Izpostavil je tudi simboličen pomen tokratnega obiska. Kot je spomnil, je bila Slovenija prva postaja na njegovi prvi turneji v Evropi ob začetku predsedniškega mandata, ko se je skoraj natanko pred sedmimi leti, 16. junija 2001, na istem mestu prvič sestal s tedanjim ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Zdaj pa je Slovenija znova prva postaja na njegovi zadnji turneji po Evropi ob iztekanju njegovega osemletnega predsedniškega mandata.
Pomahal Sloveniji in odletel v Nemčijo
Zadnja sta se od Geogea Busha poslovila Janša in njegova zaročenka Urška Bačovnik. Janša in Bush sta se na letališče pripeljala skupaj v blindirani limuzini ameriškega predsednika, nato pa sta pozdravila skupino tridesetih slovenskih vojakov, ki so sodelovali v mirovnih operacijah v tujini, kot npr. v operacijah zveze Nato na Kosovu in v Afganistanu.
Ameriški predsednik se je v spremstvu soproge Laure nato v prijateljskem vzdušju in svojem značilnem neposrednem slogu poslovil od slovenskega premiera in njegove zaročenke, od ameriškega veleposlanika v Sloveniji Yousifa Ghafarija in od slovenskega veleposlanika v ZDA Samuela Žbogarja. Pred vhodom v letalo je nato še zadnjič pomahal zbranim in odletel v Nemčijo, naslednjo postajo njegove evropske turneje.
'Pomemben je socialni dialog'
Sicer pa sta predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in Janez Janša v nagovorih na današnji konferenci spregovorila o izzivih za evropsko gospodarstvo.
Ključni element evropske strategije je modernizacija trga delovne sile, in sicer v smeri prožnosti in varnosti, je dejal Barroso in poudaril, da je bil ključen za dogovor socialni dialog - ta pa mora temeljiti na zaupanju.
Pri visokih cenah nafte gre za kompleksno vprašanje, zato mora biti tudi odziv večstopenjski, je dejal Barroso. Med drugim so predlagali spremembo pravil, da bi se lahko evropsko kmetijstvo odzvalo na rastoče povpraševanje po hrani in višje cene, ne da bi pri tem ogrozilo okoljske standarde. Skušali bodo tudi zagotoviti pravilno delovanje verige dobave hrane ter si prizadevali za to, da evropska politika glede biogoriv ne bo zviševala cen.
Skrb zbujajo tudi visoke cene nafte, ki so v zadnjih mesecih rasle s hitrim tempom, meni Barroso. Politika naj bi se zato usmerila v diverzifikacijo energetskih virov, med drugim z obnovljivimi viri energije, biogorivi in jedrsko energijo, in zagotovitev stabilne dobave energije, hitra rast cen nafte pa potrebo po sprejetju evropske energetske politike povečuje.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.